Przegląd prasy

31.01.2019 | Analizy Online
Przeglądając dzisiejszą prasę trafimy na pierwszy z serii artykuł o PPK oraz dowiemy się na co stawiać na warszawskiej GPW 

Eksperci radzą na co stawiać na GPW
Styczeń jest udany dla warszawskiej giełdy papierów wartościowych – po dłuższej słabości na rynku w końcu zawitało odbicie. Jak mówi Krzysztof Borowski, profesor SGH, trudno powiedzieć, czy to tylko efekt stycznia, bo ta tendencja wzrostowa utrzymuje się już od listopada. – Bite są lokalne rekordy i na razie trend trwa. Dopóki jego linia nie zostanie przełamana, to możemy mówić o średnioterminowym rynku byka – dodaje. Zdaniem Sebastiana Buczka, prezesa Quercus TFI, w gronie największych spółek warto zwracać uwagę na najbardziej przeceniony bank na GPW, czyli Alior. – Ponadto podobają mi się spółki, które powinny w tym roku wypłacić bardzo wysokie dywidendy, czasami nawet dwucyfrowe – mówi.
 
Za: Parkiet nr 26 (2019-01-31), s. P4, Rynki może czekać jeszcze jeden, dramatyczny akt. Potem czas na byki
 
Kompendium wiedzy o PPK
Rzeczpospolita rusza z cyklem artykułów na temat pracowniczych planów kapitałowych (PPK). W pierwszym z nich nakreślono cel i kształt nowych produktów emerytalnych oraz harmonogram wdrażania. PPK w pierwszej kolejności obejmą prawie 3,5 tys. największych firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób. W sumie pracuje w nich około 3,1 mln osób. W kolejnych krokach do PPK stopniowo będą włączane coraz mniejsze firmy i instytucje.
 
Za: Rzeczpospolita nr 26 (2019-01-31), s. G6, Pracownicze plany kapitałowe w pigułce
 
Dlaczego rynki akcji i surowców nie idą w parze
Od 2011 r. rynki akcji (S&P500) i surowców (Bloomberg Commodity Index ) zaczęły podążać w zupełnie różnych kierunkach. Jak tłumaczy Alfred Adamiec, zarządzający aktywami w Niezależnym Domu Maklerskim, głównym "winowajcą" zaburzenia wcześniej występującej korelacji między cenami surowców a indeksami akcji są banki centralne krajów rozwiniętych. Jak podkreśla, wbrew oczekiwaniom banków centralnych zdecydowanie największa część wykreowanych dodatkowych pieniędzy nie trafiła do gospodarki realnej, słabo ją pobudziła, a przez to nie trafiła na rynek zakupu surowców. – Te pieniądze „utknęły” na rynkach finansowych, generując bezprecedensową hossę na rynku obligacji i imponujący wzrost cen akcji na niektórych rynkach rozwiniętych, zwłaszcza w USA. Jak na obecne warunki makroekonomiczne i istniejące ryzyko inwestycyjne, można śmiało twierdzić, że na rynkach aktywów finansowych utworzyła się bańka cenowa – ocenia.
 
Za: Parkiet nr 26 (2019-01-31), s. P4, Rynki może czekać jeszcze jeden, dramatyczny akt. Potem czas na byki

/kc

TAGI:

GPWPPKprzegląd prasyQuercus TFIrynek surowcowy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę