Marzec w Lidze Ekspertów: dobry miesiąc wieńczy bardzo dobry kwartał

03.04.2019 | Wojciech Kiermacz
W marcu najwyższe stopy zwrotu wypracowali ci eksperci, którzy postawili na rynki azjatyckie i amerykańskie obligacje

Marzec kończy bardzo dobry kwartał na globalnych rynkach kapitałowych. Indeks MSCI AC World wzrósł o +1,0%, a w całym kwartale aż o +11,6%. Na pierwszym planie było wznowienie rozmów w sprawie porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami oraz tzw. odwrócenie krzywej rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.
Większość uczestników Ligi Ekspertów wypracowała dodatnie stopy zwrotu w obydwu strategiach – ofensywnej i defensywnej
 
Liga

W marcu na pierwszym miejscu w obydwu strategiach był Jan Żuralski z Private Wealth Consulting. W przypadku portfela ofensywnego najlepiej spisał się fundusz akcji indyjskich z oferty Schrodera (+7,35%). W Indiach już niedługo odbędą się największe demokratyczne wybory na świecie. Coraz większe szanse na zwycięstwo ma partia Narendry Modiego, co rynki przyjmują z dużym optymizmem. Drugą najbardziej zyskowną pozycją w portfelu był fundusz akcji europejskich rynków rozwiniętych z Fidelity (+5,46%). W tym wypadku notowania wsparła zapowiedź szefa EBC o kolejnym programie stymulującym akcję kredytową w strefie euro (tzw. TLTRO). Na drugim miejscu w marcowym zestawieniu stóp zwrotu portfeli ofensywnych jest Jacek Dekarz z NDM. Ekspert również inwestuje w fundusz akcji indyjskich, oraz szerzej, azjatyckich z oferty Templeton.

Jan Żuralski był pierwszy również w przypadku strategii defensywnej. To zasługa funduszu amerykańskich obligacji, który dał zarobić niemal +2,00%. W marcu rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich mocno spadały (ceny rosły), co było podyktowane obawami inwestorów o dalszy wzrost gospodarczy. Przypomnijmy, że obawy te podziela również amerykański bank centralny (Fed), który zaprzestał podwyższania stóp procentowych. Wzrost awersji do ryzyka oznacza ucieczkę w stronę „bezpiecznych przystani”. Stąd rosnące ceny amerykańskich obligacji i dobre wyniki nie tylko funduszu w portfelu Jana Żuralskiego, ale również Adama Łukojcia (Allianz PIMCO Global Bond) czy Konrada Augustyńskiego (inPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych).

Marzec kończy bardzo dobry kwartał dla pod względem wyników dla uczestników Ligi Ekspertów. Pięciu z nich (Filipowicz-Rybicka, Łukojć, Socha, Stanek i Zatryb) kończą z ponad 10-proc. stopą zwrotu w przypadku portfeli ofensywnych. Pięciu (Dekarz, Filipowicz-Rybicka, Łukojć, Socha, Żuralski) wypracowało ponad 2-proc. zysku w przypadku strategii defensywnej.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online 
 

TAGI:

Liga Ekspertówwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę