Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Czerwiec w Lidze Ekspertów – portfele odbiły, czas się schronić

04.07.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Analizy Online
Świetny miesiąc na rynkach kapitałowych i świetne wyniki portfeli uczestników Ligi Ekspertów. Najlepsi w czerwcu byli ci, którzy postawili na fundusze surowców i globalnych obligacji skarbowych. Kilku uczestników przemodelowało portfele, przygotowując je na sezon letni

Solidne wzrosty jednocześnie na rynkach akcji, obligacji i surowców w czerwcu to wypadkowa działania kilku czynników – banków centralnych, które zamierzają wrócić do (Fed) lub kontynuować (EBC) luźną politykę monetarną (wsparło akcje i obligacje na rynkach rozwiniętych), spadku notowań dolara (wsparło notowania obligacji rynków wschodzących), zaostrzenia relacji międzynarodowych pomiędzy USA a Iranem (wsparło ceny ropy naftowej), dalszych obaw o sytuację w globalnym handlu, szczególnie na linii USA – Chiny (wsparło notowania złota).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W efekcie indeks MSCI AC World odzwierciedlający koniunkturę na największych rynkach akcji wzrósł w czerwcu o +6,4%. Notowania złota przebiły barierę 1400 dolarów za uncję (najwyższej od 2013 r.), rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły do 2,0% (najniższej od czasów wyborów prezydenckich), a np. ETF na rynek obligacji rynków wschodzących – iShares JP Morgan USD Emerging Markets Bond ETF – wzrósł o 3,5%.

Więcej o sytuacji na globalnych rynkach w czerwcu pisaliśmy w raporcie o wynikach funduszy

W takich warunkach wysokie wyniki wypracowali uczestnicy Ligi Ekspertów.
 
Liga

Liderką w zestawieniu obydwu portfeli – ofensywnego i defensywnego – w czerwcu jest Agata Filipowicz-Rybicka z Alior Banku. Źródło wysokiego wyniku w obydwu przypadkach to m.in. fundusz surowców – BlackRock GF World Mining A2 Hedged (PLN). Jego wynik w czerwcu to +13,3%. Ten zagraniczny fundusz inwestuje w akcje spółek, których głównym obszarem działalności jest wydobycie i/lub produkcja metali szlachetnych i nieszlachetnych lub minerałów. Ekspertka od początku udziału w Lidze ma dużą część portfela ulokowaną na rynkach wschodzących – zarówno w funduszach akcji jak i obligacji. Te w czerwcu rosły bardzo dynamicznie – na przykład Schroder ISF Global Emerging Market Opportunities A1 (Acc) Hedged (PLN) wzrósł o 7,8%, a BlackRock GF Emerging Markets Local Currency Bond A2 Hedged (PLN) o 4,6%.

Drugie miejsce w zestawieniu portfeli ofensywnych zajął Jacek Dekarz z NDM (+4,9%). I znów kluczem do sukcesu okazał się fundusz surowców, a w zasadzie akcji spółek działających na rynku produkcji/obróbki złota – Schroder ISF Global Gold A (Acc) Hedged (PLN). Jego notowania wzrosły w czerwcu o ponad 20%.

W przypadku portfeli defensywnych za wspomnianą liderką uplasował się Krzysztof Socha z Esaliens TFI z wynikiem +2,8%. Uczestnik postawił na fundusze obligacji globalnych – Esaliens Makrostrategii Papierów Dłużnych i Esaliens Globalnych Papierów Dłużnych. Spadające rentowności w wielu krajach świata to główny powód wysokiej stopy zwrotu z portfela eksperta, a dopuszczalny „dopalacz” w postaci funduszu akcji małych i średnich spółek dodatkowo podrasował wynik.

Zmiany w portfelach OFENSYWNYCH w czerwcu


Jarosław Niedzielewski – na początku czerwca zamienił Investor Zabezpieczenia Emerytalnego na Investor Zrównoważony – fundusz mieszany o większym udziale akcji w portfelu.

Jan Żuralski – w połowie czerwca częściowo sprzedał fundusz akcji Schroder ISF Global Gold A (Acc) (USD) oraz fundusz obligacji Fidelity Funds US Dollar Bond Fund A (Acc) (PLN) (hedged) i za pozyskane środki kupił jednostki Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych oraz Fidelity Funds US Dollar Cash Fund A (Acc) (USD). Ponadto, wycofał się z inwestycji w fundusz akcji indyjskich wpłacając większość środków do wspomnianego funduszu obligacji korporacyjnych i niewielką część do Esaliens Małych i Średnich Spółek.

Aviva Dłużnych Papierów Korporacyjnych to dla mnie bezpieczna oaza, a zmiany to raczej ochrona zysku, przygotowanie do sezonu wakacyjnego oraz wzrost awersji do ryzyka – komentuje Jan Żuralski.

Konrad Augustyńskiw połowie czerwca częściowo sprzedał inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych i dokupił inPZU Akcje Polskie. Dodatkowo wyszedł z inwestycji w inPZU Obligacje Rynków Wschodzących i częściowo sprzedał inPZU Obligacje Polskie. Za większość pozyskanych środków kupił inPZU Inwestycji Ostrożnych, a za resztę PZU Aktywny Akcji Globalnych.

Paweł Mizerski – w drugiej połowie czerwca uczestnik częściowo sprzedał jednostki AXA Akcji Małych i Średnich Spółek oraz AXA Akcji Amerykańskich i kupił za to AXA Ostrożnego Inwestowania oraz AXA Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych.

Zmiany w portfelach DEFENSYWNYCH w czerwcu


Konrad Augustyński – sprzedał jednostki inPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych i częściowo sprzedał inPZU Obligacje Rynków Wschodzących, a za pozyskane środki dokupił inPZU Inwestycji Ostrożnych oraz inPZU Obligacje Polskie.
 

Liga skurczy się o jednego uczestnika


NN Investment Partners TFI postanowiło zrezygnować z udziału w Lidze Ekspertów. Przypomnijmy, że początkowo (do lutego 2018 roku) za wyniki portfeli odpowiedzialny był Łukasz Mickiewicz, po czym przejął je Jan Morbiato, menedżer komunikacji inwestycyjnej. Wynik portfela ofensywnego po dwóch latach i jednym miesiącu to -0,8%, co plasuje Jana Morbiato w środku stawki pozostałych ekspertów. Lepszy wynik, +2,6%, wypracował jego portfel defensywny. Profil Jana Morbiato w Lidze zostanie wkrótce wygaszony.

Serdecznie dziękujemy za udział, ciekawe pomysły inwestycyjne i komentarze.
 
Wojciech Kiermacz
Analizy Online
 

TAGI:

Liga Ekspertówwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę