Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

13.10.2015 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie aż tłoczno od informacji - przeczytamy m.in. o poradach ekspertów odnośnie perspektywicznych kierunków geograficznych dla inwestycji, o tym, czy warto kupować akcje TFI i polskich eksporterów, jak też o prognozach dla rynków wschodzących i oburzeniu zarządzających na wymagania KNF

Fundusze niedetaliczne podpompowały swoje portfele
We wrześniu portfele funduszy inwestycyjnych spuchły o 8,8 mld zł (4 proc.), do 232 mld zł, podały Analizy Online. Przyrost gotówki był wyższy tylko dwukrotnie w całej historii rynku w Polsce. Beneficjentem tak ogromnego napływu zostały fundusze niedetaliczne, czyli szyte na miarę konkretnego inwestora — i to tylko przez dwa TFI: Ipopemę i AgioFunds. Natomiast z produktów detalicznych wyparowało we wrześniu 400 mln zł.

Za: Puls Biznesu nr 197 (2015-10-13), s.21, Jagoda Fryc, TFI podpompowały aktywa

Nie ma jak zebrać fachowców i poszukać zysków
Stany Zjednoczone, strefa euro, Chiny, a może Polska... Ekonomiści, analitycy oraz zarządzający zebrani w Sali Notowań GPW zastanawiali się, które klasy aktywów i kierunki geograficzne są teraz godne uwagi. Część merytoryczną imprezy otworzyła prezentacja Wojciecha Białka. - Nie wiemy, czy Fed podniesie stopy jeszcze w 2015 r., czy dopiero w przyszłym roku. Bez względu na to, kiedy do tego dojdzie, reakcja S&P 500 powinna być raczej obojętna. Może się pojawić kilkuprocentowa korekta, ale potem giełda ruszy w górę - przekonywał ekspert. Dodał jednak, że w perspektywie kilku najbliższych lat relatywnie lepszą inwestycją będą akcje europejskie.

Za: Parkiet nr 234 (2015-10-13), s. B1, Michał Błasiński, Gdzie warto inwestować? Gdzie szukać okazji?

Z większym optymizmem o rynkach wschodzących
Pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA może zostać odłożona na przyszły rok, a to dobra wiadomość dla rynków wschodzących przekonuje Radosław Piotrowski, zarządzający z Union Investment TFI. Brak podwyżek odsunie w czasie umocnienie się dolara, co oznacza niższy koszt finansowania zewnętrznego dla deficytu fiskalnego oraz na rachunku obrotów bieżących krajów rozwijających się. Ekspert z Union Investment uważa więc, że warto nieco łaskawszym okiem spojrzeć na emerging markets.

Za: Puls Biznesu nr 197 (2015-10-13), s. 21, Jagoda Fryc, Rynki wschodzące złapią oddech

Chiny mają się lepiej
Na szanghajski rynek akcji wraca optymizm, a władze przekonują, że korekta jest już prawie skończona. Obawy przed kolejną dewaluacją juana i spowolnieniem gospodarczym ustąpiły miejsca nadziejom na rządową stymulację. Shanghai Composite, czyli główny indeks giełdy w Szanghaju, wzrósł w poniedziałek aż o 3,3 proc. w reakcji na słowa jednego z oficjeli z Ludowego Banku Chin cytowane przez „China Securities Journal" mówiące, że korekta na chińskim rynku akcji jest już niemal zakończona.

Za: Rzeczpospolita nr 239 (2015-10-13), s. B5, Hubert Kozieł, Chiński rynek odzyskuje siły
Parkiet nr 234 (2015-10-13),  s. 10, Hubert Kozieł, Chińska giełda wreszcie zaczyna się podnosić po letnim krachu

Zmienne preferencje inwestorów
W tym roku inwestorzy detaliczni wyraźnie zaczęli odchodzić od obligacji - 380 mln zł odpływów netto w 2015 r. wobec 4,9 mld zł napływów w 2014 r. - wybierając bardziej ryzykowne rozwiazania. Fundusze akcji szczególnie w pierwszym półroczu cieszyły się dużym wzięciem (przede wszystkim te inwestujące zagranicą), jednak wahania koniunktury na światowych giełdach w dwóch minionych miesiącach ostudziły zainteresowanie tymi produktami. - Jeżeli niepewność na giełdach się utrzyma, Polacy będą prawdopodobnie inwestować w fundusze gotówkowe i pieniężne oraz alternatywne portfele, których stopy zwrotu są niezwiązane z tym, co się dzieje na rynkach finansowych - np. w fundusze nieruchomości – twierdzi mówi Marek Rybiec, prezes Skarbca Holding.

Za: Parkiet nr 234 (2015-10-13), s. 9, Jan Morbiato, Rotacja kapitału stała się faktem
Rzeczpospolita nr 239 (2015-10-13), s. B5, Jan Morbiato, Inwestorzy więcej ryzykują
 
Dobre prognozy dla polskich eksporterów
Ostatnie lata pokazały, że z giełdowych spółek najmniej kłopotów z poprawą wyników finansowych miały z reguły podmioty czerpiące znaczną część swoich przychodów z eksportu. Zdaniem Adama Łukojcia, zarządzającego ze Skariec TFI, perspektywy dla spółek sprzedających swoje produkty poza Polską wciąż wyglądają korzystnie zarówno ze względu na dostęp do unijnych rynków i unijnych funduszy, jak i na wzrost gospodarczy w Europie Zachodniej. Eksporterom pomaga również dość słaby złoty.

Za: Parkiet nr 234 (2015-10-13),  s. 4, Jacek Mysior, Eksporterzy mają potencjał

Akcje TFI warte świeczki
Akcje Altusa i Quercusa mają potencjał wzrostu notowań, ale to firma Piotra Osieckiego trzyma asa w rękawie — oceniają analitycy Vestor DM. Ich zdaniem, perspektywa wprowadzenia podatku, który obciążyłby wyniki towarzystw, będzie mieć minimalny wpływ na zyski obu podmiotów. Zdaniem ekspertów, inwestorzy zbyt mocno ukarali wyprzedażą obie spółki, które przy braku negatywnych czynników zewnętrznych w dalszym ciągu mają potencjał do zwiększania aktywów i poprawy wyników.

Za: Puls Biznesu nr 197 (2015-10-13), s. 22, Jagoda Fryc, Analitycy wyżej cenią akcje TFI

Komisja srogim nadzorcą            
KNF odpiera zarzuty TFI w sprawie nowych zasad konwersji jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Oburzenie zarządzających wywołał siedmiodniowy termin (upływający 16 października), który Komisja dała na dostosowanie się do nowej interpretacji przepisów dotyczących konwersji. KNF podkreśla, że pierwsze pismo w tej sprawie wysłała w marcu. Ogółem nowe przepisy zakładają, że aby nastąpiła konwersja z umorzenia jednostek funduszu źródłowego muszą się najpierw wziąć pieniądze, które następnie zostaną przeznaczone na zakup jednostek funduszu docelowego.

Za: Parkiet nr 234 (2015-10-13), s. 9, Jan Morbiato, TFI: KNF: fundusze miały czas

/ep

TAGI:

Adam ŁukojćAgioFunds TFIAltus TFIAzjafundusze pieniężne i gotówkoweIpopema TFIKNFMarek Rybiecprzegląd prasyQuercus TFIRadosław Piotrowskirynek akcjiSkarbiec TFIUnion Investment TFIWojciech Białek

Popularne

Zobacz także

↑ na górę