Milion w portfelu: Druga fala wzrostowa przed nami?
17.08.2016 | Analizy Online
Wirtualna inwestycja Piotra Szuleca w 2. odsłonie „Miliona w portfelu” skonstruowana była tak, aby przebrnąć przez okres wzmożonej zmienności na rynkach w wyniku m.in. referendum w Wielkiej Brytanii, czy niepewności co do przyszłej polityki banków centralnych. Dokładnie połowę środków dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej w Pioneer Pekao TFI zdecydował się przechować na depozycie. Za resztę zakupił jednostki uczestnictwa reprezentowanego przez siebie towarzystwa. Efekt to stopa zwrotu na poziomie +2,6% licząc od końca maja. Najbardziej zyskownym instrumentem okazał się fundusz Pioneer Akcji Europy Wschodniej, który w tym czasie zarobił +5,3%.
 
Na kolejną odsłonę programu, Piotr Szulec zdecydował się dokupić instrumentów o wyższym profilu ryzyka tłumacząc, że zagrożenia rynkowe, których można było się obawiać jeszcze kilka miesięcy temu, już straciły na znaczeniu. Uczestnik dokupił jednostki funduszu akcyjnego oraz otworzył pozycje na rynki wschodzące. Ponadto w portfelu pojawił się ETF odzwierciedlający ceny srebra. Po pierwszej fali wzrostowej i konsolidacji notowań w ostatnim czasie, Piotr Szulec liczy na dalszy wzrost cen. 


Komentarz uczestnika
Portfel zachowuje się bardzo przyzwoicie, realizując blisko +4% stopę zwrotu na przestrzeni ostatnich 4 miesięcy. Wykorzystując dobry sentyment panujący na rynkach zwiększam poziom ryzyka portfela, przechodząc z poziomu stabilnego wzrostu, przez poziom zrównoważony do poziomu zdecydowanie bardziej ryzykownego. Strategię opieram o scenariusz braku podwyżek stóp procentowych w USA, a co za tym idzie słabości amerykańskiego dolara, który może przełożyć się na dalsze wzrosty cen wybranych surowców oraz kontynuację dobrej passy na rynkach wschodzących. Dlatego też zwiększam alokację w klasie aktywów akcje, dokupując kolejne 10% polskiego rynku akcji poprzez fundusz Pioneer Dynamicznych Spółek oraz otwierając nowe pozycje na rynkach wschodzących poprzez ETF-y na indyjski i chiński rynek akcji.
 
Dodatkowo spróbuję zarobić na kontynuacji dotychczasowego trendu wzrostowego na srebrze, które po dynamicznym odbiciu w pierwszej połowie tego roku wyraźnie się konsoliduje - być może przed drugą falą wzrostową. Staram się również wykorzystać obronę poziomu 40 dolarów na baryłce ( ropa WTI), licząc na powrót ceny tego surowca w okolice lokalnych szczytów z połowy tego roku.

/wk
 

TAGI:

ETFfundusze rynku surowców - metale szlachetneMilion w portfeluPioneer Pekao TFIPiotr Szulecrynki wschodzące

pozostałe rozmowy z uczestnikami

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę