Przegląd prasy

04.10.2018 | Analizy Online
Dziś w prasie o rozwoju oferty tanich funduszy pasywnych, a także o tym, ile tracą Polacy na trzymaniu pieniędzy na niskooprocentowanych depozytach

Fundusze pasywne małymi kroczkami wchodzą do oferty TFI
To ma być rewolucja. PZU zbadało, dlaczego Polacy nie inwestują. Okazało się, że ich zdaniem inwestowanie to proces zbyt skomplikowany, a strategia inwestycyjna jest często niezrozumiała. Klienci PZU mówili też, że nie mają zaufania do rynku inwestycyjnego, a samo inwestowanie jest w ich odczuciu po prostu za drogie. - Koszty są pewne, a wyniki nie - przekonywali. Według PZU odpowiedzią na te bolączki są inwestycje pasywne. Na swojej nowej platformie udostępnią kilka. Bez względu na strategię będą pobierać stałą opłatę za zarządzanie na poziomie 0,5% rocznie.

Za: Parkiet (2018-10-04), inPZU ma nas zachęcić do inwestycji
 
Polacy zmęczeni lokatami. Zyski uciekają przez palce
Polacy są już tak znużeni niskimi zyskami z lokat, że coraz częściej zostawiają pieniądze na nieoprocentowanych depozytach. Tracą przez to miliardy i jednocześnie ułatwiają bankom osiąganie wyższych zysków. Skąd taka niechęć do lokat? Decyduje o tym oprocentowanie oferowane przez banki. A jest ono bardzo niskie, od dwóch i pół roku średnio banki płacą klientom indywidualnym 1,6% w skali roku za nową lokatę. Dla porównania cztery i sześć lat temu było to odpowiednio 2,6% i aż 4,9% (tak duża różnica to efekt niższych stóp procentowych). Teraz lokaty przynoszą wręcz realne straty, jeśli uwzględnimy podatek od zysków kapitałowych (19%) i inflację (2% w skali roku). Przeciętna nowa lokata przynosi teraz 0,7% realnej straty w skali roku.
 
Za: Rzeczpospolita (2018-10-04), Maciej Rudke, Miliardy tracone na kontach
 
Klatka Faradaya w siedzibie GetBack
Dziś w Dzienniku Gazety Prawnej przeczytamy kolejnych zatrzymanych powiązanych ze spółką GetBack oraz o tajnym pokoju w siedzibie wierzyciela, w której spotkania odbywał Konrad K., były prezes pogrążonej w kryzysie spółki.
 
Rynki wschodzące nadrobią dystans do USA
Analitycy Goldman Sachs wzięli pod lupę rozbieżność pomiędzy notowaniami amerykańskiego indeksu S&P 500 i rynków wschodzących. Duża dywergencja pomiędzy nimi historycznie najczęściej oznaczała, że rynki wschodzące nadrobią dystans do USA. Ma w tym pomóc oczekiwane przyspieszenie wzrostu gospodarczego na emerging markets.
 
Za: Parkiet (2018-10-04), Tomasz Hońdo, Wschodzące będą nadrabiać
 
Prognozy dla sektora polskich małych spółek
Negatywna passa krajowych małych spółek rozpoczęta na wiosnę 2017 r. trwa. Jedynie na przełomie minionego i obecnego roku trend spadkowy ustąpił miejsca krótkotrwałej korekcie wzrostowej. Od tamtego czasu kupujący już nie pokusili się o podobnie rozbudowaną korektę.
 
Za: Parkiet (2018-10-04), Łukasz Bugaj, To nie koniec wyzwań stojących przed małymi spółkami

/wk

TAGI:

Getbackprzegląd prasyrynki wschodząceTFI PZU

Popularne

Zobacz także

↑ na górę