Lipiec w Lidze Ekspertów: wakacje pod znakiem wzrostów

05.08.2019 | Wojciech Kiermacz
Eksperci, którzy postawili na złoto i akcje amerykańskich spółek, wypracowali w lipcu najwyższe wyniki 

Amerykańskie indeksy giełdowe ustanowiły w lipcu nowe rekordy, a notowania złota rosły trzeci miesiąc z rzędu. Do tego spadały rentowności obligacji skarbowych wprost proporcjonalnie do rosnących oczekiwań rynków związanych z luzowaniem polityki pieniężnej w USA i Europie. Z drugiej strony ciężko było o zarobek na europejskich rynkach akcji, w tym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W takim środowisku większość uczestników Ligi Ekspertów wypracowała dodatnie wyniki na swoich portfelach – ofensywnym i defensywnym:

 
Liga

Portfele ofensywne

Najwyższy wynik – 2,38% – wypracował portfel Krzysztofa Sochy z Esaliens TFI. Uczestnik stawia na fundusze swojego towarzystwa. Choć obecnie połowę portfela stanowi fundusz akcji polskich małych i średnich spółek, to największy pozytywny wpływ na wynik w lipcu miał Esaliens Okazji Rynkowych – fundusz ten inwestuje w tytuły uczestnictwa zagranicznego Miller Opportunity Fund. Ten z kolei lokuje środki przede wszystkim na amerykańskim rynku akcji. Esaliens Okazji Rynkowych często pojawia się na dole lub na górze naszych miesięcznych zestawień stóp zwrotu funduszy akcji amerykańskich. Tłumaczyć to można m.in. dużą koncentracją portfela – na koniec czerwca 10 największych pozycji stanowiło ok. 44% aktywów funduszu.

Drugie miejsce w lipcowym zestawieniu portfeli ofensywnych zajął Michał Stanek z Q Value (+2,20%). W części akcyjnej portfela postawił na fundusze akcji globalnych z różnych towarzystw. Ta strategia daje mu w tym roku najlepsze rezultaty – stopa zwrotu za ostatnie siedem miesięcy wynosi +18,23%. Tuż za nim – zarówno w lipcowym, jak i w tegorocznym zestawieniu stóp zwrotu – jest Grzegorz Zatryb z Skarbiec TFI. Wspólnym mianownikiem wysokich wyników obydwu ekspertów jest przede wszystkim Skarbiec Spółek Wzrostowych – w lipcu wypracował stopę zwrotu na poziomie +4,89%, a od początku roku aż +48,09%.  

Portfele defensywne

Na czele lipcowego zestawienia znalazł się Jacek Dekarz z NDM. Uczestnik ma jeden z najbardziej zróżnicowanych portfeli defensywnych w całej stawce. Stawia zarówno na fundusze polskich instytucji, jak i zagranicznych. W przypadku tych drugich – zarówno z zabezpieczonym ryzykiem walutowym (PLN-hedged) jak i w walucie źródłowej (euro i dolar). Najbardziej zyskowne pozycje w portfelu w lipcu to NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (+5,59%) oraz Schroder ISF Global Gold A (Acc). Notowania jednostki z zabezpieczonym ryzykiem walutowym wzrosły o +9,52% – to efekt wzrostów cen złota, a w zasadzie spółek, które operują na rynku złota. To w akcje tych spółek inwestuje wspomniany fundusz zagraniczny.

Zmiany w portfelach Ekspertów w lipcu


Portfele ofensywne:

  • Kacper Żak – sprzedał wszystkie jednostki funduszu BPS Dłużny i zainwestował w fundusze akcji – BPS Akcji i BPS Momentum Akcji.
  • Paweł Mizerski postąpił odwrotnie – sprzedał jednostki funduszy akcji i całość przeznaczył na fundusz AXA Ostrożnego Inwestowania.
  • Jarosław Niedzielewski – sprzedał jednostki Investor NiemcyInvestor Akcji Rynków Wschodzących oraz Investor Zrównoważony i za całą kwotę zakupił Investor Zabezpieczenia Emerytalnego.

Portfele defensywne:

  • Paweł Mizerski – sprzedał część jednostek funduszu AXA Ostrożnego InwestowaniaAXA Akcji Małych i Średnich Spółek oraz AXA Selektywny Akcji Polskich i kupił za to AXA Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych oraz AXA Obligacji.
  • Jarosław Niedzielewski – sprzedał część jednostek Investor Obligacji i zainwestował w Investor Oszczędnościowy oraz Investor Bezpiecznego Wzrostu.

TAGI:

Liga Ekspertów

zobacz także

↑ na górę