Przegląd prasy

08.10.2018 | Analizy Online

Dziś w prasie przeczytamy o przyjęciu przez Sejm ustawy o PPK. Dowiemy się również, jak we wrześniu radziły sobie fundusze absolute return oraz jakie są założenia ustawy o polskich REIT-ach

Sejm przyjął projekt ustawy o PPK
W piątej Sejm przyjął przygotowaną przez rząd ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Obejmie ona ok. 11 mln osób – do nowej formy oszczędzania zostaną zapisani wszyscy pracownicy w wieku 19-55 lat. Największe firmy zaczną stosować przepisy już od lipca 2019 r. Sejm wprowadził kilka poprawek. Jedna z nich zakłada, że instytucje finansowe prowadzące PPK będą wpłacać na rzecz Polskiego Funduszu Rozwoju miesięczną opłatę za prowadzenie ewidencji oraz innych obowiązków. Teraz ustawa zostanie skierowana do Senatu.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 195 (2018-10-08),  AS, Sejm przyjął
 
Fundusze absolute return przechodzą trudne chwile
We wrześniu ponad 70% funduszy z grupy absolute return poniosło stratę – wynika z danych Analiz Online. W rankingu przygotowanym przez firmę tylko Opera Alfa-plus.pl uzyskał w trzyletnim okresie 100% dodatnich, 12-miesięcznych stóp zwrotu. W rezultacie zyskał w okresie trzyletnim +31,4%. Na drugim miejscu, pod względem systematyczności, uplasował się Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny.
 
Za: Puls Biznesu nr 193 (2018-10-08), Kamil Zatoński, Trudny czas dla absolute return
 
Altus ratuje sytuację
Aktywa giełdowego towarzystwa Altus TFI od momentu zatrzymania przez CBA, a następnie aresztowania Piotra Osieckiego, byłego prezesa i szefa rady nadzorczej spółki, spadły o -42%. Na koniec września br. wynosiły wyniosły +7,5 mld zł czyli o -5,5 mld zł mniej niż na koniec sierpnia. Aby uspokoić sytuację zarządzanie sześcioma funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi Altus planuje przenieść do Rockbridge TFI. – Po publikacji BI Polska [portal podał, że KNF cofnie w październikum.in. Altusowi zgodę na zarządzanie funduszami, Komisja zdementowała te spekulacje, zaznaczając, że żadne decyzje nie zapadły – przyp.] otrzymaliśmy wiele próśb i pytań od klientów, którzy bali się konsekwencji odebrania pozwolenia. Dlatego zdecydowaliśmy się przenieść fundusze, by uspokoić sytuację i emocje klientów – zaznacza Krzysztof Mazurek, prezes Altus TFI.

Za: Puls Biznesu nr 193 (2018-10-08), Kamil Kosiński, Altus ratuje co może
 
GetBack na wokandzie
Trzech inwestorów jest zainteresowanych nabyciem trzonu aktywów GetBacku. W związku z tym kierownictwo firmy zamierza złożyć wniosek o przełożenie głosowania nad układem na grudzień 2018 r. Koncepcję spółki poparła rada wierzycieli. Zarówno zarząd, jak i rada chce, aby w trakcie głosowania istniała możliwość wyboru między zasadniczo różnymi propozycjami. Decyzje w tej sprawie podejmie sędzia-komisarz.
 
Za: Puls Biznesu nr 193 (2018-10-08), Kamil Kosiński, Sędzia-komisarz ma dylemat z GetBackiem
 
Założenia ustawy o polskich REIT-ach pod ostrzałem
Rząd przyjął projekt ustawy o firmach, które inwestują w najem nieruchomości. Mają one być notowane na giełdzie i korzystać z ulgi podatkowej. Ponadto, będą wypłacać akcjonariuszom dywidendę. Zdaniem branży bolączką projektu jest m.in. ograniczenie inwestowania wyłącznie do portfeli mieszkań na wynajem. – Projekt ustawy w obecnym kształcie jest bardzo okrojony i zawiera wiele ograniczeń w porównaniu z legislacją istniejącą w innych krajach, zwłaszcza w tych, w których takie regulacje spowodowały istotne zaangażowanie osób fizycznych w rynek nieruchomości. Najważniejszym ograniczeniem jest zawężenie obszaru inwestowania wyłącznie do nieruchomości mieszkaniowych – ocenia Małgorzata Kosińska, prezes stowarzyszenia REIT Polska.
 
Za: Parkiet nr 228 (2018-10-08), s. Adam Roguski, Branża krytykuje ustawy o polskich REIT-ach
 
Ciekawy świat funduszy inwestycyjnych
Dzięki funduszom otwartym, zamkniętym czy typu ETF – zakres inwestowania w różne oryginalne koncepcje jest bardzo duży. Mowa np. o zakupie sztuki, alkoholi, restauracji. Niemniej jednak inwestowanie alternatywne nie jest popularne w Polsce. Wynika to z faktu, iż Polacy są dość konserwatywni w kwestii inwestowania w fundusze. – Zdecydowanie największą popularnością cieszą się fundusze dłużne. Klienci funduszy zasadniczo nie akceptują jakichkolwiek strat, więc zdecydowanie najczęściej wybierają fundusze, które charakteryzują się wynikami o bardzo małej zmienności – ocenia sytuację Grzegorz Parosa, zarządzający funduszami w AXA TFI.
 
Za: Parkiet nr 228 (2018-10-08), s. P-9, Przemysław Sałek, Różnorodny świat funduszy inwestycyjnych

/os

TAGI:

Altus TFIfundusze absolute returnGetbackPPKprzegląd prasyREIT

Popularne

Zobacz także

↑ na górę