Przegląd prasy

09.08.2018 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie przeczytamy o potencjalnym wpływie PPK na polską giełdę. Dowiemy się również, jak propozycje układowe kuratora obligatariuszy spółki GetBack zostały odebrane przez kierownictwo windykatora

OFE wsparciem dla giełdy
Według szacunków Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon Domu Maklerskiego, otwarte fundusze emerytalne (OFE) kupiły w lipcu akcje za ok. 600 mln zł. Był to jednocześnie trzeci miesiąc z rządu zakupów na poziomie co najmniej 0,5 mld zł. Jego zdaniem OFE wciąż odgrywają istotną rolę na GPW. – OFE nadal są wsparciem dla polskiej giełdy w obliczu słabości krajowego rynku TFI oraz potencjalnej podaży zagranicznych funduszy opartych na FTSE – uważa analityk. Co ciekawe 10 z 11 funduszy posiada powyżej 75% akcji polskich w portfelu.
 
Za: Puls Biznesu nr 152 (2018-08-09), Kamil Zatoński, OFE ratują sytuację na GPW
 
PPK a OFE
Według szacunków ekspertów, na polski rynek akcji w ramach PPK może wpłynąć 3-6 mld zł kapitału. – PPK będą miały jednoznacznie pozytywny wpływ na rynek akcji GPW  – mówi Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM. Co więcej, zyskają szczególnie małe i średnie spółki. – Stabilny dopływ kapitału z PPK będzie miał niewątpliwie pozytywny wpływ, szczególnie na małe i średnie spółki, które są pomijane przez inwestorów zagranicznych. Napływy na rynek akcji powinny poprawić zarówno wyceny, jak i płynność tego segmentu – dodaje Bartosz Pawlak, zarządzający Baltic Capital TFI. Efekt netto wprowadzenia PPK będzie jednak uzależniony od kształtu reformy OFE.

Za: Parkiet nr 178 (2018-08-09), s. P-1, Maciej Rudke, PPK pomogą GPW. Ale czy przeważą efekt zmian OFE?
Parkiet nr 178 (2018-08-09), s. P-3, Maciej Rudke, Jak PPK pomogą giełdzie?
Rzeczpospolita nr 184 (2018-08-09), s. A-26, Maciej Rudke, PPK mogą pomóc, ale nie uzdrowią GPW
 
Zarząd GetBack krytykuje propozycje kuratora
7 sierpnia kurator obligatariuszy GetBacku upublicznił swoje propozycje układowe. Kluczowa dla większości obligatariuszy propozycja dotyczy zwrotu gotówką 50,5% zainwestowanego kapitału, w 16 równych ratach przez osiem lat. Zarząd windykatora wydał w związku z tym specjalne oświadczenie, w którym kwestionuje propozycje kuratora, twierdząc, że dzisiejsza kondycja spółki nie pozwala na zwrot w gotówce takiej kwoty.
 
Za: Puls Biznesu 152 (2018-08-09), Kamil Kosiński, GetBack: zwrot 50 proc. jest nierealny
 
Trigon pozywa GetBack
20 tys. zł na Caritas i masa przeprosin. Takiego zadośćuczynienia chce Trigon TFI od windykatora za kwestionowanie umowy na 49,2 mln zł. Do stołecznego sądu towarzystwo skierowało pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko GetBackowi jako spółce oraz sześciorgu obecnym i byłym członkom jego zarządu. Trigon żąda również przeprosin na stronach internetowych wielu czołowych portali finansowych. Twierdzi, że artykuły opisujące stanowisko obecnego kierownictwa GetBacku godzą w dobre imię towarzystwa.

Za: Puls Biznesu nr 152 (2018-08-09), Kamil Kosiński, Trigon pozwał GetBack o ochronę dóbr osobistych

/os

TAGI:

Alior Bankfundusze gotówkowe i pieniężne PLN uniwersalneGetbackOFEPekao PPKprzegląd prasyTrigon TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę