Przegląd prasy

09.11.2018 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie przeczytamy o utracie licencji przez Polski Dom Maklerski. Dowiemy się również jak mają się giełdowe TFI oraz jakie są prognozy dla rynku akcji

Polski Dom Maklerski stracił licencję
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) cofnęła licencję Polskiemu Domowi Maklerskiemu na prowadzenie działalności maklerskiej. Ponadto na firmę została nałożona kara w wysokości 2,5 mln zł. Sprawa ma związek z aferą GetBack – broker brał udział w procesie oferowania obligacji spółki, jednocześnie współpracując z podmiotem, który nie posiadał uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych. Działalność maklerska PDM ma zostać całkowicie wygaszona w ciągu trzech miesięcy.

Za: Puls Biznesu nr 215 (2018-11-09), Kamil Kosiński, KNF uderza w Polski Dom Maklerski
Parkiet nr 254 (2018-11-09), Przemysław Tychmanowicz, Polski Dom Maklerski bez licencji
 
Kurczą się aktywa giełdowych TFI
Niekorzystna koniunktura dała się we znaki towarzystwom notowanym na giełdzie. Aktywa Skarbiec TFI stopniały w ciągu minionego miesiąca o -4,2%, do 6,65 mld zł. – Październikowy spadek aktywów pod zarządzaniem to w głównej mierze wynik głębokiej korekty na rynkach akcji. Nie zachęcała ona także do lokowania nowych środków w jednostki funduszy, stąd ujemna sprzedaż netto – podkreśla Ewa Radkowska Świętoń, prezes zarządu Skarbiec Holding, do którego należy TFI. Zmniejszyły się również aktywa Altus TFI oraz Quercusa TFI, odpowiednio o -6,8% oraz -7,5%.

Za: Puls Biznesu nr 215 (2018-11-09), Kamil Zatoński, Topnieją aktywa giełdowych TFI

Promyk nadziei dla rynków akcji
Dla S&P500 październik był najgorszym miesiącem od ponad siedmiu lat, a indeks sWIG80 był najniżej od czterech lat. Zdaniem wielu ekspertów perspektywy na kolejne miesiące są jednak obiecujące, a przynamniej istnieje szansa na zatrzymanie przeceny. – Na giełdzie nowojorskiej powinna utrzymać się tendencja boczna lub lekko rosnąca ze znacznym zakresem wahań – podkreśla Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI. Na polskiej giełdzie również może zaświecić słońce. – Na rynku jest już tyle pesymizmu, związanego z odpływami z funduszy, słabymi wynikami spółek, presją kosztową, a ostatnio także ze wzrostem cen energii, że do odbicia może wystarczyć niewiele — zauważa Jarosław Leśniczak, specjalista TFI PZU.

Za: Puls Biznesu nr 215 (2018-11-09), Marek Wierciszewski, Przełom na horyzoncie

Coraz gorsze wieści dla obligatariuszy
Wersja propozycji układowej, która zakłada sprzedaż biznesu windykacyjnego i pozostawienie GetBacku jako wehikułu służącemu do sporów prawnych, miała umożliwić szybką wypłatę środków obligatariuszom niezabezpieczonym. Upubliczniony wariant zakłada zwrot gotówką 23,1% wartości nominalnej nabytych obligacji (bez odsetek) w ciągu 4,5 roku. Ostatnia z propozycji układu z kontynuacją działalności zakłada zwrot gotówką 38% wartości nominalnej obligacji w ciągu ośmiu lat. Jednak ten wariant może ulec zmianie.– Gdybyśmy dzisiaj przedstawiali wariant bazujący na działalności operacyjnej, to nie opiewałby na te 38 proc. Miałby niższy procent zaspokojenia – przyznaje Przemysław Dąbrowski, prezes GetBacku.

Za: Puls Biznesu nr 215 (2018-11-09), Kamil Kosiński, Z GetBacku płyną coraz gorsze wieści

/os

TAGI:

aktywa TFIGetbackgiełdagiełdowe tfiprzegląd prasyS&P500sWIG80

Popularne

Zobacz także

↑ na górę