Przegląd prasy

07.01.2019 | Analizy Online
Przeglądając dzisiejszą prasę dowiemy się, co prezes GPW sądzi o PPK oraz poznamy więcej informacji na temat nowego polskiego ETF-a

Czwarty ETF na GPW
W poniedziałek 7 stycznia br. na GPW zadebiutuje czwarty fundusz ETF. Beta ETF będzie bazował na indeksie WIG20TR, czyli dochodowym (np. uwzględniającym dywidendy) wariancie WIG20. Nowy ETF nie będzie wypłacał inwestorom dywidend – ich wartość zwiększa wartość indeksu WIG20TR i tak samo będzie akumulowana w wartości certyfikatów funduszu. Co istotne, Beta ETF WIG20TR będzie dokonywał tzw. „replikacji fizycznej” – fundusz faktycznie skupował będzie akcje wchodzące w skład indeksu.
 
Za: Puls Biznesu nr 4 (2019-01-07), Michał Żuławiński, Beta ETF WIG20TR zadebiutuje na GPW
  
Jest nadzieja dla GPW – PPK może rozruszać rynek
Zdaniem Marka Dietla, prezesa GPW, za pół roku powinniśmy zauważyć już pierwszy dopływ kapitału na rynek. Może zwiększyć się także liczba spółek giełdowych. – Widzimy bowiem, że wiele podmiotów szykuje się na debiut w momencie, kiedy będą już pierwsze efekty programu PPK na rynku. Oczywiście najważniejsze pytanie na dziś to stopień partycypacji w PPK – mówi. Jak dodaje, z perspektywy krótkoterminowej wydaje się, że najlepiej byłoby, aby OFE mogły pożyczać akcje, z tego tytułu dostawać odsetki oraz czerpać korzyści z dywidend. – To dawałoby realną szansę na to, że bieżąca obsługa mechanizmu suwaka nie odbywałaby się na drodze sprzedawania akcji. W kwestii OFE ważne są systemowe rozwiązania – wyjaśnia.
 
Za: Rzeczpospolita nr 5 (2019-01-07), s. 25, Marek Dietl, Otoczenie sprzyja giełdzie

/kc

TAGI:

fundusze dłużneprzegląd prasyQuercus TFITFI PZUTrigon TFIUnion Investment TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę