Przegląd prasy

09.10.2018 | Analizy Online
Przeglądając dzisiejszą prasę dowiemy się kogo dotknęła karuzela kadrowa na rynku TFI oraz czy PPK mogą pomóc państwowym projektom

Karuzela kadrowa wśród TFI
Od początku września Bartosz Walczak nie jest już zarządzającym Opery TFI. Kierownictwo nad funduszami przejął zespół złożony z trzech osób. Walczak związany był z Operą TFI przez mniej więcej pięć lat. Od początku tego roku zaś widniał jako zarządzający funduszy otwartych. W rozmowie z „Parkietem” przyznał, że przeszedł do Trigona DM. – Dostałem propozycję ciekawej pracy po drugiej stronie rynku – dodaje.
 
Za: Parkiet (2018-10-09), paan, p.9, Kolejna zmiana wśród zarządzających
 
PPK mogą pomóc państwowym projektom
Sejm przyjął ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), teraz zajmie się nią Senat. W trakcie parlamentarnych prac nad projektem jednym z istotnych wątków było to, na ile PPK będą w stanie wspierać inwestycje. Dyskutowano czy ich pieniądze będą mogły służyć do napędzania dużych publicznych projektów. To wśród posłów opozycji budziło obawy o finansowanie nietrafionych pomysłów, a po stronie rządowej nadzieje, że PPK będą instrumentem wspierającym gospodarkę na dłuższą metę.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-09), Grzegorz Osiecki, Marek Chądzyński, PPK same nie zbudują centralnego portu
 
Głosowanie nad układem GetBack może się przesunąć
Strony przyśpieszonego postępowania układowego GetBacku dają sędziemu-komisarzowi coraz więcej argumentów za tym, by głosowanie nad układem nie odbyło się 9 października. Na grudzień 2018 r. chce je przesunąć zarząd spółki. Motywuje to otrzymaniem trzech ofert odkupienia biznesu windykacyjnego. W efekcie chce przygotować dwie propozycje układowe. W obu nie ma co liczyć na to, że GetBack spłaci swe zobowiązania. Pierwsza zakładałaby, tak jak dotychczas, zwrot zredukowanych zobowiązań w małych ratach przez kilka lat, druga — jednorazową, stosunkowo dużą i szybką wypłatę. Wniosek o odroczenie głosowania z tego powodu poparła rada wierzycieli.
 
Za: Puls Biznesu (2018-10-09), Kamil Kosiński, Wierzyciele GetBacku chcą się podzielić
 
Rynki wschodzące są w trudnym położeniu
W ubiegłym tygodniu rentowności 10-letnich skarbówek wzrosły do ponad 3,20% (najwyżej od 7 lat), a 2-letnich do 2,9% (najwyżej od 10 lat). To w połączeniu z rosnącymi stopami procentowymi w USA i umocnieniem dolara rodzi pytanie o atrakcyjność rynków akcji. Jak komentuje Dariusz Świniarski, zarządzający w DM TMS Brokers, ubiegłotygodniowy istotny wzrost rentowności amerykańskich skarbówek zdyskontował oczekiwane podwyżki stóp, więc w nadchodzących tygodniach można liczyć raczej na odreagowanie tego rajdu niż kolejne zwyżki rentowności, co nie będzie wywierać presji na dalsze umocnienie dolara. – W takim środowisku koszyk emerging markets ma przestrzeń do odreagowania, wspierany rosnącymi cenami surowców, które w obecnej fazie cyklu rozwoju gospodarki światowej rosną wraz z inflacją. Jednak globalny kapitał płynie na rynki rozwijające się, kiedy oczekuje wyższych dynamik poprawy zysków netto w porównaniu z tymi na rynkach rozwiniętych, ale obecnie ta relacja nie sprzyja rynkom wschodzącym głównie z uwagi na impuls fiskalny w USA, gdzie spółki notują 20-proc. dynamiki wzrostu zysku netto – mówi.
 
Za: Parkiet (2018-10-09), Maciej Rudke, Wzrost rentowności obligacji USA na razie nie zagrozi rynkom akcji
 
/kc

TAGI:

GetbackOpera TFIPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę