Przegląd prasy

13.11.2017 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie przeczytamy o śledztwie w sprawie funduszy zamkniętych inwestujących m.in. w polskie lasy. Dowiemy się również, co kryje się za terminem duracja i jakie spółki nabywały TFI

Inwestorzy nadal muszą czekać
Już ponad pół roku klienci funduszy Inwestycje Rolne, Lasy Polskie, Inwestycje Selektywne i Vivante bezskutecznie walczą o ujawnienie, w co zainwestowane zostało ich przeszło pół miliarda złotych. Zamiast gwarantowanych zysków liczą straty. Certyfikaty inwestycyjne były głównie dystrybuowane wśród klientów bankowości prywatnej Alior Banku oraz BOŚ Banku. Zainwestowany kapitał to prawie 600 mln zł. Nabywcy certyfikatów nie mogą wycofać się z inwestycji, bo zdaniem zarządzających posiadane aktywa trudno jest szybko spieniężyć. Zdaniem inwestorów przyczyna może być inna. Podejrzewają, że osoby kontrolujące firmę traktowały kapitał funduszu jak swój prywatny. Łączna kwota podejrzanych inwestycji przekracza 100 mln zł, ale ich rzeczywista skala będzie znana w momencie zakończenia śledztwa przez prokuraturę. Transparentność FIZ okazałaby się remedium na tego typu transakcje - Przykład funduszy dowodzi, że po stronie dystrybutorów zawiodło zarządzanie ryzykiem reputacyjnym. Problemem jest również to, że tylko część funduszy zamkniętych, które w rzeczywistości trafiają do sprzedaży detalicznej, publikuje sprawozdania. Taka praktyka ogranicza transparentność całego rynku - zaznacza Michał Duniec, prezes Analiz Online.

Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 218 (2018-11-13), Tomasz Jóźwik, Więźniowe funduszy poczekają na swoje
 
Tajemniczy termin duracji
Wzrost stóp procentowych zweryfikuje jakość zarządzania produktami dłużnymi polskich TFI. I wcale nie chodzi o bankructwa emitentów, a o durację. Straty, jakie ponieśli inwestorzy w wyniku kryzysu finansowego powodują, że Polacy stronią od funduszy akcji. Wybierają te uznawane ze bezpieczne, czyli m.in. dłużne. Niemniej jednak są one narażone na ryzyko stopy procentowej, czego klienci często nie są świadomi. O ryzyku informuje duracja, czyli średni ważony okres do wykupu obligacji znajdujących się w portfelu funduszu. Nie zawsze taka informacja jest zamieszczana przez TFI w kartach informacyjnych. Jacek Barszczewski, rzecznik KNF, podkreśla, że treść tych dokumentów nie została określona przez ustawodawcę, a TFI, które je sporządzają, robią to dobrowolnie.

Za: Puls Biznesu nr 216 (2017-11-13), Kamil Kosiński, Tajemnica polskich funduszy obligacji

Ipopema rozpoczęła zapisy na certyfikaty nowego funduszu
Ruszyła pierwsza publiczna emisja certyfikatów inwestycyjnych Ipopema Global Profit Absolute Return Plus FIZ, zapisy na tytuły uczestnictwa, które trafią do obrotu na GPW, można składać do 23 listopada. Przedstawiciele Ipopema TFI szacują, że w dwóch emisjach uda się zebrać co namniej 100 mln zł. Opłata za zarządzanie funduszem wynosi 2,9% , a wynagrodzenie za sukces to 15% od wyniku przekraczającego 2,5-krotność WIBOR 1Y. Certyfikaty będą wyceniane TFI będzie raz w miesiącu, a wykupy organizowane kwartalnie. Ipopema Global Profit Absolute Return Plus FIZ będzie koncentrował się na rynkach zagranicznych – ok. 50% portfela mogą stanowić akcje zagraniczne.

Za: Parkiet nr 256 (2017-11-13) s. 6, Jan Morbiato, Ipopema: 100 mln na dobry początek

TFI chętnie kupowały średnie spółki
W I półroczu TFI zwiększyły zaangażowanie w akcjonariacie 26 z 40 spółek zgrupowanych w mWIG40. Choć indeks poruszał się w trendzie bocznym, to w tym roku dał zarobić +16%.  Chętnie nabywano takie spółki jak np. Grupa Azoty, AmRest, czy Getin Noble Bank.
 
Za: Rzeczpospolita nr 263 (2017-11-13), s. B-8, mkt, TFI kupowały średniaki

Parkiet nr 256 (2017-11-13), s. Kamila Majcher, TFI do niedawna najchętniej kupowały średnie spółki
 
Delikatny wzrost notowań złota
Miniony tydzień upłynął pod znakiem spokojnej, systematycznej zwyżki notowań złota. Ruch ten stanowił pewne odreagowanie po wcześniejszych trzech spadkowych tygodniach z rzędu, w wyniku których cena dotarła do okolic 1265 USD/oz. Niewątpliwie zwyżkom szlachetnego kruszcu pomogła sytuacja na rynku amerykańskiego dolara.

Za: Parkiet nr 256 (2017-11-13) s. 16, Paweł Grubiak, Delikatny wzrost na złocie
 
Wydatki z 500 plus
Aktywa gospodarstw domowych w końcu czerwca wynosiły niespełna 1,24 bln zł - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. W tak szybkim tempie nie bogaciliśmy się od 54 miesięcy. W porównaniu do 2016 r. zasoby finansowe Polaków tj. gotówka, depozyty i inne aktywa finansowe bez uwzględnienia aktywów trwałych urosły o ponad 150 mld zł. Głównie z uwagi na dobrą koniunkturę giełdową. W II kw. 2017 r. częściej Polacy wychodzili z inwestycji, niż je zaczynali, więc przybyło im gotówki. - Wdrożenie programu „Rodzina 500 plus" z początku sprzyjało oszczędzaniu. Później jednak gospodarstwom domowym włączył się tryb „intensywne wydatki". To zrozumiałe. Pierwszą reakcją na poprawę otoczenia i własnych finansów jest ostrożne podnoszenie konsumpcji, ale gdy przekonanie, że jest lepiej, już się ugruntuje, to przypominamy sobie o potrzebach, które wcześniej były odkładane. - komentuje Grzegorz Ogonek, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Za: Dzinnik Gazeta Prawna nr 218 (2017-11-13) s. Łuaksz Wilkowicz, Teraz 500 plus idzie na wydatki

/os

TAGI:

Donald Trumpliczba klientów TFIprzegląd prasyrynek akcjisaldo wpłat i wypłat

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

↑ na górę