Przegląd prasy

11.01.2017 | Analizy Online
Wzrost rentowności obligacji skarbowych, oczekiwania wobec decyzji agencji ratingowych oraz prognozy cen złota – to zaledwie kilka przykładów zagadnień, z którymi zapoznamy się w dzisiejszej prasie

O sytuacji na rynku długu
We wtorek rentowność polskich 10-letnich papierów skarbowych przekraczała momentami 3,7%. Dla porównania, jeszcze w styczniu 2015 r. było to mniej niż 2%. Podobne zwyżki widoczne są na całym świecie i zdaniem ekspertów jest mało realne, aby ta tendencja szybko się odwróciła. - Trend wzrostu rentowności obligacji prawdopodobnie się jeszcze nie skończył. Ostatni ruch był może bardzo gwałtowny, ale patrząc z dystansu, nie był on wcale taki wielki - uważa Łukasz Stelmasiak ze Skarbiec TFI. - Cykle koniunktury są nieubłagane. Banki centralne myślą o podwyżkach stóp procentowych. To jest moment, w którym inwestowanie w obligacje jest trudniejsze niż w czasach luzowania polityki monetarnej – komentuje sytuację Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych z Union Investment TFI.
 
Za: Parkiet nr 7 (2016-01-11), s. 10, wjt, Rynek długu: Rajd na obligacjach nieprędko
 
Rewizja ratingów dla Polski
Nie będzie obniżki ratingu Polski podczas piątkowej rewizji, której dokonają Moody's oraz Fitch - prognozują ekonomiści. W lipcu ubiegłego roku druga z agencji utrzymała długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie A— z perspektywą stabilną. We wrześniu Moody's także nie podjął się rewizji ratingu, utrzymując go na poziomie A2, aczkolwiek z perspektywą negatywną. Drugiego grudnia 2016 r. agencja S&P również nie zmieniła oceny, ale podniosła perspektywę z negatywnej na stabilną.
 
Za: Parkiet nr 7 (2016-01-11), s. 10, wjt, Rating: Cięcia nie będzie, jest niepokój
Puls Biznesu nr 7 (2016-01-11), s.17, Justyna Dąbrowska, Fitch i Moodys nie powinny namieszać
Rzeczpospolita nr 8 (2016-01-11), s.B2, Wojciech Matusiak, Fitch i Moodys raczej nie zdecydują się na cięcie ratingu Polski
 
Fundusze absolutnej stopy zwrotu, czy lokata?
Spośród 35 funduszy absolutnej stopy zwrotu działających przynajmniej trzy lata i wyceniających certyfikaty inwestycyjne raz w miesiącu, osiem odnotowało stratę w 36-miesięcznym okresie zakończonym 31 grudnia 2016 r., a 12 nie osiągnęło stopy zwrotu wyższej niż lokata, wynika z zestawienia Analiz Online. Więcej na ten temat w dzisiejszym Parkiecie oraz w naszym raporcie.
 
Za: Parkiet nr 7 (2016-01-11), s. 9, Jan Morbiato, Absolutna stopa zwrotu - strategia jak każda inna  
 
Noble Funds TFI szykuje się do zmian
Do zespołu Noble Funds TFI dołączyli analityk Krzysztof Kozieł oraz trader Michał Skowroński – informuje dzisiejszy Parkiet. Z kolei we wrześniu szeregi TFI zasilili Andrzej Kubacki i Paweł Sugalski. Skąd takie zmiany?  - Unijna dyrektywa MiFID II, która zacznie obowiązywać od początku 2018 r., wprowadzi m.in. konieczność rozdzielenia płatności przyjmowanych przez domy maklerskie za realizację zleceń od tych pobieranych za analizy. Dziś duzi klienci brokerów, tacy jak fundusze inwestycyjne, dostają dostęp do analiz za darmo - ich cena jest wliczona w stawki zleceń maklerskich. W Noble Funds TFI wolimy stworzyć własny zespół analityków i w ten sposób uniezależnić się w przyszłości od brokerów, mieć realny wpływ na jakość i zakres analiz tak, żeby dzięki nim tworzyć wartość dodaną dla klientów - tłumaczy Paweł Homiński, członek zarządu towarzystwa, odpowiedzialny za inwestycje.  
 
Za: Parkiet nr 7 (2016-01-11), s. 9, Jan Morbiato, Noble Funds TFI: Warto mieć analityków u siebie
 
Złoto pozwoli zarobić
W 2017 roku złoto zdrożeje o ok. 5-10%., co przekłada się na przedział 1200-1250 USD na uncję. Jeszcze wyższych wycen żółtego kruszcu można spodziewać się, gdy dolar potanieje lub wzrost cen konsumpcyjnych w USA przekroczy 3 proc., a rentowności obligacji rządowych pozostaną na niezmienionym poziomie – wynika z raportu Investors TFI.
 
Za: businessinsider.com.pl (2016-01-11Jagoda Fryc, Na złocie w tym roku nieźle zarobisz. Zyski mogą sięgnąć nawet 10 proc.
 
Warren Buffett – co legenda robi w wolnym czasie
Inwestor z Omaha tylko w ciągu 2016 r. powiększył swój majątek o 12 mld dolarów, a jego majątek szacuje się na 67 mld dolarów. Okazuje się, że poza pomnażaniem kapitału znajduje także czas na relaks. Buffett czyta ok. 500 stron tekstu dziennie, trochę ćwiczy oraz gra na ukulele. Więcej o legendzie świata inwestycji przeczytamy na portalu businessinsider.com.pl
 
Za: businessinsider.com.pl (2016-01-11), Michał Wąsowski, Trzy rzeczy, które Warren Buffett robi w wolnym czasie

/pb

TAGI:

agencje ratingoweDariusz Lasekfitchfundusze absolute returnŁukasz StelmasiakMiFID IImoodysPaweł Homińskiprzegląd prasyWarren Buffett

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

przeczytaj nasze analizy i raporty

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę