Przegląd prasy

12.03.2018 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie poznamy argumenty za prowadzeniem przez PTE emerytalnych PPK oraz rolę tych programów w strategii dla rynku kapitałowego. Dowiemy się też dlaczego ETF-y są mało popularne na GPW

PTE chcą prowadzić PPK
W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przeczytamy wywiad z Grzegorzem Chłopkiem, prezesem Nationale-Nederlanden PTE. Poruszone zostały w nim kwestie związane z brakiem zapisu w projekcie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) możliwości prowadzenia PPK przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE). Jednym z głównym argumentów przemawiających za PTE jest wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu aktywami emerytalnymi. – Zależy nam na tym, by być częścią tego projektu i do tego będziemy przekonywać ustawodawcę. Mamy wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu aktywami emerytalnymi. Rozumiemy, dlaczego jako PTE w projekcie się nie znaleźliśmy. Pierwotnie praca nad dwoma projektami, czyli utworzeniem PPK oraz ustawa o likwidacji OFE i przeniesieniu 75 proc. aktywów OFE na prywatne konta IKZE, miała być prowadzona razem. Po przekształceniu PTE w TFI zaangażowanie w PPK nastąpiłoby automatycznie i nie trzeba byłoby zmieniać zapisów. I to jest też uzasadnienie, dla którego PTE powinny być włączone w ten program – zaznacza Grzegorz Chłopek. Więcej szczegółów m.in. dotyczących kwestii opłat w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.
 
Za: Rzeczpospolita nr 59 (2018-03-12), Regina Skibińska, Grzegorz Chłopek, Kluczowy będzie efekt skali 

Pakiet nr 59 (2018-03-12), s. Regina Skibińska, Emerytury: Powszechne towarzystwa emerytalne chcą włączenia w reformę
 
Rola PPK w strategii dla rynku kapitałowego
W ostatni weekend odbyła się konferencja Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej, podczas której rozmawiano o najważniejszych sprawach dotyczących rynku. Jednym z tematów była strategia dla polskiego rynku kapitałowego. Paweł Borys, prezes PFR, wskazywał że w tym kontekście ważne jest, aby wychodzić poza ramy lokalne. Jednocześnie podkreślał znaczenie Pracowniczych Planów Kapitałowych dla dalszego rozwoju rynku. – Patrząc na siłę polskiej gospodarki, widać potencjał, żeby była ona centrum finansowym regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy, żeby Polska kojarzyła się z przyjaznym miejscem do inwestycji. Kolejny warunek istotny przy budowie centrum finansowego, to wzmocnienie polskiego rynku kapitałowego pod względem finansowania na każdym etapie rozwoju firm. Potrzebny jest stały dopływ kapitału na rynek. Trzeba, aby w Polsce istniała silna baza inwestorów i temu służy m.in. program Pracowniczych Planów Kapitałowych – przekonywał.
 
Za: Rzeczpospolita nr 59 (2018-03-12, s. A-27, Przemysław Tychmanowicz, Andrzej Pałasz, Jaka strategia dla rynku     

Fundusze ETF wciąż mało popularne
Choć fundusze pasywne odzwierciedlające indeksy to bardzo popularna forma inwestowania na świecie, to jednak na polskim rynku funkcjonują jedynie trzy tego typu rozwiania: S&P 500, DAX, WIG20. Czynników tego stanu rzeczy może być wiele. Jednym z nich jest model sprzedaży produktów inwestycyjnych za pomocą tzw. okienek bankowych i promowaniem produktów wysokomarżowych. Być może ostatnie zmiany prawne, w tym implementacja dyrektywy MiFID II, która kładzie nacisk na transparentność zachęt dla dystrybutorów, będzie sprzyjająca dystrybuowaniu funduszy typu ETF. Więcej w dzisiejszym „Parkiecie”.
 
Za: Parkiet nr 59 (2018-03-12), s. 16, Bartosz Świdziński, Brakujący element rynku, czyli polski sen o funduszach ETF  
 
/os

TAGI:

ETFGrzegorz ChłopekPaweł BorysPFRPPKprzegląd prasyPTE

Popularne

Zobacz także

↑ na górę