Przegląd prasy

13.04.2018 | Analizy Online
W piątkowej prasie przeczytamy o przewidywaniach co do oceny wiarygodności kredytowej Polski, kłopotach małych firm na rynku Catalyst oraz dominacji zieleni na giełdzie

Przewidywania co do oceny wiarygodności kredytowej Polski
Chociaż zagrożenia, które w 2016r. popchnęły agencję S&P do obniżki oceny wiarygodności kredytowej Polski, nie zmaterializowały się, decyzja agencji najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie. Wyniki przeglądu agencja może opublikować w piątek wieczorem. Większość ankietowanych ekonomistów uważa, że dotychczasowa ocena na poziomie BBB+ zostanie utrzymana. Pojawiają się jednak głosy, że może ona zostać podniesiona. Byłby to sygnał, że S&P dostrzega tendencje, które w horyzoncie dwóch lat mogą przyczynić się do podniesienia także samego ratingu. – Zmiana perspektywy ratingu Polski krótkoterminowo mogłaby pozytywnie wpłynąć na kurs złotego i notowania polskich obligacji skarbowych, ale mam wrażenie, że poprawa wiarygodności kredytowej Polski została już przez inwestorów uwzględniona w cenach tych instrumentów – tłumaczy Mikołaj Raczyński, dyrektor ds. strategii dłużnych w Noble Funds TFI.
 
Za: Rzeczpospolita nr 86 (2018-04-13), Grzegorz Siemionczyk, Rating Polski na razie bez zmian
 
Większy wybór obligacji korporacyjnych
Według Fitch Polska wartość emisji obligacji korporacyjnych o zapadalności powyżej jednego roku, nie uwzględniając emisji banków, wyniosła w 2017 r. 14,9 mld zł. Michał Mordel, analityk Michael/Ström DM, twierdzi, że, lata 2018 i 2019 będą sprzyjać podaży instrumentów dłużnych. Przyczynić się do tego mają podniesienie limitów publicznych ofert obligacji, trudniejszy dostęp do kredytów bankowych oraz wzrost popytu na instrumenty alternatywne do lokat. – Firmom, szczególnie małym i średnim, będzie łatwiej o pozyskanie finansowania poprzez obligacje. A będą go potrzebowały. W najnowszej projekcji NBP bank oczekuje wzrostu inwestycji o +8,6%w 2018 r. i o kolejne +6,3%w 2019 r. – dodaje. Rynek napędzić ma również refinansowanie zapadających obligacji, których wartość w 2019 i 2020 r. wyniesie odpowiednio 24,9 mld zł i 19,9 mld zł. Dla inwestorów oznacza to możliwy wzrost liczby i wartości emisji obligacji, a co za tym idzie więcej możliwości lokowania kapitału.
  
Za: Parkiet nr 84 (2018-04-13), s. 3, mr, Rynek obligacji | W tym roku inwestorzy będą mieli w czym wybierać, będzie także sporo refinansowania
 
Kłopoty małych firm na rynku Catalyst
Aktualnie na Catalyst jest dziewięć firm, których obligacje notowane są wyraźnie poniżej wartości nominalnej. Istnieją obawy, że dana seria nie zostanie wykupiona. Do wspomnianych firm zaliczają się GetBack oraz Getin Noble Bank. W przypadku pierwszej spółki niepokój wzbudziła planowana duża emisja akcji, co zrodziło pytania o kapitały i płynność firmy. Z kolei obligacje Getinu już od kilkunastu miesięcy notowane są poniżej nominału ze względu na problemy kapitałowe i słabe wyniki banku. Patrząc na cały rynek, nie ma dużych problemów z niewykupywanymi obligacjami. Przez ostatnich 12 miesięcy notowane na Catalyst firmy nie wykupiły obligacji za 197 mln zł, czyli 2,1% wygasającego w tym czasie zadłużenia. Poprawę spłacalności małych emisji utrudnić mogą jednak zmiany w prawie -  limit oferty publicznej bez prospektu i memorandum ma zostać zwiększony do 1 mln euro rocznie.

Za: Parkiet nr 84 (2018-04-13), s. 3, Maciej Rudke, Małe emisje wciąż z kłopotami
 
Giełda zazieleniła się w czwartek
W czwartek indeks blue chips na czerwono świecił jedynie w pierwszych minutach handlu. Na półmetku notowań WIG20 zyskiwał już +0,9%. Na koniec dnia indeks wyniósł +1,5% i zatrzymał się na poziomie 2306 pkt. Spośród dużych spółek największym zainteresowaniem cieszyły się walory PZU. Pod koniec dnia akcje ubezpieczyciela drożały o blisko +4%.
Najsłabszy wynik osiągnęły małe spółki. sWIG80 zyskał w czwartek +0,1%. Na innych europejskich giełdach również dominował zielony kolor. Niemiecki DAX zyskał +0,9%, a francuski CAC40 +0,6%.
 
Za: Parkiet nr 84 (2018-04-13), Kamil Majcher, WIG20 wrócił powyżej poziomu 2300 pkt

\wka

TAGI:

CatalystGetbackGetin Noble BankgiełdaMikołaj Raczyńskiobligacje korporacyjneprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę