Przegląd prasy

12.06.2018 | Analizy Online
Dziś w prasie przeczytamy o ograniczeniach konkurencyjności ubezpieczycieli w oferowaniu PPK. Dowiemy się również, którą klasą aktywów zainteresowane są OFE oraz co dalej z GetBackiem

Podatek bankowy trapi ubezpieczycieli
Zgodnie z nowymi zapisami projektu o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), oprócz TFI plany będą mogły prowadzić również powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) oraz towarzystwa ubezpieczeniowe. Niemniej jednak ubezpieczyciele od zarządzanych aktywów płacą tzw. podatek bankowy, co oznacza że koszt prowadzenia PPK będzie wyższy niż w przypadku TFI czy PTE. – Kluczem do powodzenia PPK jest powszechność. Mogą ją zapewnić ubezpieczyciele, którzy dysponują dużym doświadczeniem w relacjach z pracodawcami. Jednak, żeby było to możliwe, ubezpieczyciele muszą być realnie uwzględnieni w tym projekcie. Dlatego wnioskujemy do ministra finansów o zwolnienie z podatku od aktywów środków zgromadzonych w PPK – przekonywał Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Ministerstwo Finansów poddaje analizie wniosek złożony przez PIU. W piątek przyszedł wniosek PIU, aby uwzględnić zmiany w podatku, i teraz trwa analiza. Z punktu widzenia Ministerstwa Finansów jest to problem systemowy. Chcielibyśmy utrzymać status quo, bo otwarcie ustawy jest problematyczne powiedziała podczas poniedziałkowej debaty Katarzyna Przewalska z Ministerstwa Finansów.

Za: Gazeta.pl (2018-06-12), Anna Popiołek, Leszek Kostrzewski, Ubezpieczyciele walczą o przyszłych emerytów. Na drodze stoi im podatek bankowy

Rekordowe aktywa funduszy bezpiecznych
Aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych po raz pierwszy przekroczyły barierę 50 mld zł – wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz firmy Analizy Online. Jest to grupa rozwiązań ciesząca się dużą popularnością klientów – od wielu miesięcy kapitał płynie do nich szerokim strumieniem. W maju ich aktywa wzrosły o +2 mld zł, głównie dzięki wpłatom klientów. Porównywalna kwota jest ulokowana w funduszach dłużnych, niemniej jednak w maju bilans sprzedaży tej grupy spadł o -1,3%. Zmniejszyły się też aktywa funduszy akcji.

Za: Puls Biznesu 110 (2018-06-12), Kamil Zatoński, W pieniężnych jest już 50 mld zł  

OFE kupują akcje
Według szacunków Trigon DM otwarte fundusze emerytalne (OFE) nabyły w maju akcje za ok. 259 mln zł, a uwzględniając korektę wynikającą z rozliczenia wezwania na Netię ta wartość wzrośnie do 0,5 mld zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się akcje polskie, przy czym największych zakupów dokonał NN OFE (200 mln zł). Po stronie sprzedających był m.in. PZU OFE (ok. 133 mln zł). Nastawienie funduszy do akcji zagranicznych było podobne – większość funduszy chętnie zwiększała zaangażowanie w te aktywa. 
 
Za: Parkiet nr 128 (2018-06-12), s. 9, paan, OFE: W maju fundusze kupowały akcje
Puls Biznesu nr 110 (2018-06-12), Kamil Zatoński, OFE poszły na zakupy

Co dalej z GetBackiem?
W dzisiejszym "Pulsie Biznesu" przeczytamy wywiad z Przemysławem Dąbrowskim, prezesem GetBacku. Jego zdaniem zawarcie układu jest najlepszym z możliwych rozwiązań z punktu widzenia klientów. – My zaproponowaliśmy trzecią ścieżkę wyjścia z problemów: zawieramy układ, stabilizujemy biznes, za rok wychodzimy na rynek z emisją akcji, by pozyskać pieniądze na zakup nowych portfeli. W tym scenariuszu zakładamy powrót GetBacku do sytuacji z 2015 r. Ten scenariusz daje największe korzyści zarówno obligatariuszom, jak też akcjonariuszom – podkreśla. W rozmowie Dąbrowski odnosi się również do kwestii wsparcia inwestorów strategicznych, o czym wspominał były prezes spółki Konrad Kąkolewski. – Gdyby to, co mówił były prezes, potwierdzało się w rzeczywistości, nie bylibyśmy dziś w miejscu, w którym jesteśmy. Niezależnie od tego bierzemy pod uwagę opcję z inwestorem strategicznym. Spotkaliśmy się z kilkoma inwestorami strategicznymi, ale trzeba zdawać sobie sprawę z realiów, w jakich działamy: spółka nie ma jeszcze zatwierdzonego sprawozdania finansowego za 2017 r., jej notowania są zawieszone, jest niepewność dotycząca układu. Spotykamy się, rozmawiamy, ale dzisiaj nikt nie jest gotowy podpisać z nami nawet listu intencyjnego – zaznacza. 

Za: Puls Biznesu nr 110 (2018-06-12), s. Kondrad Kąkolewski, Eugeniusz Twaróg, Grzegorz Nawacki, GetBacku powrót do przeszłości

Rada wierzycieli GetBacku ustalona
Obligatariusze GetBacku zakonczyli głosowanie na członków rady wierzycieli spółki. Niezależnie od tego, czy sędzia-komisarz przychyli się do ich wyboru, czy powoła radę w innym składzie, to decyzja zapadanie lada dzień. Niemniej jednak to nadzorca sądowy sporządza m.in. spis wierzytelności – jest to zweryfikowana wersja tego, co złożyła spółka wraz z wnioskiem układowym. Ani wierzyciel, ani kurator nie mogą złożyć zastrzeżenia do tego dokumentu, może to zrobić jedynie dłużnik – GetBack.  – Jedynym środkiem odwoławczym przysługującym wierzycielom, którym spis się nie podoba, jest zażalenie na kończące całe postępowanie postanowienie o zatwierdzenie układu – wyjaśnia Patryk Filipiak, adwokat i wykładowca akademicki, współautor obecnego prawa restrukturyzacyjnego. 
 
Za: Puls Biznesu nr 110 (2018-06-12), Kamil Kosiński, Rada wierzycieli GetBacku może mieć problem

/os

TAGI:

aktywa OFEGetbackIZFiAOFEprzegląd prasyprzejęciaSkarbiec TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę