Przegląd prasy

08.01.2019 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie przeczytamy o debiucie pierwszego polskiego ETF na giełdzie. Poznamy również noworoczne prognozy zarządzających dla rynku akcji

Jest już pierwszy ETF
7 stycznia zadebiutował pierwszy polski ETF – funduszu Beta ETF WIGTR20. Będzie on odwzorowywał indeks WIGTR20, czyli wskaźnik notowań 20 największych spółek z GPW powiększony o wypłacane przez nie dywidendy. Emisję certyfikatów prowadzi AgioFunds TFI przy wsparciu izraelskiej spółki Beta Securities Poland. Aby zainwestować w indeks wystarczy rachunek maklerski i niecałe 40 zł.

Za: Puls Biznesu nr 5 (2019-01-08), Kamil Kosiński, Pierwszy polski ETF zadebiutował na GPW
Parkiet nr 6 (2019-01-08), 10, paan, Polski ETF wreszcie pojawił się na giełdzie
 
Słaby grudzień umocnił nadzieję
Choć zarządzający zwiększali ekspozycję na akcje w ramach „Portfeli Parkietu”, pokładając nadzieję w rajd św. Mikołaja, to jednak grudzień przyniósł rozczarowanie. Zdaniem wielu z nich wyceny akcji stały się zbyt niskie, a Fed może wycofać się z dalszego zacieśnienia polityki monetarnej – rodzi to nadzieję na tzw. efekt stycznia. Więcej w dzisiejszym „Parkiecie”.
 
Za: Parkiet nr 6 (2019-01-08), 8, Andrzej Pałasz, Fatalny grudzień tylko umocnił wiarę zarządzających w akcje
 
Zarządzający optymistycznie patrzą w przyszłość
Zdaniem zarządzających Quercus TFI obecnie jesteśmy w zaawansowanym momencie cyklu ekspansji gospodarczej i choć spadek indeksu S&P500 od szczytu z 20 września 2018 r. przekroczył 20%, co jest największą korektą od recesji w 2008 r., to jednak patrzą oni optymistycznie w przyszłość. – W ciągu następnych kilku miesięcy rynki powinny się uspokoić, z szansą na odbicie indeksu S&P 500 do 2600 pkt., a może trochę wyżej. To, czy cały rok zakończy na plusie, zależy głównie od polityki Fedu i negocjacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi — mówi Jarosław Jamka, zastępca dyrektora inwestycyjnego Quercus TFI. Z kolei na polskim rynku szansą na zarobek może być inwestycja w małe i średnie spółki.

Za: Puls Biznesu nr 5 (2019-01-08), Kamil Kosiński, Wiara w odbicie na giełdach nie gaśnie

W II połowie czeka nas odbicie
Zdaniem zarządzających z Opoka TFI bessa na rynkach trwa już od stycznia 2018 r., a stworzony przez nich model sugeruje, że jesteśmy obecnie na półmetku jej spadkowej fazy. Ostatnią okazję do zakupów wyznaczy dołek, który przypadnie na drugą połowę 2019 r. Później spodziewane jest silne ożywienie.

Za: Puls Biznesu nr 5 (2018-01-08), Kamil Zatoński, GPW w połowie drogi do dołka
 
Idea Bank łagodzi sytuację
Idea Bank wraz z Polskim Domem Maklerskim byli głównymi dystrybutorami obligacji spółki GetBack. Po wyjściu na jaw informacji o problemach wrocławskiego windykatora, obligatariusze zarzucili bankowi nieuczciwe praktyki. Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że bank ma odkupić obligacje po cenie nominalnej. Idea Bank jednak nie komentuje sprawy, powołując się na tajemnicę bankową.
 
Za: Rzeczpospolita nr 6 (2019-01-08), s. 20, Maciej Rudke, Idea Bank odkupi obligacje GetBacku?

/os

TAGI:

AgioFunds TFIETFGetbackGPWIdea BankOpoka TFIprzegląd prasyQuercus TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę