Przegląd prasy

11.10.2017 | Analizy Online
Dziś w prasie o kolejnym udanym miesiącu dla TFI, zmianach w ofercie Rockbridge, weryfikacji popularnej strategii inwestycyjnej i podwyższeniu prognoz wzorstu PKB Polski

Kolejny udany dla TFI miesiąc
Zgodnie z szacunkami Analiz Online, do funduszy detalicznych wpłacono we wrześniu +1,1 mld zł netto. Jest to wartość niemal o połowę mniejsza niż przed miesiącem, jednak od początku roku bilans sprzedaży wynosi już +12 mld zł, a ta z kolei wartość jest trzykrotnie większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W dalszym ciągu inwestorzy preferują rozwiązania gotówkowe i pieniężne oraz dłużne. Wrzesień okazał się najsłabszym w tym roku miesiącem dla funduszy akcji. Więcej szczegółów poznamy czytając artykuł „Wciąż liczy się bezpieczeństwo” na stronie analizy.pl oraz dzisiejsze wydanie „Parkietu”.

Za: Parkiet nr 230 (2017-10-11), s. 09, Jan Morbiato, Miliardy płyną szerokim strumieniem, czyli kolejny udany miesiąc powierników

Nowe fundusze Rockbridge TFI
W dzisiejszym „Parkiecie” czytamy wywiad Jana Morbiato z Jakubem Rybą, wiceprezesem Rockbridge TFI. Dowiemy się czym będzie różniła się oferta po sierpniowym przejęciu dawnego BPH TFI przez spółkę zależną Altus TFI. Aktualnie wyraźnie przeważają fundusze służące do zarabiania na rosnących cenach aktywów. To ma się zmienić w miarę jak pojawiać będą się produkty o strategii absolutnej stopy zwrotu. Kolejną odmianą ma być częstsze sięganie po papiery wartościowe z zagranicy oraz podejmowanie większego ryzyka kredytowego w funduszach dłużnych. Jakub Ryba zapowiedział, że już w najbliższym miesiącu planowane jest pojawienie się trzech nowych funduszy. Jeden oparty na rynku akcji, drugi na rynku obligacji, a trzeci realizujący strategię global macro. Jednocześnie podkreślił, że zmiany nie będą dotyczyć wyłącznie tworzenia nowych produktów, ale również poprawy jakości tych działających do tej pory pod marką BPH.

Za: Parkiet nr 230 (2017-10-11), s. 09, Jan Morbiato, Trzy nowe fundusze od Rockbridge - dawnego BPH TFI - już wkrótce

Zysk w każdych warunkach?
Dziś w „Pulsie Biznesu” przeczytamy artykuł dotyczący funduszy inwestycyjnych realizujących strategię absolute return, która w założeniach miała przynosić inwestorom zyski w każdych warunkach rynkowych. Jednakże jak pokazała praktyka, już pierwsza istotna przecena małych spółek wpłynęła bardzo negatywnie na wartość ich jednostek lub certyfikatów. W minionym kwartale indeks sWIG80 spadł o -5,9%, podczas gdy WIG20 urósł o 6,7%. Było to wyjątkowo niesprzyjające otoczenie dla funduszy absolute return, których portfele często oparte są w głównej mierze o spółki małej kapitalizacji. Straty mogą skłonić inwestorów do wycofania środków z tego typu rozwiązań, co potencjalnie mogłoby spowodować konieczność sprzedaży posiadanych przez nie akcji i dodatkowo wzmocnić presję na ich ceny, jak stwierdził anonimowo jeden z zarządzających.
 
Za: Puls Biznesu nr 194 (2017-10-11), Kamil Zatoński, Popularna strategia poddała się weryfikacji

MFW podwyższa prognozy wzrostu PKB
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył swoje prognozy dla gospodarki Polski i świata. Zgodnie z nimi PKB Polski ma wzrosnąć w tym roku o +3,8%, a w przyszłym o +3,3%, a zatem przewidywania zostały zrewidowane w górę odpowiednio o 0,4 pkt proc. i 0,1 pkt proc. Podwyżki są uzasadnione lepszym od oczekiwanego wzrostem gospodarczym w pierwszej połowie 2017r. i spodziewanym wzrostem aktywności gospodarczej związanym z projektami współfinansowanymi ze środków UE. Na podwyższenie prognoz miała również wpływ sprzyjająca tendencja szerokiej poprawy sytuacji gospodarczej na świecie.

Za: Parkiet nr 230 (2017-10-11), s. 10, Hubert Kozieł, MFW podwyższa prognozy

Studzenie emocji w Chinach
Chiński indeks giełdowy CSI 300 od początku roku zyskał już  +17%, a Shanghai Composite, głowny indeks giełdy w Szanghaju w tym samym czasie zyskał +9%. Oba znajdują się teraz na poziomach zbliżonych do rekordowych. Równocześnie zbliża się kongres partii rządzącej, który stworzy okazję do kadrowych przetasowań na szczytach władzy. Najprawdopodobniej z kongresu będą również płynęły informacje dotyczące strategii gospodarczej. Rządzący nie chcą, aby w związku z tym wydarzeniem na rynku akcji dochodziło do gwałtownych ruchów. Wobec rosnącego zainteresowania inwestorów chińskim rynkiem, partia zdecydowała się dokonać sprzedaży akcji dużych spółek, aby wyhamować dalsze wzrosty. Więcej na ten temat dowiemy się czytając dzisiejsze wydania „Parkietu” oraz „Rzeczpospolitej”.

Za: Parkiet nr 230 (2017-10-11), s. 10, Hubert Kozieł, Giełda się ożywiła, ale partia studzi emocje
Rzeczpospolita nr 237 (2017-10-11), s. B-010, Hubert Kozieł, Chińska partia uspokaja rynki przed kongresem

/jj

TAGI:

Chinyfundusze absolute returnfundusze akcji chińskichPKBprzegląd prasyRockbridge TFIsprzedaż detalicznaTFI

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

13.07.2018
↑ na górę