Przegląd prasy

17.04.2018 | Analizy Online
Przeglądając dzisiejszą prasę zapoznamy się z wieloma informacjami płynącymi z rynku na temat spółki windykacyjnej GetBack. Dowiemy się również jakie perspektywy mają rynki wschodzące

Dziś walne zgromadzenie GetBacku
W następstwie dość nieoczekiwanego biegu zdarzeń obrót akcjami spółki GetBack został zawieszony. Ponadto, KNF bada sprawę komunikatu GetBack, który dotyczył rzekomych negocjacji spółki z PKO BP i PFR w sprawie finansowania. Zaraz po jego publikacji głos zabrały PFR i PKO BP, zaprzeczając tym doniesieniom. Co więcej, PFR zawiadomił KNF, że komunikat spółki mógł być próbą manipulacji kursem. Po tych zaskakujących wydarzeniach dziś zbiera się walne zgromadzenie windykatora, które pierwotnie było zwołane w celu przegłosowania emisji 20 mln akcji. Więcej szczegółów na ten temat w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”.
 
Za: Puls Biznesu nr 75 (2018-04-17), Eugeniusz Twaróg, Sądny dzień GetBacku 
 
Hossy na rynkach wschodzących ciąg dalszy
Analiza techniczna wskazuje, że indeks rynków wschodzących powinien zyskiwać zarówno w krótkim jak i długim horyzoncie czasowym. Od początku roku MSCI Emerging Markets (MSCI EM) wzrósł o +1%, podczas gdy analogiczny indeks dotyczący krajów rozwiniętych stracił -0,7%. Potwierdza to odporność rynków rozwijających się na trwającą korektę. Mając na uwadze ofertę krajowych towarzystw, najlepszy wynik spośród funduszy akcji uniwersalnych rynków wschodzących w ciągu ostatnich 12 miesięcy uzyskał fundusz spod egidy Pekao TFIPekao Akcji Rynków Wschodzących (+15,2%).   

Za: Puls Biznesu nr 75 (2018-04-17), Marek Wierciszewski, Hossa na wschodzących jeszcze potrwa

Kurs akcji Quercus TFI pod presją
W poniedziałkowej sesji mocno potaniały akcje Quercus TFI – pretekstem do ich sprzedaży był komunikat w sprawie obligacji GetBack, które miały zostać wykupione w piątek. Zgodnie z opublikowanymi informacjami doszło do zawarcia porozumienia a wykup papierów przesunięto  na środę. Później spółka poinformowała, że na koncie już pojawiło się 4,5 mln zł. Przecena akcji spółki trwa już od dwóch tygodni, kiedy to TFI poinformowało o uruchomieniu funduszy, który odkupił obligacje GetBack, będące w posiadaniu funduszy Quercusa. Więcej w dzisiejszym „Parkiecie”.
 
Za: Parkiet nr 87 (2018-04-17), s. 3, PAAN, Quercus TFI |Notowania od dwóch tygodni pod dużą presją

Obligatariusze domagają się o wykupu
Obligacje GetBacku były sprzedawane zarówno w ofertach prywatnych oraz publicznych, a poniedziałkowe zamieszanie wokół spółki odbiło się również na tej części rynku. Podobnie jak w przypadku akcji, handel obligacjami na rynku Catalyst został zawieszony. Inwestorzy, którzy nabyli akcje windykatora nie kryją żalu nie tylko do spółki ale i do domów maklerskich. – Spółka była po udanym debiucie giełdowym. Objęta była bardzo pozytywnymi rekomendacjami z wielu biur, także spoza konsorcjum sprzedającego, oraz ze ZMiD. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych włączyło te akcje do swojego portfela. Oferta miała charakter publiczny, prospekt emisyjny zatwierdzony przez KNF, obligacje były obejmowane również przez TFI. Klienci samodzielnie podejmowali decyzje. Informacje ze spółki, prezentowane raporty oraz publikacje w mediach nie wskazywały na jakiekolwiek kłopoty spółki GetBack – podkreśla jeden z maklerów. Niemniej jednak wciąż nie zostało opublikowane sprawozdanie spółki.
 
Za: Parkiet nr 87 (2018-04-17), s. 3, PRT, Obligacje | Rynek drży o wykup

\os

TAGI:

GetbackKNFPekao TFIprzegląd prasyQuercus TFIrynek akcjiSkarbiec TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę