Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

25.05.2017 | analizy.pl
Przeglądając dzisiejszą prasę dowiemy się dlaczego agencja ratingowa Moody's zdecydowała się na obniżenie raitingu Chin. Poznamy również rady zarządzających na temat oszczędzania

Moody’s obniżył rating Chin
W środę Moodys obniżyła rating wiarygodności kredytowej Chin z Aa3 do A1, uzasadniając to ryzykiem nadmiernego zadłużenia i spowolnienia wzrostu gospodarczego. Wątpliwości agencji wynikają z obaw o to, czy możliwe jest jednoczesne obniżanie dźwigni w systemie finansowym i utrzymanie wzrostu gospodarczego powyżej celu, wynoszącego co najmniej 6,5%.
 
Za: Puls Biznesu nr 99 (2017-05-25), Justyna Dąbrowska, s. G1, Moodys przypomniał o problemach Chin
 
Inwestorzy chętniej wybierają ryzykowne aktywa
Jak wskazuje Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI, widać stopniowy wzrost apetytu na ryzyko wśród inwestorów. – Ubiegły rok faktycznie upłynął pod znakiem Płynnej Lokaty, ale również naszych funduszy złota, co bez wątpienia świadczy o dużej awersji do ryzyka wśród inwestorów. Ale już w 2017 r. widzimy spory wzrost zainteresowania funduszami mieszanymi lokującymi zarówno w obligacje, jak i akcje. (…) Te bardziej ryzykowne fundusze odpowiadają już za ok. 50 proc. naszej sprzedaży netto w tym roku. Ta zamiana jest więc zauważalna – wyjaśnia.
 
Za: Parkiet nr 116 (2017-05-25), Jan Morbiato, s. 2, Apetyt na ryzyko większy niż w zeszłym roku
 
Obligacje skarbowe gwoździem do obniżenia ratingu
W portfelu funduszu BPH Obligacji 2 udział papierów skarbowych o stałym i zmiennym oprocentowaniu należy do najwyższych w grupie funduszy dłużnych uniwersalnych. Dodatkowo, w ubiegłym roku część korporacyjna uległa zmniejszeniu, co wynikało ze zmian w dystrybucji od czasu przejęcia banku BPH przez Alior (BPH stał się dystrybutorem zewnętrznym). Decyzja ta byłą motywowana wzrostem potrzeb płynnościowych, ale jednocześnie poważnie zaciążyła wynikom funduszu.
 
Za: Rzeczpospolita nr 120 (2017-05-25), Jan Morbiato, s.G1, Inwestorzy odczuli zmianę właściciela TFI
 
Oszczędności należy dywersyfikować
Zarządzający funduszami inwestycyjnymi dywersyfikują swoje oszczędności. Według nich nadwyżki finansowe dobrze dzielić na trzy części. Bezpieczną i płynną, czyli po prostu lokatę bankową, która nie generuje wysokich stóp zwrotu, ale jest wolna od ryzyka. Druga to indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, które pozwalają zarobić oraz umożliwiają skorzystanie z usług bankowych. Część oszczędności powinna być zainwestowana w ryzykowne aktywa, takie jak akcje, które dają szansę na solidny zysk.
 
Za: Parkiet nr 116 (2017-05-25), Jan Morbiato, s. G1, Jak oszczędzają zawodowi inwestorzy 

/kc 

TAGI:

Chinyfundusze dłużne skarbowefundusze mieszaneMoody’sprzegląd prasyZbigniew Wójtowicz

Popularne

Zobacz także

↑ na górę