Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

13.11.2015 | analizy.pl
Z piątkowej prasy dowiemy się o planach nowo tworzonego rządu odnośnie OFE, ocenie skutków ewentualnego podatku od transakcji finansowych przez prezesa giełdy oraz o nowej propozycji w ofercie PKO TFI i o tym, jak dużo oszczedzaja Polacy

OFE jeszcze nie do rozbiórki
Nie ma mowy o szybkiej likwidacji OFE. Według Elżbiety Rafalskiej, kandydatki na ministra pracy i polityki społecznej, najwcześniej w połowie przyszłego roku zostanie zrobiony przegląd całego systemu emerytalnego i dopiero wtedy można spodziewać się konkretnych decyzji. - My zawsze byliśmy bardzo krytyczni wobec OFE, ale dzisiaj mamy bardziej priorytetowe plany. Najpierw chcemy zrobić przegląd systemu emerytalnego. Na pewno ludzie powinni mieć pełną możliwość wyboru, czy chcą być w OFE, czy tylko w ZUS  - twierdzi przyszła minister.

Za: Puls Biznesu nr 219 (2015-11-13), s. 6, Bartek Godusławski, Nie będziemy bronić OFE

Z PKO TFI w poszukiwaniu dywidendy
Do 4 grudnia potrwa emisja certyfikatów nowego funduszu PKO Globalnego Dochodu FIZ, który będzie inwestował w produkty zagranicznych rywali. W portfelu znajdą się surowce, nieruchomości, akcje oraz obligacje skarbowe i korporacyjne. Zarządzający (Lech Mularzuk) nie będzie jednak dokonywał transakcji bezpośrednio, lecz poprzez zagraniczne fundusze. Fundamentem portfela będą strategie typu multi asset, ale znajdzie się również miejsce na fundusze dedykowane konkretnemu rynkowi lub klasie aktywów. Fundusz będzie dążył do wypłaty raz na pół roku dochodu w formie pieniężnej.

Za: Puls Biznesu nr 219 (2015-11-13), s. 21, Jagoda Fryc, PKO TFI wyselekcjonuje i wypłaci dywidendę

Oszczędzamy więcej, ale wciąż mało
Wzrosła grupa Polaków odkładających pieniądze na przyszłość. Jednak regularnie robi to tylko 16 proc. i w Europie pod tym względem wypadamy słabo. Mimo poprawy wciąż, jeśli chodzi o sumę naszych oszczędności, jesteśmy w ogonie UE. Biorąc pod uwagę oszczędności per capita (ale wliczając także OFE, TFI i gotówkę w obiegu), w 2014 r. było to 6,2 tys. euro. Daje nam to miejsce nie tylko za krajami Europy Zachodniej, ale też np. za Czechami.

Za: Rzeczpospolita nr 265 (2015-11-13), s. B3, Monika Krześniak-Sajewicz, Oszczędzamy więcej, ale wciąż jesteśmy w ogonie UE

Podatki stwarzają, a nie rozwiązują problemy
Wiesław Rozłucki,  pierwszy prezes GPW, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” tłumaczy, jak opłakane w skutkach byłoby wprowadzenie podatku od transakcji finansowych. - Jestem przekonany, że zmarginalizowałoby to polski rynek kapitałowy. Oczywiście on by istniał, tylko nie w Polsce. Najlepszym tego przykładem jest Szwecja, która ponad 25 lat temu zdecydowała się na wprowadzenie tego podatku. Obrót z tamtego rynku przeniósł się do Londynu. Jeśli zaś chodzi o kwestię przewalutowania kredytów frankowych, opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i podatek bankowy, zdaniem eksperta, gdyby je wprowadzić wszystkie naraz, na pewno system finansowy by tego nie wytrzymał.

Za: Rzeczpospolita nr 265 (2015-11-13), s. B10, Przemysław Tychmanowicz, Pierwsi stracą najwięcej

/ep

TAGI:

nowe funduszeOFEoszczędnościPKO TFIprzegląd prasyprzyszłość OFE

Popularne

Zobacz także

↑ na górę