Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

17.11.2015 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie znajdziemy informacje o tym, jak ma się sytuacja na GPW po wyborach w stosunku do tego, co oczekiwano, a ponadto dowiemy się, które z giełdowych TFI radzi sobie najlepiej, czy Polacy inwestują dużo w fundusze oraz co atrakcyjnego oferuje rynek w Indiach

O losach giełdowych TFI
Po trzech kwartałach spośród TFI notowanych na GPW to Altus zajmuje czołową pozycję, zarówno pod względem wartości bezwzględnych - ponad 34 mln zł zysku netto - jak i rocznej dynamiki wzrostu - poprawa aż o 42 proc. Dla Quercusa najważniejszym kwartałem tradycyjnie okaże się czwarty - wtedy spółka rozlicza opłatę zmienną za zarządzanie, na którą na koniec III kwartału zawiązała rezerwę o wartości blisko 10 mln zł. Z kolei w przypadku Skarbca poprawa wyników za I-III kwartał w ujęciu rocznym to zasługa bardzo udanego I kwartału, kiedy spółka wypracowała ponad połowę (9,3 mln zł) całego zysku netto od początku roku.

Za: Parkiet nr 263 (2015-11-17), s. 11, Jan Morbiato, Wyniki finansowe giełdowych powierników rozjeżdżają się
 
Miało być lepiej na polskiej GPW
Po wyborach parlamentarnych indeksy miały rozpocząć rajd w górę. Tymczasem WIG20 spadł w piątek poniżej psychologicznej bariery 2 tys. pkt i znajduje się na najniższym poziomie od lipca 2009 r. -Liczyliśmy na to, że po wyborach skończą się licytacje, politycy zabiorą się do roboty, a gros pomysłów przepadnie, bo po prostu nie ma ich jak sfinansować. Cóż, musimy być bardziej cierpliwi - komentuje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI, tłumaczy, że słabość GPW nie wynika z koniunktury gospodarczej, ale z czynników związanych z wyższym ryzykiem regulacyjnym w Polsce.

Za: Puls Biznesu nr 221 (2015-11-17), s. 20, Jagoda Fryc, Warszawska giełda razi słabością

Polityka hamulcem dla giełdy
Zamachy w Paryżu nie wywołały większej paniki na rynkach finansowych - indeksy zachodnie, nie wyłączając francuskiego CAC 40, w poniedziałek nawet rosły. Za to u nas nadal przeważają sprzedający, którzy obawiają się nowego rządu. Jak jednak przekonuje Adrian Apanel zarządzający z MM Prime TFI, po wyłączeniu czynnika politycznego więcej argumentów przemawia za zwyżkami. Wyceny mnożnikowe na GPW są bardzo atrakcyjne. Biorąc pod uwagę dobre perspektywy polskiej gospodarki, spółki powinny w najbliższych latach poprawiać wyniki finansowe.

Za: Parkiet nr 263 (2015-11-17), s. 3, Michał Błasiński, WIG i WIG20 wciąż szukają dna
Rzeczpospolita nr 268 (2015-11-17), s. B4, Michał Błasiński, Giełda pod wpływem polityki

Czas na Indie
Kraj, który jeszcze do niedawna uginał się pod ciężarem inflacji spowalniającej gospodarkę, dziś nie tylko błyszczy wśród krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA), ale zadziwia swoją siłą niemal cały świat. Z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że wzrost indyjskiego PKB ma przewyższyć wzrost PKB Chin już w 2015 r. Na indyjskiej giełdzie można zainwestować za pośrednictwem funduszy. Wśród polskich produktów znajdziemy m.in. Investor Indie Chiny. Dużo bogatszą paletę oferują zagraniczne instytucje.
 
Za: Puls Biznesu nr 221 (2015-11-17), s. 23, Jagoda Fryc, W Indiach korekta czyni okazję

W fundusze inwestujemy mało, ale coraz więcej
Polacy mają coraz więcej wolnych środków (nadwyżki finansowe oszczędza już 59 proc. z nas, w 2008 r. wskaźnik ten wynosił tylko 41 proc.), ale pomimo to ich aktywność inwestycyjna wciąż jest niska. Obecnie inwestuje co 11. Polak - wynika z najnowszego badania "Postawy Polaków wobec finansów" przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym. W porównaniu z ubiegłym rokiem popularność kont i lokat nieznacznie zmalała, wzrósł zaś udział funduszy inwestycyjnych: do 5 proc. z 2 proc. w poprzednich czterech latach. Udział funduszy inwestycyjnych na wspomnianym poziomie to niska wartość w porównaniu z rynkami rozwiniętymi, ale wzrost zainteresowania jednostkami uczestnictwa jest jednak wyraźny.

Za: Rzeczpospolita nr 268 (2015-11-17), s. B7, Tylko co jedenasty Polak inwestuje swoje oszczędności

/ep

TAGI:

Altus TFIIndieMM Prime TFIoszczędzanieprzegląd prasyQuercus TFISebastian BuczekSkarbiec TFITomasz BursaWIG20

Popularne

Zobacz także

↑ na górę