Przegląd prasy

13.10.2017 | Analizy Online
Dziś w prasie o sztucznej inteligencji w funduszach, ostrzeżeniach MFW i planach zrewolucjonizowania rynku kapitałowego w Polsce

Sztuczna inteligencja w funduszach
W poniedziałek na rynek wypuszczona została depesza o rzekomym przejęciu Apple'a przez Google. Fałszywa informacja została prawie natychmiast sprostowana. Automaty odpowiadające za mniej więcej 60-70% wartości obrotów na giełdzie w Nowym Jorku zignorowały tę depeszę, a kursy akcji tylko na moment zostały zachwiane. Świadczy to o tym, że roboty zawierające transakcje giełdowe są coraz doskonalsze. Giełda nie jest jedynym obszarem, w którym szeroko pojęta sztuczna inteligencja znalazła zastosowanie. Z tym rodzajem technologii kojarzona jest przede wszystkim Tesla i autonomiczne samochody, ale co ciekawe w nieodległej przyszłości roboty mają na przykład diagnozować stan zdrowia kurczaków na fermach drobiu w USA. Rozwój sztucznej inteligencji może potencjalnie przełożyć się na wysokie zyski. Klienci detaliczni mogą w nich partycypować np. poprzez bezpośrednie inwestycje w akcje spółek z Doliny Krzemowej lub zdecydować się na uczestnictwo w wehikule zbiorowego inwestowania, który dedykowany jest spółkom rozwijającym tą technologię. Takim produktem jest uruchomiony na początku października przez Allianz TFI fundusz Allianz Artificial Intelligence. Więcej szczegółów poznamy czytając dzisiejsze wydania „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”.

Za: Parkiet nr 232 (2017-10-13), Jan Morbiato, Fundusze: Nieodwracalny proces
Rzeczpospolita nr 239 (2017-10-13), s. B-010, Jan Morbiato, Zarobić na sztucznej inteligencji

MFW ostrzega przed nadmiernym zadłużeniem
Dziś w „Parkiecie” przeczytamy o opublikowanym przez MFW ostrzeżeniu dotyczącym długoterminowego ryzyka wynikającego z nadmiernego i szybko rosnącego zadłużenia. Niskie stopy procentowe, a zatem niski koszt pieniądza do pary ze sprzyjającą kondycją gospodarczą zachęcają do zaciągania długów. W krajach grupy G20 zadłużenie sektora niefinansowego wyniosło 135 bln USD, czyli 235% ich PKB. Za wzrost odpowiedzialne są w największym stopniu USA i Chiny. Oczekuje się, że jeśli tempo wzrostu zadłużenia utrzyma się, czeka nas nowy kryzys, podczas którego kursy akcji mogłyby potencjalnie stracić ok -15%, ceny nieruchomości -9%, a globalny produkt krajowy brutto zmniejszyłby się o -1,7%.
 
Za: Parkiet nr 232 (2017-10-13), Jerzy Boćkowski, Financial Times: MFW ostrzega

Głosowanie na walnym za pomocą smartfona?
Dziś na stronie Rzeczpospolitej czytamy na temat planów IBM i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, mogących zrewolucjonizować rynek kapitałowy w Polsce. Z powodu braku czasu i kosztów, aktualnie tylko 3,5% inwestorów indywidualnych jeździ na walne zgromadzenia i czynnie bierze udział w życiu spółki poprzez głosowania. To może się zmienić dzięki systemowi eVoting, nad którym wspólnie pracują IBM i KDPW. Narzędzie powinno być gotowe do końca roku, towarzyszy mu przychylna opinia KNF, który deklaruje, że dostrzega znaczenie nowych technologii dla rozwoju rynku finansowego w Polsce. W celu poznania szczegółów polecamy lekturę źródłowego artykułu.

Za: Rzeczpospolita (2017-10-13), Katarzyna Kucharczyk, IBM współpracuje z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych: Smartfon staje się maszyną do głosowania

/jj

TAGI:

GPWMFWprzegląd prasyTFI Allianz Polska

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

13.07.2018
↑ na górę