Przegląd prasy

12.09.2017 | Analizy Online
Dziś w prasie o dużym ruchu na rynku fuzji i przejęć w branży TFI, a także o świetnych wynikach funduszy akcji tureckich

Przejęć na rynku TFI ciąg dalszy
Powiedzieć, że konsolidacja w branży funduszy inwestycyjnych nabiera rozpędu, to nic nie powiedzieć. Ostatnie istotne zmiany właścicielskie w branży TFI nastąpiły w 2010 r., gdy Investors TFI przejęło DWS TFI. Tymczasem tylko w tym roku zmaterializowało się lub zostało zapowiedzianych pięć dużych transakcji. W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy komentarze osób z branży funduszy dotyczące przejęcia KBC TFI przez PKO BP. Dowiemy się również o pozostałych przejęciach w branży, które miały miejsce w tym roku.  

Za: Parkiet nr 205 (2017-09-12), Jan Morbiato, Tylu zmian właścicielskich w branży TFI jeszcze nie było  

Zyskowne fundusze akcji tureckich
Indeks giełdy w Istambule wzrósł w ciągu 12 miesięcy niemal o 30 proc., a polskie fundusze operujące na Bosforem ledwo co wychodziły na zero. W ostatnim półroczu sytuacja uległa jednak radykalnej zmianie. Licząc od początku roku Quercus Turcja jest już 26-procentowym na plusie. Innym krajowym TFI idzie gorzej, ale licząc od początku 2017 r. ich tureckie fundusze też są na około 20-procentowym plusie.

Za: Puls Biznesu nr 173 (2017-09-12), Kamil Kosiński, Polskie fundusze zaczęły zarabiać w Turcji

Po wakacjach fundusze pójdą na zakupy
Fundusze private equity/venture capital (PE/VC) zainwestowały do tej pory 7 mld euro w 1200 polskich spółek - podaje Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych. Już niedługo te statystyki mogą się znacząco zwiększyć, bo fundusze wybierają się na duże zakupy. A pieniędzy im nie brakuje. Podmioty działające w regionie mają aktywne fundusze o łącznej wartości ponad 20 mld zł - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej". Do tego dochodzi jeszcze globalny Advent, który w 2016 r. zebrał 12 mld euro, ale nie wiadomo, ile z tego skapnie na nasz rynek. Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Za: Rzeczpospolita nr 212 (2017-09-12), s.B1, Katarzyna Kucharczyk, Fundusze szykują miliardy na zakupy firm

Hossa czy już bańka?
W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy wywiad z Grzegorzem Chłopkiem, szefem Nationale-Nederlanden PTE. Porównuje on sytuację na giełdzie w Stanach Zjednoczonych i Polsce. W pierwszym przypadku obserwujemy dziewiąty rok zwyżek.  - Niewątpliwie jeśli jakiś rynek długo rośnie, to trzeba się zastanowić, czy nie jest już za wysoko. Ja bardzo często odnoszę się do wskaźnika ceny do wartości księgowej, gdyż on najlepiej pokazuje inwestorom długoterminowym to, jak rzeczywiście spółki wypracowują zyski oraz jak te zyski są następnie zatrzymywane czy wypłacane w formie dywidendy. A w okresie ostatnich 26 lat giełda amerykańska charakteryzuje się wzrostem wartości księgowej średnio o +8% rocznie. Przy obligacjach, które dają średnio około +5% rocznie, pokazuje to, że premia za ryzyko kapitałowe dla inwestorów długoterminowych wynosi około 3 pkt proc. Obecnie amerykańska NYSE jest powyżej mediany, czyli około 75% czasu w minionych 26 latach giełda ta spędziła na wycenach niższych, a zaledwie 25% na wyższych – mówi Grzegorz Chłopek.

Za: Parkiet nr 205 (2017-09-12), Andrzej Stec, Grzegorz Chłopek, Najlepsze produkty to te, które są tanie

/wk

TAGI:

fundusze akcji tureckichKBC TFIPKO BPprivate equityprzegląd prasyprzejęcia

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę