Przegląd prasy

15.02.2017 | Analizy Online
Przeglądając dziejszą prasę dowiemy się co stoi za hossą trwającą na GPW oraz poznamy szczegóły oferty nowego gracza na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce

Odwołanie apokalipsy napędza GPW
W ocenie Dominika Gaworeckiego, zarządzającego funduszem Excalibur FIZ, optymizm inwestorów na GPW to efekt wygaszenia niepokojów związanych z zapowiedziami polityków w kwestii OFE i kredytów frankowych. – Na giełdzie nie chodzi o to, jakie będą ostateczne rozwiązania konkretnych problemów, tylko jakie te rozwiązania okazują się względem wcześniejszych oczekiwań. A na GPW te oczekiwania były w ostatnich latach naprawdę apokaliptyczne – dodaje.

Za: Parkiet nr 37 (2017-02-15), Jan Morbiato, s. 8, Scenariusz optymistyczny dla GPW? Hossa jak w latach 2005-2007
 
Produkty C-Quadrat Arts zawitały do Polski
W ostatnich dniach w rejestrze funduszy zagranicznych Komisji Nadzoru Finansowego pojawiło się sześć funduszy C-Quadrat Arts. Większość realizuje różne odmiany strategii absolutnej stopy zwrotu. Jak poinformowano pierwszym krokiem w dystrybucji funduszy C-Quadrat będzie udostępnienie ich klientom instytucjonalnym, w tym przede wszystkim ubezpieczycielom.
 
Za: Parkiet nr 37 (2017-02-15), Jan Morbiato, s. 9, TFI: Fundusze C-Quadrat oficjalnie nad Wisłą
 
Polskie obligacje będą tanieć
Eksperci spodziewają się, że trend spadku cen skarbowego długu potrwa jeszcze co najmniej kilka kwartałów, a rentowność papierów 10-letnich może wkrótce przekroczyć 4%. Jak zauważa Michał Stanek z AgioFunds TFI, inwestorzy obawiają się wzrostu stóp procentowych. – Uczestnicy rynku widząc dynamicznie powracającą do Polski inflację oraz spodziewając się przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, oczekują, że Rada Polityki Pieniężnej może wkrótce zacznie wysyłać sygnały zwiastujące zbliżającą się podwyżkę stóp procentowych – wyjaśnia.
 
Za: Parkiet nr 37 (2017-02-15), Wojciech Matusiak, s. 9, Rosnąca rentowność obligacji
 
Pasywna strategia to dobre rozwiązanie
Zaawansowane stadium hossy często skłania do nerwowych, niepotrzebnych ruchów. Gdy rynki rosną warto postawić na pasywną strategię. Takie rozwiązania możemy znaleźć w ofercie czterech TFI: IpopemyAmundiQuercusa i PZU. Jak zauważa Dariusz Kuśmider, zarządzający funduszami w Amundi Polska TFI, ze względu na mniejszą popularność i dostępność w Polsce rozwiązań o pasywnej strategii prawdopodobnie skorzystają one na hossie mniej niż klasyczne fundusze.
 
Za: Puls Biznesu nr 32 (2017-02-15), Justyna Dąbrowska, W czasie hossy pozwól rosnąć zyskom 
 
Inflacja zachęca do funduszy akcyjnych
Zdaniem Tomasza Manowca, zarządzającego Noble Funds TFI, w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się podwyżek stóp procentowych. – Od drugiego półrocza efekt bazy straci na znaczeniu i inflacja zacznie spadać. Ale wcześniej na atrakcyjności stracą depozyty, więc jest nadzieja, że przynajmniej część ich właścicieli spojrzy na akcje bardziej przychylnym okiem – wyjaśnia.
 
Za: Puls Biznesu nr 32 (2017-02-15), Nierentowne depozyty zachęcą do akcji
 
TFI PZU upodobało sobie spółki państwowe
TFI PZU zwiększyło udział w akcjonariacie Enei do ponad 10%. Niedawno ujawniono także, że towarzystwo posiada 10-procentowy pakiet akcji Bogdanki. Oba podmioty znajdują się pod kontrolą skarbu państwa, a towarzystwo jest ich drugim największym akcjonariuszem.
 
Za: Puls Biznesu nr 32 (2017-02-15), Kamil Zatoński, TFI PZU inwestuje w państwowe spółki 

/kc

TAGI:

Dariusz KuśmiderDominik Gaworeckifundusze akcjifundusze akcji polskichfundusze dłużneGPWMichał StanekOFEprzegląd prasyTomasz Manowiec

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę