Przegląd prasy

04.01.2017 | Analizy Online
Dziś w prasie przeczytamy o nowym funduszu utworzonym przez Polski Fundusz Rozwoju oraz o przewidywaniach ekspertów odnośnie najbardziej zyskownych stratgii inwestycyjnych w tym roku

Polski Fundusz Rozwoju wspiera technologie
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) tworzy zapowiadaną już wcześniej platformę finansowania innowacji, wokół której zgromadzona została pula blisko 2,8 mld zł. Właśnie rusza pierwszy z pięciu funduszy rozwijanych pod skrzydłami PFR Ventures. PFR Starter FIZ – pierwszy z funduszy – ma dysponować kwotą 782 mln zł, która zostanie rozdysponowana w ciągu najbliższych czterech lat. Pieniądze wesprą małe i średnie przedsiębiorstwa w początkowych fazach rozwoju (pre-seed i seed).

Za: Puls Biznesu nr 3 (2016-01-04), s.15, Anna Bełcik, PFR Starter FIZ sfinansuje nowe technologie

Rok akcji
Eksperci Union Investment TFI uważają, że 2017 r. będzie należał do funduszy akcyjnych, zwłaszcza tych bardziej ryzykownych. W ocenie Zbigniewa Jakubowskiego, wiceprezesa Union Investment TFI, w 2017 r. warszawski parkiet powinien odzyskać siły i przełamać słabość, którą wykazywał w stosunku do zagranicznych indeksów. – Impulsem dla umęczonego rynku akcji w Polsce powinno być wdrożenie przez rząd zachęt do długoterminowego oszczędzania – wyjaśnia.
 
Za: Puls Biznesu nr 3 (2016-01-04), s.16, Kamil Zatoński, Union stawia na akcje
 

Duże spółki dadzą zarobić
Jak uważa Tomasz Stadnik, wiceprezes Skarbca TFI, obserwowana od lat rozbieżność pomiędzy dobrymi notowaniami średnich i małych spółek oraz słabymi dużych będzie się zmniejszać. – Zakładamy, że w nadchodzących miesiącach to akcje dużych firm mogą dać zarobić więcej – zaznacza wiceprezes Skarbca TFI.
 
Za: Parkiet nr 3 (2016-01-04), s.10, Jan Morbiato, Miniony rok należał do akcji. W 2017 r. będzie podobnie
Rzeczpospolita nr 3 (2016-01-04), s.B2, Jan Morbiato, 2017: rok funduszy akcji
 
 
Rynek wstrzymuje się z ocenami reformy OFE
Optymizm wśród TFI w odniesieniu do planów rządu jest dość umiarkowany. Jak zaznacza Jarosław Lis, zarządzający w BPH TFI, zapowiedzi wyglądają ciekawie. – Jednak dopóki nie poznamy szczegółów dotyczących między innymi tego, czy rząd nie pozostawi sobie jakiejś furtki, która da mu dostęp do pieniędzy w przekształconych OFE albo jak skonstruowane będą nowe pracownicze fundusze emerytalne, trudno przesądzać, czy będzie to dla rynku kapitałowego dobry kierunek – tłumaczy.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 3 (2016-01-04), Małgorzata Kwiatkowska, Na giełdzie to rząd dzieli i rządzi
  
Najlepiej oszczędzać w PPE
Największa średnia wartość aktywów na uczestnika to 27 tys. zł w przypadku Pracowniczych Planów Emerytalnych (PPE). Na drugim biegunie są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) ze średnią zaledwie 1240 zł. Oznacza to, że kwota zgromadzona średnio w ramach PPE w każdym kolejnym roku w dalszym ciągu jest kilkakrotnie większa niż ta zgromadzona w ramach IKE, OFE czy IKZE. W ocenie Marcina Wojewódki, członka zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, potwierdza to, że faktycznie wymuszona regularność opłacania składek do PPE przynosi pożądany efekt w postaci większych zgromadzonych kwot.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna nr 3 (2016-01-04), Marcin Wojewódka, Na emeryturę najlepiej oszczędzać w PPE
 
Poprawa koniunktury oznacza wyższą inflację
Największy wpływ na ogólny poziom cen w gospodarce ma ropa naftowa, która jest ważnym czynnikiem w wielu procesach produkcyjnych. Wzrost ceny tego surowca z reguły przekłada się na wyższą inflację. – Jeżeli spełnią się oczekiwania względem polityki Donalda Trumpa, będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem wzrostu gospodarczego. (…) Możemy oczekiwać znaczącego wzrostu PKB na świecie, co zwiększy konsumpcję surowców – mówi Michał Sikorski, zarządzający funduszami w BPH TFI.
 
Za: Puls Biznesu nr 3 (2016-01-04), s.18, Robert Szklarz, Inflacja wraca na rynki
 
/kc

TAGI:

fundusze akcjiIKEIKZEJarosław LisMichał SikorskiOFEPFRPPEprzegląd prasyprzyszłość OFETomasz StadnikZbigniew JakubowskiZUS

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Popularne

przeczytaj nasze analizy i raporty

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę