Przegląd prasy

14.11.2017 | Analizy Online
Dziś w prasie przeczytamy o doniesieniach w sprawie regulacji opłat w funduszach oraz warunków, jakie muszą spełnić TFI, żeby móc oferować Pracownicze Plany Kapitałowe

Na razie nie będzie limitu opłat w funduszach
Nie będzie ustawowej regulacji opłat za zarządzanie aktywami. Granicę ustali minister finansów, jeśli MiFID II sama nie wyreguluje rynku – czytamy w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”. Z informacji, do których dotarła redakcja wynika, że resort finansów nie wierzy w skuteczność sztywnego uregulowania poziomu opłat w ustawie. Jego zdaniem, może to wręcz zachęcić zarządzających do prowadzenia zbyt agresywnej polityki inwestycyjnej. Resort wstrzyma się z działaniami do czasu efektów działania mifidu. Dlatego zamiast sztywnego limitu wprowadził w ustawie delegację dla ministra finansów do ustalenia maksymalnego poziomu opłat w drodze rozporządzenia. Dodatkowo, żeby uspokoić nadzór, MF umieściło w ustawie zapis wskazujący wprost, że wynagrodzenie za zarządzanie funduszem inwestycyjnym otwartym lub specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym ma być uzależnione od rodzaju polityki inwestycyjnej funduszu lub subfunduszu oraz ryzyka. KNF będzie więc miała prawo sprawdzić, czy opłaty w nowych funduszach FIO i SFIO są adekwatne. To rozwiązanie ma wejść w życie w 2019 r.

 Za: Puls Biznesu nr 217 (2017-11-14), Eugeniusz Twaróg, TFI na razie zostaną bez limitu

Prawie wszystkie TFI będą mogły oferować PPK
Ostatnia wersja projektu ustawy dotyczącej Pracowniczych Planów Kapitałowych nie została jeszcze opublikowana, ale - jak dowiedział się „Parkiet" - do prowadzenia PPK zostaną dopuszczone podmioty mające przynajmniej 10 mln zł kapitału własnego. Ponadto Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w rozmowie z PAP zapowiedział, że będą to mogły być TFI mające przynajmniej trzy lata doświadczenia. Kryteria zapisane w poprzedniej - roboczej - wersji projektu, krążącej po rynku, były ostrzejsze i mówiły o 10 mln zł kapitału zakładowego i pięciu latach działalności. Spośród 33 TFI zarządzających funduszami otwartymi spełniała je mniej niż połowa towarzystw. Teraz kryterium odpowiednio długiego stażu spełniają niemal wszystkie (jednym z wyjątków jest PGE TFI), wymóg kapitałowy zaś - większość, a w każdym razie nie stanowi on już problemu - wystarczy, że TFI nie wypłaci akcjonariuszom zysku netto z roku, dwóch lat i już będzie ten warunek spełniać. Więcej w dzisiejszym „Parkiecie”.

Za: Parkiet nr 257 (2017-11-14), Jan Morbiato, s.11, Rynek PPK bardziej otwarty

PKO TFI zwiększa dystans do konkurencji
PKO TFI, największy obecnie gracz na rynku funduszy rynku kapitałowego, zwiększyło przewagę nad drugim w zestawieniu Pioneer Pekao TFI — na koniec października zarządzało aktywami o wartości 24,1 mld zł, o ponad 6 mld zł większymi od konkurenta. To skutek dobrych wyników zarządzania, ale przede wszystkim gigantycznych napływów (w październiku +866 mln zł netto, od początku roku +3,5 mld zł). PKO TFI zwiększyło aktywa w porównaniu z końcem września o +3,5%, Pioneer — o +0,6%.

Za: Puls Biznesu nr 217 (2017-11-14), Kamil Zatoński, PKO TFI umocniło się na pozycji lidera

Aktywa funduszy rosną dzięki wysokiej sprzedaży
Aktywa krajowych TFI warte były na koniec października 275,4 mld zł — wynika z danych Analiz Online i IZFiA. To o +0,6% więcej niż przed miesiącem. Za zwyżkę odpowiada wysoka sprzedaż funduszy detalicznych (przybyło im +2 mld zł netto w ubiegłym miesiącu), głównie tych o relatywnie bezpiecznym profilu inwestycyjnym.

Za: Puls Biznesu nr 217 (2017-11-14), Kamil Zatoński, Absolute return w odwrocie

/wk

TAGI:

MiFID IIPKO TFIPPKprzegląd prasy

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

↑ na górę