Przegląd prasy

05.10.2018 | Analizy Online

W dzisiejszej prasie przeczytamy o planowanym przez Altus TFI przeniesieniu sześciu funduszy, zmianie podejścia Aliora do doradztwa inwestycyjnego, a także problemach małych spółek

Altus TFI planuje przenieść FIZy
Altus TFI planuje przenieść sześć FIZ-ów do Rockbridge TFI. Przyczyną jest „ograniczenie ryzyka regulacyjnego”. Aktywa Altusa stopniały o -42%. Przed kilkoma dniami inwestorzy zadeklarowali wycofanie w sumie 78% aktywów, czyli prawie 1,9 mld zł, z 15 funduszy towarzystwa.
 
Za: Puls Biznesu (2018-10-05), Kamil Zatoński, Altus chce przenieść fundusze
 
Alior zmienia podejście do doradztwa
W związku z wprowadzeniem dyrektywy MiFID II, z dniem 20 października br. Alior rozwiąże wszystkie umowy doradztwa inwestycyjnego. Dwa dni później klienci będą mogli zawrzeć nowe umowy, jednak konieczne będzie wypełnienie zmienionej ankiety adekwatności.
 
Za: Puls Biznesu (2018-10-05), Kamil Kosiński, Alior całkowicie zmienia doradztwo
 
Małe spółki rozczarowują
W czwartek skorygowany o dywidendy indeks małych i średnich spółek sWIG80 osiągnął poziom najniższy od blisko trzech lat. Zdaniem specjalistów warto szukać pojedynczych przecenionych, jednak mających solidne fundamenty, spółek. Mimo to wciąż jest za wcześnie na odbicie na poziomie indeksu.
 
Za: Puls Biznesu (2018-10-05), Marek Wierciszewski, Maluchy wciąż mają spadkowy potencjał
 
Kapitał z giełdy nie płynie do spółek
W tym roku spółki debiutujące na głównym rynku GPW pozyskały łącznie zaledwie 115 mln zł ze sprzedaży nowych akcji. Rok temu o tej porze było to prawie 640 mln zł.  Głównym powodem marazmu są słabe nastroje polskich inwestorów, co przekłada się na spadek notowań i wycen, szczególnie średnich i małych spółek, do czego przyczynia się też ich mała płynność. Duże firmy, uzależnione głównie od inwestorów zagranicznych, radzą sobie lepiej. Problemem jest słaby popyt ze strony polskich inwestorów - część TFI boryka się z istotnymi umorzeniami, duże TFI i OFE zaś są wstrzemięźliwe pod względem zakupów akcji z powodu niepewności dotyczącej dalszych spadków. Jednocześnie udział w obrotach inwestorów indywidualnych stopniowo maleje  mówi Maciej Jacenko, dyrektor w Pekao Investment Banking.
 
Za: Rzeczpospolita (2018-10-05), s. 19, Maciej Rudke, Tak mało kapitału z GPW firmy nie pozyskały od lat
 
Trzech inwestorów zainteresowanych GetBackiem
Jak informuje zarząd windykatora, trzech spośród siedmiu wstępnie zainteresowanych inwestorów złożyło w piątek oferty nabycia aktywów GetBack. – Na tym etapie nie możemy zdradzić treści otrzymanych ofert, mogę jednak powiedzieć, że wszystkie trzy podmioty złożyły interesujące propozycje, które stanowią poważną alternatywę dla scenariusza realizacji odzysków z obecnych portfeli. Dzięki temu udałoby się szybciej spłacić zobowiązania obligatariuszy, ale nie my będziemy podejmowali decyzję w tej kwestii – mówi Przemysław Dąbrowski, pełniący od maja funkcję prezesa GetBacku.
 
Za: Parkiet (2018-10-05), Maciej Rudke, Trzy firmy zainteresowane inwestycją w GetBack
 
Zmiany w akcjonariacie Skarbiec TFI
Real Estate Investment FIZAN, w którego imieniu działa Copernicus Capital TFI, zwiększył do 8,07% udział w akcjonariacie Skarbca Holding, właściciela Skarbca TFI. W sumie fundusze, które reprezentuje Copernicus kontrolują 10,44% akcji towarzystwa. Największym akcjonariuszem pozostaje Aoram sp. z o.o., należąca do akcjonariuszy Trigon TFI (33%).

/wka

TAGI:

Altus TFIfundusze absolute returnGetbackprzegląd prasyREIT

Popularne

Zobacz także

↑ na górę