Przegląd prasy

12.10.2017 | Analizy Online
Przeglądając dzisiejszą prasę dowiemy się jak zmienia się wpływ OFE na warszawską GPW oraz który z funduszy emerytalnych najlepiej pomnaża środki swoich klientów 

PKO TFI liderem polskiego rynku funduszy inwestycyjnych
Największym graczem na rynku funduszy rynku kapitałowego od kilku miesięcy jest PKO TFI, którego aktywa sięgają 23,2 mld zł. To o 19 proc. więcej niż przed rokiem. Taką dynamiką nie może się pochwalić żadne inne TFI o aktywach przekraczających obecnie 10 mld zł.
 
Za: Puls Biznesu nr 195 (2017-10-12), Kamil Zatoński, Komu rosną aktywa
 
OFE dobrze sobie radzą z pomnażaniem środków emerytalnych
We wrześniu OFE straciły średnio -0,4%. Tylko czterem funduszom udało się wypracować dodatni wynik. Są to MetLife OFEAviva OFEOFE PZU "Złota Jesień" i PKO BP Bankowy OFE. W dłuższym terminie stopy zwrotu wyglądają dużo lepiej. Biorąc pod uwagę 36-miesieczne wyniki wszystkie fundusze mogą pochwalić się dwucyfrową stopą zwrotu. Najwięcej dla swoich klientów w ciągu ostatnich trzech lat zarobił MetLife OFE - aż +23,2%. MetLife jest też najlepszy w okresie dziesięcioletnim (+67,4%).

Za: Rzeczpospolita nr 238 (2017-10-12), Regina Skibińska, OFE skutecznie pomnażają oszczędności

Wpływ OFE na polską giełdę spada
W Polsce rola otwartych funduszy emerytalnych na rynku kapitałowym była tradycyjnie niezwykle duża. Jednak zmiany w systemie emerytalnym, w tym przede wszystkim wprowadzenie tzw. suwaka, który powoduje, że na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pieniądze pozostałe w OFE i tak trafiać będą do ZUS, ograniczają ich wpływ na GPW. Ma to kluczowe znaczenie dla cen akcji polskich spółek. Jak mówi Dominik Gaworecki, współzarządzający Excalibur FIZ, OFE kiedyś neutralizowały spadki kursów, a obecnie nie mają nowych napływów i ich zarządzający do końca nie wiedzą, co się z nimi stanie.
 
Za: Puls Biznesu nr 195 (2017-10-12), Kamil Kosiński, Rozchwiały się kursy na GPW 

/kc

TAGI:

Dominik GaworeckiGPWMetlife OFEOFEPKO TFIprzegląd prasy

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

13.07.2018
↑ na górę