Przegląd prasy

19.05.2017 | Analizy Online
Przeglądając dzisiejszą prasę dowiemy się dlaczego spadł udział akcji zagranicznych w portfelach polskich funduszy inwesycyjnych oraz poznamy najlepszych prognostyków ekonomicznych na rynku

Zarządzający powracają do polskich akcji
Sześć lat temu udział akcji zagranicznych w portfelach funduszy akcji polskich szerokiego rynku wynosił 14,4%. Na koniec 2016 r. było to 10,1%. To skutek wzrostu wartości polskich papierów, które zyskały dzięki trwającej od połowy ubiegłego roku. Zarządzający, po chwili zachłyśnięcia zagranicą, zdecydowali się aktywniej angażować w polski rynek, ponieważ lepiej znają jego specyfikę. 
 
Za: Parkiet nr 111 (2017-05-19), Jan Morbiato, s.9, Zarządzający wracają do kraju
 
Spadające ceny surowców to nie powód do obaw
Zdaniem Tomasza Wronki, zarządzającego w Skarbcu TFI, pojawiający się dysonans na rynkach surowców i akcji nie powinien nas niepokoić. – W ostatnich kilkunastu latach rynki surowców w okresie dynamicznej poprawy koniunktury były mocniej skorelowane z rynkami akcji. W tym roku surowce są jedną z najgorzej zachowujących się klas aktywów, a rynki akcyjne konsekwentnie pną się ku górze. Nie należy ekstrapolować zależności pomiędzy notowaniami surowców i akcji, przede wszystkim dlatego, że zmieniają się uwarunkowania gospodarcze, nie wspominając już o specyficznych uwarunkowaniach dla poszczególnych rynków surowców – mówi.
 
Za: Puls Biznesu nr 95 (2017-05-19), Justyna Dąbrowska, Surowce wymykają się konwenansom
 
MiŚie mogą zyskać dzięki napływom do funduszy
Przecena na rynku małych spółek wynika głównie z realizacji zysków. Jak wskazuje Wojciech Zych, zarządzający w Quercus TFI, ich wyceny były już dość wysokie, a w sezonie wyników nie mieliśmy, poza nielicznymi wyjątkami, pozytywnych zaskoczeń. Zdaniem Moniki Zduńskiej, zarządzającej w BPH TFI, MiŚie mają potencjał do wzrostu, lecz by ten scenariusz się zrealizował, potrzeba większego napływu środków od inwestorów indywidualnych przez bezpośrednie inwestycje lub fundusze.
 
Za: Parkiet nr 111 (2017-05-19), Grzegorz Siemionczyk, s.10, Małe spółki wrócą do łask 

Najlepsi prognostycy na rynku
Redakcje „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” już po raz dziewiąty wyłoniły najlepszych analityków makroekonomicznych. Koniunkturę w 2016 r. najcelniej przewidywał Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI. Tym samym został pierwszym w historii konkursu zarządzającym funduszami, który pokonał ekonomistów na ich własnym boisku.
 
Za: Parkiet nr 111 (2017-05-19), Grzegorz Siemionczyk, s.10, Zarządzający funduszami pokonał ekonomistów

/kc

TAGI:

fundusze akcjifundusze akcji polskichfundusze surowcoweGPWMikołaj RaczyńskiMonika Zduńskaprzegląd prasyTomasz WronkaWojciech Zych

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

przeczytaj nasze analizy i raporty

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę