Przegląd prasy

05.12.2018 | Analizy Online
Dziś w prasie przeczytamy o solidnych zyskach funduszy inwestycyjnych w listopadzie oraz prognozach dla warszawskiej giełdy. Dowiemy się również z jakimi trudnościami boryka się branża maklerska

Branża maklerska ma się nie najlepiej
Obecny rok jest wyraźnie słabszy niż poprzedni dla branży maklerskiej, co odbija się na nastrojach. Z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) wynika, że w III kw. 2018 r. branża zanotowała stratę rzędu -64 mln zł. – Stopniały przychody z rynku akcji, problemy ma też rynek obligacji korporacyjnych, który dla wielu brokerów stanowił dość istotną część biznesu. Rynek IPO w tym roku zamarł. Jakby tego było mało, branża walczy wciąż z lawiną regulacyjną, która nie ma większego przełożenia na biznes, a jedynie generuje dodatkowe koszty. To powoduje, że brokerzy, mimo że i tak mocno ograniczyli wydatki, nadal szukają oszczędności. To nie sprzyja oczywiście rozwojowi biznesu – mówi szef jednego z domów maklerskich.

Za: Parkiet nr 277 (2018-12-05), Przemysław Tychmanowicz, Branża maklerska boleśnie odczuwa rynkowe trendy

Fundusze na plusie
Po kilku trudnych miesiącach listopad przyniósł powiew optymizmu na warszawskiej giełdzie, na czym skorzystały fundusze inwestycyjne. Tym razem akcje polskich spółek dostarczyły solidnych zysków, a produkty o strategiach uniwersalnych przyniosły średnio blisko +3% zysku. To wynik najlepszy od lipca br.

Za: Parkiet nr 277 (2018-12-05), Andrzej Pałasz, Nareszcie można było zarobić dzięki akcjom polskich spółek

Powrót zarządzających do Skarbca
Michał Cichosz i Tomasz Piotrowski wracają do Skarbiec TFI. Z Trigon TFI zabierają ze sobą swój autorski fundusz Globalni Liderzy Wzrostu. W Skarbcu będą odpowiadać za selekcję oraz zarządzanie funduszami Skarbca inwestującymi na rynkach zagranicznych.
 
Za: Puls Biznesu nr 232 (2018-12-05), Kamil Zatoński, Zarządzający wracają do Skarbca

Fundusze Altus TFI pod nowym szyldem
Altus TFI przekazał zarządzanie sześcioma FIZ-ami do Rockbridge TFI. Mowa o Alter FIZ Akcji , Alter Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ Rynków Zagranicznych 2, Alter FIZ Aktywny Akcji, Alter Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ Global Opportunities, Alter FIZ Akcji Globalnych 2 i Alter Market Neutral High Dividen FIZ. W ocenie zarządu przeniesienie zarządzania funduszami pozwala ograniczyć ryzyko regulacyjne oraz pozostaje w najlepiej pojętym interesie uczestników funduszy.
 
Za: Puls Biznesu nr 232 (2018-12-05), Kamil Zatoński, Fundusze Altusa zmieniają szyld
 
Quercus TFI traci aktywa
Aktywa Quercus TFI na koniec listopada wyniosły 2,74 mld zł. To mniej niż rok wcześniej. Przede wszystkim wynika to ze zmniejszenia aktywów  Quercus Ochrony Kapitału o 146 mln zł. Stopa zwrotu tego funduszu wypracowana od początku roku to +2%.
 
Za: Puls Biznesu nr 232 (2018-12-05), Kamil Zatoński, Aktywa Quercusa znów w dół
 
Rynki wschodzące na piedestale?
W dzisiejszym „Parkiecie” poznamy prognozy ekspertów na kolejne miesiące. Ich zdaniem, w łasce inwestorów mogą znaleźć się rynki wschodzące. Zatem grudzień może być dobry dla warszawskiej giełdy.
 
Za: Parkiet nr 277 (2018-12-05), s. 10, PAAN, Rynki wschodzące w kolejnych tygodniach mogą pozostawać w łasce inwestorów
 

 /os

TAGI:

GPWprzegląd prasyQuercus TFIRockbridge TFISkarbiec TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę