Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

20.11.2014 | analizy.pl
Zagranica na celowniku polskich TFI
Niemrawa sytuacja na warszawskim parkiecie oraz sceptycyzm Polaków do rodzimego rynku sprawiły, że polskie TFI będą próbowały zachęcić klientów do inwestycji za granicą. Magnesem mają być nowe fundusze o globalnej ekspozycji, oferujące atrakcyjny potencjał stopy zwrotu. W najbliższych miesiącach ofertę poszerzyć mają m.in. Union Investment TFI, Aviva Investors Poland TFI czy Ipopema TFI.
 
Za: Puls Biznesu nr. 222 (2014-11-20), s. 18, Jagoda Fryc, W przyszłym roku TFI wyjadą za granicę
 
Fundusze dystansują lokaty
Zyski funduszy gotówkowych i pieniężnych uważane za alternatywę dla lokat bankowych okazują się od nich wyższe. Według specjalistów taka tendencja ma szanse się utrzymać. Zdaniem Pawła Mizerskiego z AXA TFI, jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o obniżce stóp o 0,5 pkt proc. zyski funduszy mogą kształtować się w okolicach 3-4% w skali roku
 
Za: Rzeczpospolita (2014-11-20), s. 1, Kinga Żelazek, Fundusze kontra lokaty
 
Okazja dla odrzuconych przez banki
Przedsiębiorcy, którym banki odmówiły udzielenia kredytu, mogą próbować znaleźć pomoc u polskich TFI. Niedawno z niestandardową ofertą ruszyło Noble Funds TFI, wraz ze swoim Mezzanine FIZAN. Jak tłumaczy Paweł Homiński, dyrektor inwestycyjny towarzystwa, fundusz ma udzielać finansowania na konkretne projekty inwestycyjne poprzez emisję zabezpieczonych obligacji. Wcześniej z podobnym projektem ruszyło także Saturn TFI.
 
Za: Puls Biznesu nr. 222 (2014-11-20), s. 20, Jagoda Fryc, Po pożyczkę do Noble Funds TFI
 
Fundusze obligacji nadal z potencjałem
Okres niskich stóp procentowych nie wyklucza atrakcyjnych zysków z funduszy obligacji. Choć w okresie tym zarabianie jest trudniejsze, to według Zbigniewa Kowalczyka z Agio Funds TFI, polski rynek długu oferuje instrumenty zapewniające godziwe zyski nawet w okresie wzrostu kosztu pieniądza.
 
Za: Puls Biznesu nr. 222 (2014-11-20), s. 22, Zbigniew Kowalczyk, Na funduszach obligacji możesz jeszcze zarobić
 
Najwięksi też popełniają błędy
Goldman Sachs Global Opportunities Fund miał stracić w ubiegłym miesiącu aż -5,6%. Taki wynik był efektem błędnych prognoz odnośnie kształtowania się przyszłych stóp procentowych w USA. Specjaliści Goldmana spodziewają się wzrostu rynkowych stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i Stanach zjednoczonych w najbliższych 12-24 miesiacach.
 
Za: Puls Biznesu nr. 222 (2014-11-20), s. 20, Marek Wierciszewski, Kosztowna wpadka Goldmana
 
Fundusz pod lupą
Allianz Selektywny to rozwiązanie stawiające nie tylko na selekcję akcji. Zarządzający, Paweł Małyska, wykorzystuje także grę alokacją, jak i akcje zagraniczne, jednak drzemiący w funduszu potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystywany. Niedawno nasi analitycy przyznali funduszowi 3 gwiazdki w ratingu.
 
Za: Rzeczpospolita (2014-11-20), s. 1, Cezary Adamczyk, Duże pole do popisu dla zarządzającego

Depozytariusze to nie statyści
Banki prowadzące dla TFI rachunki ich funduszy odgrywają ważniejszą rolę niż można było dotychczas przypuszczać. Do ich obowiązków należy m.in. dbałość o właściwą wycenę instrumentów finansowych z portfeli funduszy. Jak się okazuje, obowiązek ten niekiedy traktowany jest po macoszemu, co dostrzegła m.in. Komisja Nadzoru Finansowego nakładając karę pieniężną na bank Pekao SA w związku z problemami funduszu spod marki Copernicus Capital TFI.
 
Za: Parkiet nr 268 (2014-11-20), s. 9, Jan Morbiato, Depozytariusze, czas wziąć się do roboty
 
Jak zbudować swój portfel
Budowa portfela inwestycyjnego może być nie lada problemem dla początkujących inwestorów. Jak tłumaczy Piotr Minkina z Union Investment TFI, warto pamiętać, że jedną z kluczowych zasad jest odpowiedni dobór aktywów. W „Rzeczpospolitej” praktyczne rady dla inwestorów mniej obytych z tajnikami rynku kapitałowego.
 
Za: Rzeczpospolita (2014-11-20), s. 1, Jan Morbiato, Portfel inwestycyjny: zbuduj go sam
 
Część kapitału OFE wyemigruje
Polskie Otwarte Fundusze Emerytalne już od jakiegoś czasu szukają okazji za granicą. Z początkiem nadchodzącego roku będą mogły jednak przeznaczyć na takie inwestycje aż 20% aktywów – dwukrotnie więcej niż obecnie. Według Marcina Żółtka, dyrektora inwestycyjnego w Aviva PTE, poza rodzimym rynkiem OFE szukać mają przede wszystkim płynności oraz atrakcyjnych stóp zwrotu.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2014-11-20), s. 18, Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki, OFE poszukają zysków i płynności za granicą
Dziennik Gazeta Prawna (2014-11-20), s. 5, Miliardy odpłyną za granicę
Dziennik Gazeta Prawna (2014-11-20), s. 5, Krzysztof Jedlak, Emerytalna wycieczka
 
Dalsze losy emerytalnego Funduszu Gwarancyjnego
Fundusz Gwarancyjny w którym PTE gromadziły środki na ewentualne pokrycie dopłat do rachunków klientów stracił rację bytu. Zmiany w systemie emerytalnym zniosły bowiem obowiązek takich wyrównań. Okazuje się jednak, że nie ma konkretnego pomysłu na zadysponowanie zgromadzonych ok. 0,5 mld zł. W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” oraz „Parkiecie” propozycje rozwiązań tej kwestii przedstawiają polscy ekonomiści.
 
Za: Rzeczpospolita (2014-11-20), s. 5, Mateusz Pawlak, Bez pomysłu na pół miliarda z OFE
Parkiet nr 268 (2014-11-20), s. 9, Mateusz Pawlak, OFE: Pół miliarda na bezpieczeństwo

/pg

TAGI:

fundusze pieniężne i gotówkoweMarcin ŻółtekPaweł HomińskiPaweł MałyskaPaweł MizerskiPiotr Minkinaprzegląd prasyZbigniew Kowalczyk

Popularne

Zobacz także

↑ na górę