Przegląd prasy

06.12.2018 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie przeczytamy o kolejnych zatrzymaniach urzedników KNF. Poznamy również plan Quercus TFI na pozyskanie aktywów oraz nowe nazwy funduszy Union Investment TFI

Kolejne zatrzymania urzędników KNF
W czwartek 6 grudnia br. zatrzymano byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Andrzeja J., który sprawował urząd w latach 2011-2016, i sześciu podległych mu urzędników. Jak poinformowała prokuratura, obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że zatrzymani w związku z pełnionymi funkcjami w KNF w latach 2013-2014 dopuścili się przestępstw niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy. Z komunikatu Centralnego Biura Śledczego wynika, że śledztwo dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 r.
 
Za: PAP Makler (2018-12-06), Zatrzymano b. szefa KNF Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników; śledztwo dot. SKOK Wołomin
 
Union Investment TFI zmienia nazwy funduszy
Kolejne TFI przygotowuje się do wejścia w życie unijnego rozporządzenia o funduszach rynku pieniężnego. Union Investment TFI zmienia nazwy ośmiu subfunduszy. UniKorona Pieniężny będzie teraz UniKoroną Dochodowym, UniAktywny Pieniężny zmieni się w UniAktywny Dochodowy, UniLokata w UniOszczędnościowy, SGB Gotówkowy w SGB Bankowy, UniGotówkowy Aktywa Polskie w UniAktywa Polskie, UniDolar Pieniężny w UniDolar, UniEURIBOR w UniEuro, a UniWIBID Plus w UniProfit Plus.
 
Za: Puls Biznesu nr 233 (2018-12-06), Kamil Zatoński, Union zmienił nazwy
 
Quercus TFI ma plan na odbudowę aktywów
Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, ma plan na odbudowę aktywów towarzystwa. Kapitał ma przyciągnąć poprawa wyników funduszy oraz nowy produkt w ofercie. Jednym z wabików, ponownie przyciągających klientów, ma być Alphaset FIZ, który w styczniu planuje przeprowadzić pierwszą emisję certyfikatów. – Na koniec 2019 r. chcemy mieć w tym funduszu 100 mln zł – informuje Sebastian Buczek. Alphaset będzie autorskim funduszem absolutnej stopy zwrotu prowadzonym przez Marcina Petelskiego.
 
Za: Puls Biznesu nr 233 (2018-12-06), Kamil Kosiński, Quercus TFI planuje odbudowę aktywów
 
Przymusowe przejęcia banków to pomysł KNF
Jak czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” początkowo chodziło o banki spółdzielcze – to one, dzięki nowym przepisom, miały być szybko i sprawnie przejmowane przez silniejsze podmioty. Kluczowa jest tu sprawa problematycznego przejęcia banku spółdzielczego z Kłomnic – to ona skłoniła Komisję Nadzoru Finansowego, do propozycji nowelizacji obowiązującego prawa. Wprowadzenie przepisów rekomendowanych przez byłego szefa KNF miało miejsce 6 listopada – wtedy została wprowadzona do noweli ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Drugi raz taka sama poprawka pojawia się 8 listopada w nowelizowanej ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym. Choć przepisy miały służyć bankom spółdzielczym, nagrania opublikowane przez Leszka Czarneckiego pokazują, że poprawka forsowana przez KNF miała służyć także do przejęcia Getin Banku.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 233 (2018-12-06), Bartek Godusławski, Nie spełnił się czarny sen byłego szefa KNF

PPK najbardziej pomogą młodym
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) przeanalizowały skutki wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Według wyliczeń tych instytucji, osoba urodzona w 1970 r., zarabiająca przeciętną pensję (obecnie prawie 4,6 tys. zł brutto), której wpłata na PPK będzie na minimalnym ustawowym poziomie, czyli 3,5%. zarobków, otrzyma niespełna 9 tys. wypłaty jednorazowej i 224 zł co miesiąc. Jeśli jednak przyszła na świat 10 lat później lub po pieniądze z PPK sięgnie dopiero w 70. roku życia, będzie to 19,6 tys. zł i 491 zł co miesiąc (w cenach stałych z 2016 r.). Dzisiejszy 28-latek może jednak liczyć na 32,5 tys. zł jednorazowo i 812 zł co miesiąc, nawet jeśli sięgnie po pieniądze z PPK w wieku 60 lat.
 
Za: Puls Biznesu nr 233 (2018-12-06), Kamil Kosiński, PPK przysłużą się milenialsom

 /kc

TAGI:

KNFMarcin PetelskiPPKprzegląd prasyQuercus TFISebastian BuczekUnion Investment TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę