Przegląd prasy

07.11.2018 | Analizy Online
Dziś w prasie przeczytamy o tym jak zmieniła się liczba klientów funduszy w III kwartale br. Dowiemy się też o możliwych nieprawidłowościach w transakcjach między Altus TFI i Rockbridge TFI

Nowi klienci funduszy
W III kwartale zainteresowanie funduszami wzrosło – do TFI przybyło +11 tys. klientów netto. Liderem pozostaje nadal PKO TFI. Na drugim miejscu znalazł się Investors TFI, a systematycznie nowych inwestorów pozyskuje także NN Investment Partners TFI oraz Union Investment TFI.
 
Za: Puls Biznesu nr 213 (2018-11-07), Kamil Zatoński, TFI znów przybyło klientów   
 
Niejasności w transakcjach między Altusem a Rockbridgem
W Business Insiderze (BI) pojawił się kolejny artykuł opublikowany w ramach prowadzonego śledztwa dziennikarskiego w sprawie afery GetBack i jej wątków pobocznych. Zdaniem BI pozyskany materiał dowodowy pozwala postawić wniosek, że fundusze Altus TFI oraz Rockbridge TFI handlowały między sobą akcjami poza obrotem zorganizowanym, w sposób który może być sprzeczny z interesem klientów. Przedmiotem transakcji były akcje producenta gier komputerowych. Cena walorów tej spółki, po której fundusz Altusa sprzedał je funduszowi Rockbridge’a, była w momencie sprzedaży znacząco niższa od ceny rynkowej.

Za: Business Insider (2018-11-07), Jagoda Fryc, Koledzy kolegom, Czyli o wzajemnych transakcjach Altusa I Rockbridge
 
Quercus traci aktywa
W październiku wartość rynkowa Quercus TFI wyniosła niespełna 150 mln zł. W efekcie kapitalizacja spółki to ok. 5% aktywów pod zarządzaniem (2,9 mld zł), wobec 6,5% na początku roku (4,61 mld zł). Wartość aktywów zdecydowanej większości funduszy zmniejszyła się, a saldo sprzedaży w minionym miesiącu wyniosło -214 mln zł netto. – Ujemny odczyt związany był z kilkoma czynnikami, w tym umorzeniami na całym rynku i okresowym wykupem certyfikatów w jednym z funduszy zamkniętych – komentuje Sebastian Buczek, prezes Quercusa. Od nowego roku towarzystwo czeka szereg zmian – zarówno w kontekście zmian kadrowych jak i modyfikacji oferty produktowej.

Za: Puls Biznesu nr 213 (2018-11-07), Kamil Zatoński, Quercus Schudł w przededniu zmian

Październik nienajlepszym miesiącem dla funduszy
W zeszłym miesiącu cierpliwość inwestorów została wystawiona na próbę – październik był trudny dla klientów funduszy akcji. Produkty inwestujące głównie w walory dużych polskich spółek straciły średnio -6,6%, a rozwiązania skoncentrowane na małych i średnich spółkach ok. -7,0%. W październiku największej straty doświadczyły fundusze akcji bez Japonii (średnio -8,3%). Jednak w opinii wielu zarządzających listopad może przynieść odwilż na giełdach. – Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to odbicie na giełdach, przy jednocześnie wysokiej zmienności – przewiduje Adam Łukojć, zarządzający w TFI Allianz Polska. Jego zdaniem ostatnie spadki nie były podyktowane czynnikami fundamentalnymi – przyczyn szukać należy przede wszystkim w odpływach z polskich funduszy inwestycyjnych oraz spadkach na rynkach wschodzących. – Na warszawskiej giełdzie widać pierwsze sygnały polowania na okazje. Odbić mogą przede wszystkim akcje dobrych i wzrostowych spółek, o przyzwoitej płynności – przewiduje Łukojć.

Za: Parkiet nr 253 (2018-11-07), s. 8, Andrzej Pałasz, Październik pogrzebał wyniki nawet najlepszych funduszy akcji
 
/os

TAGI:

Altus TFIgiełdaliczba klientów TFINN Investment Partners TFIPKO TFIprognozyprzegląd prasyQuercus TFIRockbridge TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę