Przegląd prasy

05.01.2017 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie głównym tematem jest warszawska GPW. Zarówno w kontekście nowego prezesa, podsumowań 2016 r., jak i noworocznych prognoz ekspertów

Nowy prezes GPW
Małgorzata Zaleska po niespełna roku urzędowania została wczoraj odwołana z funkcji prezesa GPW. Jej miejsce ma zająć Rafał Antczak. Zmiany te muszą być jeszcze zatwierdzone przez KNF. Rynki  pozytywnie przyjęły kandydaturę nowego prezesa warszawskiej giełdy. - To bardzo kompetentny menedżer, który jest w stanie zapewnić spokój i przewidywalność rynkowi kapitałowemu. Jednocześnie to osoba z potencjałem na wypracowanie dobrej strategii długoterminowego rozwoju rynku giełdowego. Zadanie, jakie stoi przed Rafałem Antczakiem, to przekonanie decydentów, że GPW jest wielkim osiągnięciem transformacji ustrojowej; i że jednocześnie powinna być mocnym elementem w procesie budowania kapitału narodowego, także w kontekście przekształcania OFE w TFI. Liczę, że nadchodzi czas faktycznego doceniania przez państwo roli rynku kapitałowego – uważa Piotr Osiecki, prezes Altus TFI
 
Za: Puls Biznesu nr 4 (2016-01-05), s. , Karol Jedliński, Parkiet już nie chce slajdów
Rzeczpospolita nr 4 (2016-01-05), B2, Paweł Jabłoński, Ceniony ekonomista prezesem GPW
Businessinsider.com.pl (2017-01-05), Damian Szymański, GPW ma nowego prezesa. Po odwołaniu prof. Zaleskiej giełdą pokieruje ekonomista Rafał Antczak
Businessinsider.com.pl (2017-01-05), Damian Szymański, Prezes Antczak będzie miał trudne zadanie. "Wytłumaczyć politykom, dlaczego giełda to nie kasyno"
Za: Parkiet nr 4 (2016-01-05), s. 5, Przemysław Tychmanowicz, Wielkie wyzwanie przed cenionym ekonomistą
 
Małe spółki, duży zysk
Fundusze, których aktywa inwestowane są w akcje małych i średnich spółek zakończyły rok ze średnim wynikiem +13,1%, o +4,2 pkt proc. wyższym niż produkty z grupy akcji polskich uniwersalnych. Jednak nie przez cały 2016 r. małe spółki były silniejsze od krajowych blue chips. - WIG20 może dalej rosnąć, niemniej biorąc pod uwagę skalę odbicia w grudniu, potencjał zwyżki wydaje się ograniczony. Prawdopodobnie jeszcze przez pewien czas spółki z WIG20 będą zachowywały się lepiej niż małe i średnie, ale możliwe, że po pierwszych dwóch-trzech miesiącach trzeba będzie ponownie zainteresować się sektorem mniejszych firm, dla których ważniejsze są czynniki fundamentalne.- uważa Andrzej Lis, zarządzający funduszem Skok Akcji z oferty Altus TFI, który w rocznym zestawieniu z wynikiem +16,4 proc. zajął drugie miejsce w grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych.
 
Za: Parkiet nr 4 (2016-01-05), s. 16, Justyna Dąbrowska, Kto nie zaryzykował, ten nie zarobił  
 
Giełda kwitnie
Pierwsze sesje w 2017 r. potwierdzają, że na GPW powrócił optymizm. Eksperci z Private Wealth Consulting zwracają uwagę, że poprawa nastrojów wśród zagranicznych inwestorów oraz relatywna siła naszego parkietu w ostatnim czasie sprawiają, że szanse na kontynuację trendu, zainicjowanego w drugiej połowie listopada, wciąż pozostają duże. – W 2017 roku warszawski parkiet powinien odzyskać siły i przełamać słabość, którą wykazywał w stosunku do zagranicznych indeksów. Zakładamy jednocześnie, że będzie to rok WIG-u, a prosta gra duże spółki versus małe i średnie spółki nie będzie już tak dochodowa – uważa Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI.

Za: Businessinsider.com.pl (2017-01-05), Na giełdzie jest kwitnąco. Notowania akcji rosną, a prognozy sugerują hossę

Kolejne TFI trafia na giełdę
Od 5 stycznia na NewConnect notowane będą akcje Money Makres TFI. W obrocie publicznym znajdzie się 15,08% akcji towarzystwa. Większościowym akcjonariuszem emitenta jest Alior Bank, posiadający 59,16% akcji. Money Makers TFI zarządza aktywami o wartości 45 mln zł. Będzie to trzecie TFI notowane na NewConnect, po Go TFI i Caspar TFI. Również trzy TFI — AltusQuercus oraz Skarbiec — są notowane na rynku głównym na GPW.
 
Za: Puls Biznesu nr 4 (2016-01-05), s. 18, Robert Szklarz, Money Makers zadebiutuje na NC
 
Fundusz dobry, choć nie dla każdego
Strategia inwestycyjna UniObligacje: Nowa Europa jest dość oryginalna, dlatego trudno o porównanie z konkurencją. Analizy Online po rozważeniu wad i zalet funduszu przyznały mu dobrą, czterogwiazdkową ocenę. Więcej o produkcie można przeczytać w Ratingu.
 
Za: Rzeczpospolita nr 4 (2016-01-05), G1, Jan Morbiato, Fundusz obligacji dla tych, którzy nie boją się ryzyka  
 
Stawić czoło inflacji
- Do słownika inwestorów po długim czasie powróciło słowo: inflacja. Obecnie znaczna część aktywności inwestorów jest związana z potencjalnym powrotem rosnących cen. Jeżeli będzie temu towarzyszyło również osłabienie dolara, to interesującą propozycją inwestycyjną staną się surowce; ich udział można zwiększać kosztem obligacji skarbowych – uważa Robert Hörberg, prezes zarządu TFI Allianz Polska. Więcej opinii na ten temat poznamy w dzisiejszym wydaniu gazet „Rzeczpospolita”.
 
Za: Rzeczpospolita nr 4 (2016-01-05), G1, Kinga Żelazek, Portfele gotowe na powrót inflacji

Jaki będzie nowy rok?
Eksperci są na ogół optymistami. Adrian Apanel, zarządzający w MM Prime TFI uważa, że główne indeksy na GPW będą na wyższym poziomie niż w poprzednim roku, ponieważ polska gospodarka będzie rozwijać się szybciej. - Nie jestem odosobniony w takich analizach. Podobnie prognozuje m.in. NBP, Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Większa dynamika PKB będzie miała przełożenie na wyniki finansowe oraz na kursy akcji wielu spółek notowanych na GPW. Już teraz widać pierwsze oznaki poprawy. Opublikowane w drugiej połowie grudnia dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej odbieram pozytywnie – ocenia sytuację zarządzający.

Za: Rzeczpospolita nr 4 (2016-01-05), G1, Przemysław Sałek, Zapowiada się dobry rok na GPW
 
Złoto pozwoli zarobić
- Złoto w postaci fizycznej lub zbliżonej do fizycznej powinno być w portfelu każdego inwestora. Pytanie tylko, z jakim udziałem - 5, 10 czy 20%. Myśląc o złocie, trzeba zrozumieć, że to nie złoto zmienia wartość, tylko waluty papierowe. Przyzwyczailiśmy się do patrzenia na ceny złota w dolarze. W większości innych walut, również w złotym, złoto osiągnęło dołek w 2013 r. i od tego momentu jest w cyklicznej hossie. Dlatego złoto nam się bardzo podoba, wydaje nam się, że można liczyć jeszcze na kilka lat cyklicznej hossy – uważa Tomasz Tarczyński, prezes Opoka TFI. W dzisiejszym Parkiecie zapoznamy się z wywiadem, dotyczącym perspektyw dla różnych klas aktywów.

Za: Parkiet nr 4 (2016-01-05), s. 2, Jan Morbiato, Przed złotem kilka lat cyklicznej hossy
 
/pb

TAGI:

Adrian ApanelAndrzej Lisfundusze akcji polskichGPWmałgorzata zaleskaPiotr Osieckiprzegląd prasyRafał AntczakRobert HörbergTomasz TarczyńskiZbigniew Jakubowski

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę