Przegląd prasy

14.09.2017 | Analizy Online
Dziś w prasie o powstaniu Aegon TFI, funduszach inwestycyjnych i OFE mających za dużo akcji, a także o podaży obligacji skarbowych nienadążającej za popytem

Powstało Aegon TFI
W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy o pojawieniu się nowego gracza na krajowym rynku funduszy inwestycyjnych. Aegon TFI jest już oficjalnie zarejestrowaną spółką. Aktualnie trwają prace nad wnioskiem licencyjnym do KNF. Przedstawiciele spółki liczą, że uda się go złożyć w ciągu najbliższych tygodni. Fakt, że Aegon nie czeka na ustawowe przekształcenie PTE w TFI i zdecydował się na standardowy proces licencyjny może oznaczać, że najprawdopodobniej oferta nie będzie ograniczona jedynie do produktów emerytalnych.

Za: Parkiet nr 207 (2017-09-14), s. 9, Jan Morbiato, Powstało Aegon TFI

Sprzedaż akcji przez fundusze inwestycyjne
Dziś w „Pulsie Biznesu” czytamy o szacunkach Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon DM, według których rodzime fundusze inwestycyjne miały w sierpniu sprzedać na GPW akcje za około 76 mln zł. Pomimo tego, że indeks WIG znajduje się w okolicach historycznych szczytów, kapitał nie napływa do funduszy akcyjnych. Oznacza to, że klienci detaliczni nie uczestniczą w hossie na warszawskim parkiecie. Według Macieja Marcinowskiego przyczyną może być słabość małych i średnich spółek.

Za: Puls Biznesu nr 175 (2017-09-14), Kamil Zatoński, Hossa trwa, a fundusze sprzedają

Czy OFE mają za dużo akcji?
Otwarte fundusze emerytalne miały w portfelach na koniec sierpnia 79,4 proc. akcji polskich. Spełnienie warunków założonych w reformie emerytalnej oznaczałoby zejście do poziomu 75 proc., czyli jak oszacowali analitycy Trigon DM sprzedaż akcji za około 7,9 mld zł. Więcej na ten temat przeczytamy w dzisiejszym „Parkiecie” oraz „Rzeczpospolitej”.

Za: Parkiet nr 207 (2017-09-14), s. 9, Za dużo akcji polskich
Rzeczpospolita nr 214 (2017-09-14), A-001, Za dużo akcji w OFE

Podaż obligacji skarbowych nie nadąża za popytem
W „Parkiecie” czytamy dziś o czwartkowym przetargu obligacji skarbowych, który będzie pierwszą od ponad miesiąca okazją do kupienia obligacji na rynku pierwotnym. Dwa poprzednie przetargi nie umożliwiły ulokowania wolnych środków pozostających na rynku. Tymczasem, napływ kapitału netto do krajowych funduszy gotówkowych i pieniężnych nie słabnie, w sierpniu przekroczył nawet 1 mld zł.

Za: Parkiet nr 207 (2017-09-14), s. 12, Andrzej Bebłociński, Podaż nie nadąża za popytem

/jj

TAGI:

Aegon TFIGPWobligacje skarboweOFEprzegląd prasy

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

13.07.2018
↑ na górę