Przegląd prasy

15.05.2018 | Analizy Online
Przeglądając dzisiejszą prasę dowiemy się dlaczego udział tureckich papierów w portfelach polskich funduszy spada oraz poznamy opinię pracodawców o PPE i PPK

Tureckie aktywa tracą na popularności
Oferta funduszy dających ekspozycję na papiery tureckiej jest coraz węższa – w tym roku zlikwidowano bowiem dwa z pięciu rozwiązań skupiających się na spółkach działających nad Bosforem. Spada także udział papierów tureckich w pozostałych grupach funduszy. Jest to związane z pogarszającymi się wycenami aktywów notowanych w Turcji. Najważniejszym problemem jest słabnąca waluta, swój wpływ wywierają także strukturalne problemy gospodarcze.
 
Za: Puls Biznesu nr 92 (2018-05-08), Kamil Kosiński, Turcja straszy w polskich funduszach
 
Kolejny miesiąc solidnych napływów
Do produktów skierowanych do szerokiego grona klientów TFI trafiło w kwietniu +1,3 mld zł netto. To 16 miesiąc z rzędu z dodatnim bilansem sprzedaży. Tylko w tym roku nadwyżka wpłat nad wypłatami sięgnęła +6,7 mld zł netto. Największą popularnością niezmiennie cieszą się fundusze gotówkowe i pieniężne, które pozyskały +1,8 mld zł netto.
 
Za: Puls Biznesu nr 92 (2018-05-08), Kamil Zatoński, Fundusze detaliczne zgarnęły 1,3 mld zł
Parkiet nr 107 (2018-05-08), Andrzej Pałasz, s.10, W tym roku trudno będzie zmienić preferencje klientów funduszy

Prezes GetBack szukał wsparcia decydentów
We wtorkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” przeczytamy szerszy opis działań Konrada Kąkolewskiego, byłego prezesa GetBack, który szukał wsparcia decydentów by ratować spółkę. W listach skierowanych do premiera i szefa Komisji Nadzoru Finansowego zwracał uwagę, że był „sponsorem obozu wolnościowego”. Dodał również, że GetBack padł ofiarą wrogich działań konkurentów – miały one rzekomo określać GetBack mianem „piramidy finansowej PiS". Jak wskazuje jeden z rozmówców DGP, pokazanie i akcentowanie wsparcia jedynie dla prorządowych redakcji pokazuje, że były szef GetBacka próbował się zbliżyć do środowisk prawicowych. – Teraz chce to wykorzystać do uzyskania pomocy od państwa i wmówienia wszystkim, że jego problemy to spisek opozycji za to, że publikował reklamy i wspierał imprezy po prawej stronie sceny politycznej. Media prawicowe na pewno zdecydowanie więcej dostają od państwowych spółek – uważa.

Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 91 (2018-05-08), Bartek Godusławski, GetBack chciał wkupić się w łaski Prawa i Sprawiedliwości

Reforma PPK nie cieszy się popularnością
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Union Investment TFI, 70% średnich firm, w których funkcjonują pracownicze programy emerytalne (PPE), jest z nich zadowolonych. Jednak rozwiązanie to nie cieszy się dużą popularnością - tylko 8% przedsiębiorstw prowadzi PPE. Tam gdzie PPE nie funkcjonuje, chęć wdrożenia programu zadeklarowało tylko 18% respondentów. Badanie pokazuje również, że pracodawcy są dość sceptycznie nastawienie do planowanej reformy emerytalnej. O pracowniczych planach kapitałowych słyszało 69% ankietowanych, a dla 39% badanych te programy są nieznane nawet ze słyszenia. Niemal 40% respondentów świadomych planowanego rozwiązania nie widzi żadnych korzyści z wprowadzenia go w swoich firmach, a chęć wdrożenia PPK zadeklarowało tylko 21% badanych, mimo że dla większości firm będą one obowiązkowe.

Za: Rzeczpospolita nr 91 (2018-05-08), Regina Skibińska, s. 23, Pracodawcy zadowoleni z PPE

Emerytury mogą minimalnie wzrosnąć
Z wyliczeń Dziennika Gazety prawnej wynika, że w przyszłym roku seniorzy mogą liczyć na mniej więcej 3-proc. podwyżkę świadczeń, a więc minimalnie większą od tegorocznej. Nominalnie najniższa emerytura może wzrosnąć o 31 zł miesięcznie, a przeciętna o prawie 66 zł miesięcznie. Czy rzeczywiście tak będzie, zależy przede wszystkim od tego, czy rządowe prognozy dotyczące inflacji i płac się sprawdzą. Ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie znany w lutym przyszłego roku.

Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 91 (2018-05-08), Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki, Emeryci dostaną więcej. O 66 zł miesięcznie

\kc

TAGI:

emeryturafundusze pieniężne i gotówkoweGetbackKNFKonrad KąkolewskiPPEPPKprzegląd prasyTurcjaUnion Investment TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę