Listopad w Lidze Ekspertów: ofensywa nad defensywą

04.12.2019 | Jan Chojnacki
Eksperci, którzy postawili na ryzykowne inwestycje, mieli szanse na wypracowanie pokaźnych zysków w listopadzie

Listopad był kolejnym miesiącem, w którym inwestorzy ofensywni odnotowywali wzrost wartości portfela. Inwestorzy porzucali bezpieczne inwestycje na rzecz aktywów bardziej ryzykownych. Główne indeksy akcji doświadczyły znacznych wzrostów. Indeks MSCI AC World wzrósł o 2,6%, amerykański S&P 500 wspiął się ponad poziom 3150 pkt. (+3,0%), niemiecki DAX znalazł się ponad poziomem 13240 pkt. (+2,5%). Wzrost apetytu na ryzyko odbił się negatywnie na rynku dłużnym. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła do poziomu 1,77%, a polskich do 2,01%. Wzrost rentowności, a co za tym idzie spadek cen, negatywnie wpłynął na wyniki strategii defensywnych, które oscylowały blisko zera, w niektórych przypadkach przynosząc nawet straty.
listopad w lidze ekspertów

Najlepszy wynik osiągnął Krzysztof Socha z Esaliens TFI. W swoim portfelu posiadał dwa fundusze, które wbiły się w listopadowy trend. Na rynku w Polsce mogliśmy zaobserwować spadające ceny akcji większych podmiotów, lecz na tym tle bardzo dobrze sprawowały się małe i średnie spółki. Esaliens Małych i Średnich Spółek, który inwestuje w akcje spółek notowanych w większości na polskiej GPW, osiągnął w listopadzie 3,8% zysku. Fundusz ten zajmował ponad 50% portfela. Jeszcze wyższy wynik wypracował drugi fundusz – Esaliens Okazji Rynkowych, który osiągnął w listopadzie 11,6% zwrotu i obecnie jest trzecim najlepszym funduszem pod względem stopy zwrotu, licząc od początku roku.

Drugie miejsce w tabeli portfeli ofensywnych zajął Sebastian Buczek z zespołem. Na początku miesiąca zrezygnował z inwestycji w fundusz QUERCUS Stabilny, przenosząc z niego wszystkie środki do funduszu QUERCUS Global Growth. Okazało się to być rzeczywiście dobrą decyzją, gdyż umożliwiło to osiągnięcie wyższej stopy zwrotu o ok. 1 pkt proc. Najbardziej jednak w osiągnięciu 4,7-proc. wyniku pomogła inwestycja w fundusz QUERCUS Agresywny, który znacznie skorzystał na listopadowej hossie małych i średnich spółek, rosnąc w miesiąc 4,8%.

Na uwagę zasługują także portfele Michała Stanka oraz Grzegorza Zatryba, którzy osiągnęli odpowiednio 4,5% i 3,6% stopy zwrotu. Strzałem w dziesiątkę okazała się być inwestycja w fundusz Skarbiec Spółek Wzrostowych, który osiągnął w listopadzie najwyższy wynik ze wszystkich dostępnych w Polsce funduszy rzędu 12%. Oprócz tego ponadprzeciętną stopę zwrotu osiągnął fundusz Ipopema Globalnych Megatrendów (+4,5%) w portfelu Michała Stanka oraz Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (+7,9%) w portfelu Grzegorza Zatryba.

Połowa uczestników osiągnęła w listopadzie ujemną stopę zwrotu z portfela defensywnego. Rentowności obligacji w większości krajów rosły (ceny spadały), inwestorzy kierowali się do ryzykownych rozwiązań. Na atrakcyjności traciło też złoto. Przełożyło się to bezpośrednio na wyniki uczestników Ligi. Najgorzej prezentował się portfel Zbigniewa Obary (-0,4%), który wylądował na końcu tabeli obu portfeli. Negatywny wynik portfela defensywnego wywołany był w dużej mierze spadkiem wartości jednostki funduszy PZU Dłużny Rynków Wschodzących (-1,7%), Templeton Global Total Return Fund A (Acc) (PLN) (hedged) (-1,7%) oraz Schroder ISF Global Gold A (Acc) (USD) (-2,1%).
 
W tym miesiącu zmian dokonali

W portfelu ofensywnym:
Zbigniew Obara: Zamiana BlackRock GF Nutrition A2 Hedged (PLN) na BlackRock GF United Kingdom A2 (GBP), sprzedaż częśći BlackRock GF Emerging Markets Local Currency Bond A2 Hedged (PLN) i kupno inPZU Akcje Polskie
Sebastian Buczek: Sprzedaż QUERCUS Global Growth i dokupienie QUERCUS Stabilny
Jarosław Niedzielewski: sprzedaż Investor Zrównoważony, kupno Investor Zabezpieczenia Emerytalnego i dokupienie Investor Akcji Spółek Dywidendowych

W Portfelu defensywnym:
Sebastian Buczek: sprzedaż QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz dokupienie QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy
Adam Łukojć: sprzedaż Allianz US Short Duration High Income Bond i kupno Allianz PIMCO Emerging Local Bond

TAGI:

fundusze akcjiLiga Ekspertówpodsumowanie miesiącawyniki funduszy

zobacz także

↑ na górę