Przegląd prasy

12.02.2018 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie przeczytamy o perspektywach dla małych spółek, korzyściach dla giełdy z wejścia w życie PPK. Dowiemy się również, jakie zyski wypracowały OFE w 2017 r.

Małe spółki dobrym celem inwestycyjnym?
Ubiegły rok nie był udany dla małych spółek - sWIG80 zakończył go ze stopą zwrotu w okolicach zera. Wielomiesięczna przecena małych spółek był efektem presji płacowej, rosnących cen surowców powiązanych z niską inflacją, uniemożliwiającą podnoszenie cen produktów i usług. Obecnie, niemal cały rynek prognozuje renesans maluchów w 2018 r., a przedstawiciele największego detalicznego TFI twierdzą, że to zaklinanie rzeczywistości. - Jak ktoś ma coś w portfelu, to staje się zakładnikiem pozytywnego myślenia o tych aktywach. Obawiam się, że wielu zarządzających funduszami stało się właśnie zakładnikami tego, co mają w portfelach. Twierdzenie, że notowania małych spółek odbiją w 2018 r., jest próbą zaklinania rzeczywistości, na pograniczu naganiania - twierdzi Łukasz Kwiecień, prezes KBC TFI i jednocześnie wiceprezes PKO TFI.

Za: Puls Biznesu nr 30 (2018-02-12), Kamil Kosiński, Małe spółki mogą mieć problem z poprawą
 
PPK korzystne dla GPW
Michał Marczak, odpowiedzialny za strategię w Domu Maklerskim mBanku, spodziewa się, że PPK udanie wejdą w rolę OFE na giełdowej scenie. Według jego szacunków PPK będą dysponować rocznie gotówką na poziomie 15-17 mld zł, z czego jedna trzecia zasili rynek akcji. Co więcej, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem szczegóły ustawy o planach powinny być przedstawione przed końcem pierwszego kwartału, proces legislacyjny zakończy się jeszcze w tym półroczu, a regulacje wejdą w życie z początkiem 2019 r. W efekcie promocja oszczędzania poprzez rynek kapitałowy może przyczynić się do odrodzenia się polskiej giełdy, a perspektywy dla „misiów” ulegną znacznej poprawie.

Za: Puls Biznesu nr 30 (2018-02-12), Kamil Zatoński, mBank: PPK dadzą impuls GPW

Solidny zysk OFE w  2017 r.
Ubiegły rok był dobry dla OFE, których aktywa urosły o +17%. Spadła natomiast liczba członków OFE z 16,4 do 16,1 mln. W ciągu czterech kwartałów fundusze zarobiły dla swoich klientów 28,7 mld zł – podaje Komisja Nadzoru Finansowego w kwartalnym biuletynie dotyczącym rynku funduszy emerytalnych. Przede wszystkim na wynik wpłynęła dobra koniunktura giełdowa polskiego rynku akcji oraz duża zaangażowanie OFE w te instrumenty finansowe. - Od lat wypracowujemy dobre stopy zwrotu dla przyszłych emerytów. OFE w długim okresie powinno dawać wyniki powyżej inflacji - mówi Paweł Michalik, prezes zarządu AXA PTE. Ostatni kwartał 2017 r. również należał to udanych. - Wyniki OFE, również za ostatni kwartał minionego roku, dowodzą, że fundusze emerytalne to jedne z najbardziej efektywnych w Polsce form pomnażania kapitału - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. - Wynika to m.in. z doświadczenia i kompetencji zgromadzonych w PTE, instytucjach zarządzających tymi funduszami - uważa. Co więcej, PTE liczą na to, że zyskają na zapowiadanym od dawna wprowadzeniu pracowniczych planów kapitałowych (PPK), których szczegóły Ministerstwo Finansów prawdopodobnie poda 14 lutego. Więcej w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.

Za: Rzeczpospolita nr 34 (2018-02-10), .s A-23, Regina Skibińska, OFE zarobiły 28,4 mld zł dla swoich klientów

Fundusze W Investments znów na wokandzie
W dzisiejszym „Dzienniku Gazety Prawnej” dalszy ciąg afery funduszy W Investments. Ich klienci stracili, ale nie są w stanie dowiedzieć się na czym. Od ponad roku inwestorzy próbują wypłacić z funduszy pieniądze. Jednak bezskutecznie, z uwagi na utratę płynności zainwestowanych środków. Klienci nie wiedzą, kiedy mogą liczyć na wypłaty ani jaką część środków odzyskają. W czwartek odbyło się walne zgromadzenie inwestorów funduszy Vivante, w piątek miało miejsce zgromadzenie klientów funduszu Inwestycje Selektywne. Inwestorzy próbowali poznać skład aktywów funduszy. Na tej podstawie chcieliby podjąć decyzję o ewentualnej likwidacji funduszy, jednak bezskutecznie. Przynajmniej część inwestorów zapowiada, że będą domagać się odszkodowań na drodze cywilnej. Ale żeby mogli to zrobić, muszą dokładnie wycenić swoje straty. Bez informacji, co kupiły fundusze, nie są w stanie tego zrobić.

Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 30 (2018-02-12), Tomasz Jóźwik, Tajemnica zawodowa na Stadionie Narodowym

Polskie fundsze inwestują w węgiel
Łączna wartość aktywów OFE w polskich spółkach czerpiących zyski z kopalin sięgnęła 7,76 mld zł. Na czele było holenderskie Nationale Nederlanden, brytyjska Aviva i polski ubezpieczyciel. W ubiegłym roku z 11 głównych funduszy na polskim rynku emerytalnym jedynie Metlife zmniejszył procentowy udział (0,9%) aktywów spółek węglowych w swoim portfelu. Wszystkie inne OFE zwiększyły poziom inwestycji - w ujęciu procentowym najbardziej PKO BP (1,19%), Allianz (0,92%), AXA (0,76%) oraz Pekao (0,65%), natomiast wartościowo PZU (311,16 mln zł), Nationale Nederlanden (prawie 230,7 mln zł) oraz Aviva (214 mln zł). Więcej w dzisiejszym „Parkiecie”.
 
Za: Parkiet nr 35 (2018-02-12), s. A.01, Aneta Wieczerzak-Krusińska, Polskie fundusze coraz mocniej idą w węgiel. Rośnie aktywność PZU
 
/os

TAGI:

aktywa OFEDM W InvestmentsGPWIGTEKBC TFIKNFOFEPKO TFIPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę