Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Maj w Lidze Ekspertów: drugi miesiąc odbicia

03.06.2020 | Wojciech Kiermacz
Eksperci, którzy biorą udział w „Lidze”, skorzystali na globalnym odbiciu na rynkach akcji i obligacji

W maju większość głównych rynków akcji rosła. Do tego coraz większe wsparcie banków centralnych i rządów, w tym poprzez obniżki stóp procentowych, wspierało obligacje. Indeks MSCI AC World, odzwierciedlający globalną koniunkturę na giełdach wzrósł o 4,2%. Rentowności 10-letnich polskich obligacji skarbowych spadły (ceny wzrosły) o ok. 30 pkt. bazowych. Ta mieszanka dała w efekcie pozytywne wyniki wszyskich portfeli w Lidze Ekspertów – zarówno ofensywnych jak i defensywnych.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

 
Wyniki

Portfele ofensywne

Jak wspominaliśmy w raporcie o wynikach funduszy – najwyższe stopy zwrotu w maju wypracowały fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, a także fundusze akcji globalnych, przede wszystkim spółek wzrostowych. W tego typu fundusze dużą część wirtualnych środków lokują Michał Stanek (+10,0%), Grzegorz Zatryb (+7,4%) i Sebastian Buczek (+7,1%), którzy w maju wypracowali najwyższe wyniki. Motorem napędowym wzrostów w przypadku dwóch pierwszych ekspertów był Skarbiec Spółek Wzrostowych (+20,3%). Wynik Sebastiana Buczka to efekt wzrostu notowań polskich spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji obecnych w funduszu Quercus Agresywny (+8,1%). Dodatkowo solidny wynik wypracował Quercus Global Growth (+7,8%).

Na drugim biegunie znaleźli się uczestnicy, którzy większą część portfela ofensywnego mają ulokowane w funduszach dłużnych. Paweł Mizerski (+1,2%) przez większość maja około trzech czwartych środków miał ulokowane w „bezpiecznej przystani” AXA ostrożnego inwestowania i dopiero pod koniec miesiąca zwiększył udział funduszy akcji z kilku do około 20%. Ponad połowę środków w funduszach dłużnych ma ulokowane również Jan Żuralski.

Portfele defensywne

W przypadku drugiej strategii, która z założenia ma być spokojniejsza i przynosić stabilne wyniki, w maju premiowała tych, którzy albo wybrali „dopalacz” w postaci np. funduszy akcji złota (Jacek Dekarz) lub też postawili na fundusze polskich obligacji skarbowych (Grzegorz Zatryb). Te drugie w maju bardzo skorzystały na spadku rentowności w wyniku ścięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej do 0,1%.

Od początku roku tylko trzy strategie ofensywne (Michała Stanka, Grzegorza Zatryba, Jarosława Niedzielewskiego) wypracowują dodatnie wyniki. W przypadku strategii defensywnych, takich portfeli jest pięć.

TAGI:

Liga Ekspertów

Popularne


zobacz także

↑ na górę