Przegląd prasy

05.03.2018 | Analizy Online
Przeglądając dzisiejszą prasę poznamy szczegóły na temat pozwu zbiorowego klientów W Investments przeciwko Alior Bankowi oraz dowiemy się czy ubezpieczyciele mają szansę na PPK

Alior pozwany za fundusze W Investments
Jak wynika z informacji „Pulsu Biznesu” w poniedziałek 5 marca do sądu trafi pozew zbiorowy przeciw Alior Bankowi, największemu dystrybutorowi funduszy W Investments (bank sprzedał około 2/3 wszystkich certyfikatów). Pozew oparty jest na zarzucie naruszenia istotnych obowiązków informacyjnych, czego skutkiem było nabycie instrumentów finansowych bardzo wysokiego ryzyka, niedostosowanych do wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego członków grupy.
 
Za: Puls Biznesu nr 45 (2018-03-05), Dawid Tokarz, Alior pozwany za feralne fundusze
 
Ubezpieczyciele mogą dostać kawałek tortu PPK
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” firmy ubezpieczeniowe mają przygotować propozycję rozwiązania prawnego, które wyłączy pieniądze zgromadzone w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) z masy upadłości. Chodzi o to by ryzyko związane z działalnością ubezpieczeniową ich nie obciążało. Jeśli uda się opracować odpowiedni mechanizm ubezpieczyciele mają szansę na dopuszczenie do zarządzania PPK. Pozostaje jednak inny problem – podatek od aktywów finansowych, który płacą ubezpieczyciele. 
 
Za: Rzeczpospolita nr 53 (2018-03-05), Regina Skibińska, s. A24, Ubezpieczyciele mają szansę na udział w reformie
 
Nad reformą OFE toczą się jeszcze prace
Piotr Nowak, wiceminister finansów, komentując projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) uchylił rąbka tajemnicy w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Jak mówi, limit podziału aktywów nie jest jeszcze ostatecznie ustalony. – Musimy przeanalizować, czy podział 75 i 25%jest dzisiaj do zrealizowania w takim kształcie, bo nie chcemy też powodować wyprzedaży akcji na GPW, której od OFE wymagałoby np. dostosowanie swoich aktywów do tego podziału. Jednak przestrzegałbym zarządzających OFE przed myśleniem, że jeśli zaczną kupować akcje spółek z polskiej giełdy, to uchronią się przed przekazaniem ich do FRD – wyjaśnia.
 
Za: Parkiet nr 53 (2018-03-05), Bartek Godusławski, s. 6, Podział OFE może być inny
 
Najlepszy fundusz absolutnej stopy zwrotu według „Parkietu”
W poniedziałkowym wydaniu „Parkietu” zaprezentowano laureata nagrody „Złoty Portfel” w kategorii fundusz absolutnej stopy zwrotu. Zwycięzcą został Noble Fund Global Return, który zakończył rok 2017 z wynikiem +15,7%. Zgromadzony kapitał inwestowany jest w akcje przedsiębiorstw notowanych głównie na giełdach zagranicznych, zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się, zależnie od koniunktury giełdowej.
 
Za: Parkiet nr 53 (2018-03-05), Andrzej Pałasz, s. 4, Byki i niedźwiedzie oraz złote portfele
 
Na globalnym rynku długu korporacyjnego nie było łatwo
Ostatnie trzy miesiące były nerwowe dla inwestujących w obligacje na całym świecie, głównie ze względu na zachowanie amerykańskich papierów skarbowych. Rentowność obligacji dziesięcioletnich wzrosła od początku grudnia do końca lutego z 2,32% do 2,86% po drodze osiągając blisko 2,96%, czyli najwyższy poziom od czterech lat. W efekcie lutowe wyniki polskich funduszy zagranicznych obligacji korporacyjnych były bardzo zróżnicowane – najlepszy zarobił +1,6%, najsłabszy stracił -1,2%.
 
Za: Parkiet nr 53 (2018-03-05), Emil Szweda, s. 5, Słabe wyniki zagranicznych funduszy obligacji korporacyjnych
 
Giełdowy optymizm może być już za nami
Luty sprowadził do parteru większość funduszy akcji. Jak mówi Marcin Wlazło, wiceprezes TFI PZU, teraz rządzi niepewność, a jej efektem jest podwyższona zmienność notowań. – Coraz więcej sygnałów świadczy o tym, że szczyt optymizmu inwestorów może być już za nami. Dotyczy to nie tylko rynków akcji, ale również oczekiwań związanych z globalną gospodarką oraz dynamiką wzrostu zysków spółek – wyjaśnia.
 
Za: Parkiet nr 53 (2018-03-05), Andrzej Pałasz, s. 6, Warto obrać strategię absolutnej stopy zwrotu

/kc

TAGI:

Alior BankDM W Investmentsfundusze absolutnej stopy zwrotu uniwersalnefundusze dłużne globalne korporacyjneMarcin WlazłoOFEPPKprzegląd prasyTFI PZU

Popularne

Zobacz także

↑ na górę