Przegląd prasy

09.01.2017 | Analizy Online
Dziś w prasie przeczytamy o deweloperze, który uruchamia fundusz zamknięty. Dowiemy się również, która klasa aktywów może mieć najlepszy czas za sobą i która giełda może w końcu wrócić do łask

Murapol uruchomi FIZ
Deweloper, który w 2015 i 2016 r. sprzedał najwięcej mieszkań w Polsce dotychczas  finansowanie pozyskiwał m.in. z pięciu FIZ-ów stworzonych wspólnie z TFI - Trigon, Eques i Provide. Jak czytamy w dzisiejszym „Pulsie Biznesu” w 2016 r. inwestorzy zewnętrzni wpłacili do nich 140 mln zł. O ile jednak dotychczasowe FIZ-y — najprościej rzecz ujmując — oferowały inwestorom udział w marży dewelopera w zamian za 2-3-letnie użyczenie pieniędzy, o tyle teraz Murapol myśli o funduszu inwestującym długoterminowo i czerpiącym zyski z mieszkań na wynajem. Jego zalążkiem ma być jeden z FIZ-ów tworzonych w 2017 r. Więcej w dzisiejszym wydaniu gazety.
 
Za: Puls Biznesu nr 5 (2017-01-09), s.4, Kamil Kosiński, Murapol stworzy fundusz za 1,5 mld zł
 
Najlepszy analityk według rynku
Głosami 32 zespołów inwestycyjnych z TFI, OFE i AM "Parkiet" wybrał najlepszych analityków. Indywidualnie wygrał Piotr Łopaciuk z DM PKO BP. Najlepszy zespół ma DM mBanku. Więcej informacji, a także wywiad ze zwycięzcą ankiety w dzisiejszym „Parkiecie”.

Za: Parkiet nr 5 (2017-01-09), s. A01, Przemysław Tychmanowicz, Największe gwiazdy wśród analityków giełdowych
Rzeczpospolita nr 6 (2017-01-09), s. B5, Przemysław Tychmanowicz, Zarządzający wybrali gwiazdy analiz

Czas funduszy dłużnych już minął?
Większość funduszy akcyjnych skończyło 2016 r. na plusie. Po dekadzie dużych zysków posiadacze obligacji przekonali się, że na niby-bezpiecznej inwestycji można stracić. W dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazeta Prawna” przeczytamy dlaczego najlepszy czas dla funduszy obligacji mógł już minąć.

Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 5 (2017-01-09), Tomasz Jóźwik, Kto ma obligacje, nie ma spokoju

Zarządzający nie mają pewności co dalej. Wybierają fundusze mieszane
Zarządzający typujący fundusze inwestycyjne do portfela „Parkietu” są w kropce. Z jednej strony uważają, że po zwyżkach na światowych giełdach w listopadzie i grudniu rynkom akcji należy się odpoczynek, za to obligacjom - odreagowanie wcześniej spadków. Z drugiej jednak nie chcą się dać zaskoczyć hossie kolejny raz z rzędu - w grudniu już częściowo zamieniali akcje na obligacje, jak się okazało - przedwcześnie. W efekcie, w ich portfelach jest dawno niespotykany wysoki udział funduszy mieszanych.

Za: Parkiet nr 5 (2017-01-09), s. A1, Jan Morbiato, Powrót funduszy mieszanych, czyli zjeść ciastko i mieć ciastko

Udany debiut Money Makers TFI na NewConnect
Na krótko przed zamknięciem debiutanckiej sesji akcje Money Makers TFI drożały aż o +123% do 3,35 zł, przy typowych jak na NewConnect obrotach rzędu niecałych 10 tys. zł. Debiut instytucji kierowanej przez Michała Szymańskiego poprzedziła sprzedaż 104,5 tys. akcji serii G przez akcjonariusza większościowego - Alior Bank - po 1,50 zł za sztukę. Ofercie nie towarzyszyła emisja nowych walorów.
 
Za: Parkiet nr 5 (2017-01-09), s.5, Jan Morbiato, Money Makers: Kolejne TFI trafiło na małą giełdę
 
Spore różnice w wynikach
Dziś w „Parkiecie” przeczytamy skąd wynika różnica pomiędzy wynikiem najlepszego i najsłabszego z krajowych funduszy obligacji korporacyjnych.
 
Za:  Parkiet nr 5 (2017-01-09), s. 6, Emil Szweda, Best dokonał odpisu, ale nie zwiększył ryzyka
 
Tokijska giełda może w końcu pokazać siłę
Lepszy klimat inwestycyjny w Japonii ma szansę utrzymać się także w 2017 r. Skorzystają na tym fundusze. Więcej w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”.

Za: Puls Biznesu nr 5 (2017-01-09), s. 17, Justyna Dąbrowska, Tokijska giełda wróciła do łask
 
Jak ugryźć przychód z wykupu certyfikatów w zeznaniu podatkowym?
Na funduszu inwestycyjnym nie ciążą obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku wykupu certyfikatów inwestycyjnych od spółek osobowych, w których wspólnikami są również osoby fizyczne.
 
Za: Rzeczpospolita nr 6 (2017-01-09), s. D1, Katarzyna Wadycka, Do którego źródła zaliczyć przychód z wykupu certyfikatów

/wk
 

TAGI:

fundusze dłużnefundusze dłużne korporacyjnefundusze mieszanefundusze nieruchomościJaponiaMoney Makers TFIprzegląd prasy

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę