Przegląd prasy

14.06.2018 | Analizy Online
Przeglądając dzisiejszą prasę dowiemy się jak na decyzję Fed zareagowały rynki finansowe oraz poznamy przewidywany termin wejścia w życie ustawy o PPK

Wprowadzenie PPK będzie opóźnione
Wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) może się opóźnić. Minister Finansów Teresa Czerwińska zapowiadała, że ustawa ma wejść w życie w połowie 2019 r. (wcześniej mowa była o początku 2019 r.). Teraz okazuje się, że nawet ten drugi termin może być nierealny. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), powiedział we wtorek, że PPK mogą zostać wprowadzone najwcześniej w połowie 2019 r., ale nawet jeśli dojdzie do tego pod koniec przyszłego roku, to i tak będzie to ekspresowe tempo. Terminy będą trudne do dotrzymania, szczególnie z perspektywy procesu legislacyjnego. Ustawa nie jest gotowa, a w lipcu będzie jedno posiedzenie Sejmu, potem są wakacje. Jak wskazuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP, finalizacja prac późną jesienią prawdopodobnie wykluczyłaby możliwość wprowadzenia PPK wcześniej niż od 1 stycznia 2020 r.
 
Za: Parkiet nr 130 (2018-06-14), Regina Skibińska s. P10, PPK wejdą nieprędko
 
Fed wstrząsnął rynkami
Środowa sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się spadkiem głównych indeksów notowanych na Wall Street. To przede wszystkim zasługa wyjątkowo jastrzębiego tonu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który nie tylko podniósł stopy procentowe, ale również zapowiedział więcej podwyżek w najbliższym czasie. Większą liczbę podwyżek stóp FOMC uzasadnia spadającym bezrobociem oraz faktem, że inflacja przebije cel szybciej niż pierwotnie zakładano.
 
Za: Puls Biznesu nr 112 (2018-06-14), Katarzyna Łasica, Fed zdołował Wall Street
 
List GetBack do Morawieckiego ujrzał światło dzienne
„Gazeta Wyborcza” zdobyła list, który Konrad Kąkolewski prezes GetBack wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego. Pisał w nim, że GetBack jest zapleczem obozu wolnościowego poprzez bycie sponsorem mediów: „Gazeta Polska”, „Wprost”, „Do Rzeczy”, „W sieci”. Kąkolewski domagał się również uzyskania państwowego finansowania dla windykatora. Podkreślał, że upadek jego spółki „narazi oszczędności inwestorów prywatnych". Podał przy tym liczbę 20 tys. osób, ostrzegając, że wraz z GetBackiem może „wpaść w turbulencje" co najmniej jeden bank, dwa towarzystwa ubezpieczeniowe oraz kilka funduszy inwestycyjnych.
 
Za: Gazeta.pl nr 112 (2018-06-14), Wojciech Czuchnowski, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Mamy tajny list do premiera Morawieckiego: GetBack domagał się dofinansowania przez państwo
 
Projekt ustawy o PPK trzeba jeszcze poprawić
Zdaniem specjalistów nowy projekt ustawy o PPK jest bardziej dopracowany niż poprzednia wersja. Zauważa się przede wszystkim wprowadzone regulacje w odniesieniu do nadzoru nad działalnością inwestycyjną instytucji finansowych. Projekt wciąż zawiera jednak pewne luki. Jedną z ważniejszych jest brak zapewnienia efektywnego systemu ochrony praw i interesów uczestników. W praktyce o zaległe składki uczestnicy będą musieli się dopominać samodzielnie przed sądem cywilnym.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 112 (2018-06-14), Adrian Prusik, Tylko sąd przymusi do płatności na PPK

/kc

TAGI:

FEDFOMCGetbackMinisterstwo FinansówPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę