Przegląd prasy

08.02.2019 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie przeczytamy o karze nałożonej przez UOKiK na Polski Dom Maklerski. Dowiemy się również, jakich zmian wymaga ustawa o PPK oraz w co inwestowały Otwarte Fundusze Emerytalne

PDM ukarany urząd
UOKiK nałożył na Polski Dom Maklerski (PDM) karę w wysokości 2,1 mln zł. Powodem było stosowanie niedozwolonego postanowienia w formularzu umowy nabycia obligacji spółki GetBack. Warto wspomnieć, że PDM był jednym z podmiotów, który aktywnie sprzedawał papiery wartościowe windykatora.  – Obligatariusze GetBacku to w większości zwykli konsumenci, często osoby starsze, a nie profesjonalni inwestorzy. Wielu z nich straciło oszczędności życia, bo wmówiono im, że obligacje spółki są bezpieczne. Z naszej strony nie ma przyzwolenia na takie nieuczciwe praktyki, na ukrywanie przed konsumentami ryzyka. Zakończenie postępowań w sprawie GetBacku to dla nas priorytet – zaznacza Marek Niechciał, prezes UOKiK. Z kolei PDM podkreśla, że odwoła się od decyzji urzędu, gdyż zapis w umowie był rekomendowany przez Związek Banków Polskich. Na celowniku urzędu jest m.in. Idea Bank.
 
Za: Parkiet nr 33 (2019-02-08), s. 9, Przemysław Tychmanowicz, Pyrrusowe zwycięstwo obligatariuszy GetBacku
Rzeczpospolita nr 33 (2019-02-08), Przemysław Tychmanowicz, UOKiK karze za GetBack 
Puls Biznesu nr 28 (2019-2-08), Kamil Kosiński, UOKiK chce GetBackiem grać w przyszłości
 
Ustawa o PPK zostanie znowelizowana?
W kuluarach mówi się o nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Choć zdaniem wielu osób jest to potrzebne, to jednak Ministerstwo Finansów myśli inaczej. Tymczasem prawnicy wskazują oczywiste niedociągnięcia, a nawet błędy w ustawie. Wiele wątpliwości wymaga doprecyzowania, w innym przypadku pracodawcy będą bazować na interpretacjach ministerialnych lub Polskiego Funduszu Rozwoju. – PFR cały czas odpowiada na pytania przedsiębiorców i osób prywatnych. Można się z nami skontaktować telefonicznie, poprzez formularz kontaktowy oraz social media – zapewnia Michał Witkowski, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej PFR. Niemniej jednak informacje podawane przez PFR nie są wiążącą wykładnią prawa. Fundusz zastrzega, że nie stanowią one porady prawnej.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 28 (2019-02-08), Karolina Topolska, Rynek: znowelizujmy ustawę o PPK przed lipcem. Nie utrudniajmy życia pracodawcom
 
Fundusze inwestycyjne chętnie sięgają po MiŚ-ie
Przełom roku to czas zmian w portfelach inwestorów instytucjonalnych. Na celowniku otwartych funduszy emerytalnych znalazły się różne firmy. W ostatnich tygodniach bardzo aktywny był Nationale-Nederlanden OFE. Zwiększył zaangażowanie w PBKM oraz Orbisie. Z kolei w akcjonariacie Enter Air swoją pozycję umocnił Generali OFE. PKO BP Bankowy OFE postawił na ZPUE. W co jeszcze inwestowały fundusze? O tym w dzisiejszym „Parkiecie”. 
 
Za: Parkiet nr 33 (2019-02-08), Jacek Mysior, Akcje małych i średnich spółek na celowniku funduszy
 
/os

TAGI:

giełdaMinisterstwo FinansówOFEPFRPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę