Przegląd prasy

12.04.2018 | Analizy Online
Dziś w prasie o zmianach kadrowych w TFI oraz dużym zainteresowaniu tzw. funduszami bezpiecznymi. Dowiemy się również, jakie znaczenie ma zabezpieczenie portfela inwestycyjnego

Roszady kadrowe w TFI
Wkrótce oferta Altus TFI powiększy się o kolejne produkty i strategie. Za ich sterami stanie Kamil Sobolewski, który od 2009 r. zarządzał OFE NN, a wcześniej pracował w Societe Generale. – Kamil  Sobolewski jest wyjątkową osobą na polskim rynku kapitałowym. Mało kto zarządzał tak ogromnymi aktywami jak on. A doświadczenie w tej branży jest kluczowe – podkreśla Piotr Osiecki, prezes Altusa. To nie koniec roszad w TFI. Ze Skarbca Holding odchodzi prezes Bartosz Józefiak, a jego miejsce z początkiem czerwca zajmie Ewa Radkowska-Świętoń, dotychczasowy wiceprezes firmy i prezes Skarbca TFI. – Zmiana na stanowisku prezesa Skarbca Holdingu następuje płynnie, będziemy teraz ponownie działać w ramach unii personalnej Skarbca Holdingu i Skarbca TFI – podkreśla Piotr Stępniak, przewodniczący rady nadzorczej Skarbca Holdingu. Co więcej, do zespołu Esaliens TFI dołączy Przemysław Gawlak. Jego zadaniem będzie m.in. zarządzanie zespołem sprzedaży i dostosowanie ofert w kontekście programów emerytalnych.

Za: Parkiet nr 83 (2018-04-12), s. 9, Andrzej Pałasz, TFI: Roszady kadrowe

Inwestorzy celują w tzw. fundusze bezpieczne
W marcu aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych zwiększyły się o 228, 1 mld zł, czyli wzrosły o +1,8%. Jest to głównie efekt zwiększenia wartości inwestycji w fundusze dla konkretnych klientów. Aktywa funduszy detalicznych wzrosły zaledwie o +0,2%, czyli ok. 300 mln zł – to efekt przecen na giełdach, które odbiły się negatywnie na wynikach funduszy. Wartość aktywów w funduszach akcji spadła o -5,2%, a w funduszach mieszanych o -1,4%. Niemniej jednak pieniądze wciąż płyną do funduszy postrzeganych jako bezpieczne. Aktywa rozwiązań gotówkowych i pieniężnych zwiększyły się aż +4,8%, a dłużnych +0,6%.
 
Za: Puls Biznesu nr 72 (2018-04-12), Kamil Kosiński, Pieniądze płyną do funduszy dłużnych
 
Warto zabezpieczać portfel
Dobrym sposobem na zarabianie na rynkach podczas dobrej jak i niekorzystnej koniunktury jest zabezpieczenie portfela posiadanych aktywów. Wybrana lokata tym lepiej nadaje się na zabezpieczenie, im bardziej notowania są odwrotnie związane z notowaniami aktywów, w które inwestujemy. Wiele aktywów zabezpieczających działa jak ubezpieczenie samochodu jeśli nic się nie stanie, cała składka przepada, jeśli jednak negatywny scenariusz się spełni, dają zysk rekompensujący przynajmniej znaczną część strat na głównej części portfela. Do tego służą między innymi opcje walutowe, czy też opcje oparte na indeksach giełdowych. Nasze fundusze absolutnej stopy zwrotu mają z góry określoną wartość maksymalnej straty, więc musimy wszystkie scenariusze mieć z tyłu głowy i stosować lokaty działające jako stabilizatory podkreśla Jarosław Leśniczak, główny strateg globalnych rynków w TFI PZU. Najczęściej na zabezpieczenie portfela są wykorzystywane np. papiery gospodarek rozwiniętych czy złoto. Jako aktywów zabezpieczających portfel najczęściej zwykło się używać obligacji gospodarek rozwiniętych, złota, bezpiecznych walut oraz instrumentów opartych na zmienności – twierdzi Paweł Homiński, członek zarządu Noble Funds TFI. Więcej szczegółów na ten temat w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”.

Za: Puls Biznesu nr 72 (2018-04-12), Marek Wierciszewski, Przezorny inwestor zabezpieczy portfel 

Szansa na satysfakcjonujący rezultat
W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przeczytamy charakterystykę funduszu Ipopema Dłużny. To fundusz inwestujący głównie w papiery skarbowe, przy czym dominują polskie obligacje rządowe. Wyniki funduszu wyglądają dość zachęcająco – zarówno w okresie dobrej jak i słabszej koniunktury. Kluczem do wypracowania ponadprzeciętnych zysków jest elastyczna polityka inwestycyjna oraz umiejętne wyszukiwanie okazji pojawiających się na rynku długu. Więcej w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.
 
Za: Rzeczpospolita nr 85 (2018-04-12), s. G-1, jmys, Szansa na ponadprzeciętny zysk na obligacjach 

Mężczyźni aktywniej poszukują alternatyw dla lokat
Obecny poziom inflacji, prognozy oraz gołębia retoryka prezesa RPP wskazują, że w najbliższym czasie podwyżki stóp procentowych nie będzie. W efekcie klienci banków poszukują alternatyw, które nie będą bezpieczną przechowalnią kapitały a źródłem zysku. Z badania „Czy to koniec niskooprocentowanych lokat” przeprowadzonego dla Avivy wynika, że częściej poszukują ich mężczyźni – tak postępuje 44% panów. Z kolei kobiety są bardziej zachowawcze w decyzjach finansowych – 27% pań poszukuje alternatyw dla depozytów. Najczęściej „ucieczka” od lokat ma miejsce w przypadku panów w kierunku obligacji skarbowych lub funduszy inwestycyjnych. Z kolei kobiety oszczędności przeznaczą na zakup mieszkania lub działki.
 
Za: Parkiet nr 83 (2018-04-12), s. 8, Przemysław Szubański, W poszukiwaniu alternatyw dla depozytów przodują mężczyźni

/os

TAGI:

Altus TFIESALIENS TFIfundusze dłużnefundusze gotówkowe i pieniężne PLN uniwersalnelokaty bankoweNationale-Nederlanden PTENoble Funds TFIprzegląd prasySkarbiec TFI

Popularne

Zobacz także

↑ na górę