Przegląd prasy

10.01.2019 | Analizy Online
Dziś w prasie przeczytamy o potencjalnej karze dla Alior Banku – największego dystrybutora funduszy W Investments. Dowiemy się też jakie opłaty instytucje finansowe zapłacą za portal PPK

Alior zostanie ukarany?
Są nowe doniesienia w sprawie czterech funduszy zamkniętych stworzonych przez W Investments (WI),  z których to prawie 2 tys. osób nie może wycofać blisko 0,5 mld zł. Z informacji „PB” wynika, że po gigantycznych karach dla Fincrea TFI i Raiffeisen Banku, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ma ukarać również największego dystrybutora WI, czyli Alior Bank. Podstawą tej decyzji będzie m.in. protokół z kontroli, jaką nadzorca przeprowadził w Biurze Maklerskim Alior Banku. Zdaniem KNF dystrybucja certyfikatów była przeprowadzona w sposób nierzetelny, nieprofesjonalny i niezgodny z najlepiej pojętym interesem klientów.

Za: Puls Biznesu nr 7 (2019-01-10), Dawid Tokarz, Megakara wisi nad Aliorem

Towarzystwa zapłacą za portal PPK
Instytucje finansowe, które chcą oferować przedsiębiorcom usługi prowadzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK), będą musiały zapłacił za utworzenie oraz prowadzania portalu po 700 tys. zł. Wysokość opłaty została określona w rozporządzaniu Ministra Finansów – będą ją musiały zapłacić 62 towarzystwa funduszy inwestycyjnych, 11 powszechnych towarzystw emerytalnych, 3 pracownicze towarzystwa emerytalne oraz 27 zakładów ubezpieczeń na życie.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 7 (2019-01-10), Bożena Wiktorowska, Będzie zrzutka na portal PPK
 
W Skarbcu mniej aktywów
W minionym miesiącu z funduszy dedykowanych Skarbca TFI wycofano -1,6 mld zł. Jest to jednak część biznesu, która nie przynosi firmie istotnych zysków. Ponadto, w porównaniu z końcem 2017 r. nieznacznie spadły aktywa (-1,9%) skierowane do szerokiego grona inwestorów. Jest to jednak skutek gorszej koniunktury na rynku, gdyż w skali roku sprzedaż była dodatnia. — Rok 2018 był dla inwestorów jednym z najtrudniejszych w ostatnich latach. Niewiele klas aktywów pozwoliło klientom zarobić. Na rynkach królowała zmienność, a słabsze zachowanie polskiej giełdy nie zachęcało do znaczących zakupów funduszy. Przez większość tego niełatwego czasu Skarbiec TFI był w stanie pozyskiwać nowe aktywa i regularnie zwiększać poziom aktywów funduszy detalicznych pod zarządzaniem. Ostatni kwartał roku, który przyniósł silną przecenę także na odpornym do tej pory rynku amerykańskim, odbił się negatywnie także na naszej sprzedaży — mówi Ewa Radkowska-Świętoń, prezes zarządu Skarbiec TFI.

Za: Puls Biznesu nr 7 (2019-01-10), Kamil Zatoński, Ze Skarbca wycofano 1,6 mld zł
 
2018 r. nie należy do udanych
Miniony rok obfitował w wiele zdarzeń i nie przyniósł inwestorom powodów do zadowolenia. Zaczęło się od spadków na warszawskim parkiecie, a potem w rynek obligacji korporacyjnych uderzyła afera GetBacku. W związku z nią Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wszczęła postępowanie administracyjne wobec czterech TFI - Altusa, Noble Funds, Saturna i Trigona, których wyniki wciąż nie są znane. Ponadto, klienci wycofywali swoje aktywa z najbardziej ryzykownych rozwiązań, gdyż kapryśność giełdy odcisnęła piętno na wynikach. Do pozytywnych aspektów należy jednak obniżenie opłaty za zarządzanie (regulowane rozporządzeniem) oraz wzrost oferty funduszy pasywnych.
 
Za: Rzeczpospolita nr 8 (2019-01-10), s. 8, Andrzej Pałasz, Rok, który lepiej zapomnieć
 
Noworoczne limity na trzeci filar ustalone
Od nowego roku funkcjonują już nowe limity dla wpłat Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). Wynoszą one odpowiednio 14 295 zł, 5718 zł oraz 21 442,50 zł.  Korzyści z nimi związane mają zachęcać do dodatkowego oszczędzania na jesień życia.
 
Za: Rzeczpospolita nr 8 (2019-10-01), s. G-7, Mateusz Pawlak, Można już wpłacać więcej na trzeci filar

 /os

TAGI:

Alior BankGetbackGPWIKEIKZEKNFNoble Funds TFIPPEPPKprzegląd prasySaturn TFISkarbiec TFITrigon TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę