Luty w Lidze Ekspertów: Europa i USA dały zarobić

05.03.2019 | Wojciech Kiermacz
Luty to kolejny dobry miesiąc na rynkach kapitałowych. Ci uczestnicy Ligi Ekspertów, którzy postawili na akcje rynków rozwiniętych, zyskali najwięcej

Po rekordowym styczniu, gdy notowania indeksu MSCI AC World wzrosły o +7,8%, w lutym dynamika wzrostów nieco wyhamowała. Wartość wspomnianego indeksu wzrosła o +2,5%. Szczególnie dobrze wypadły rynki rozwinięte – najlepiej poradziły sobie giełdy w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Drugi miesiąc z rzędu dynamicznie rosły ceny akcji spółek technologicznych z indeksu NASDAQ (+3,4%). W związku z tym liderami lutowego zestawienia Ligi Ekspertów w przypadku portfeli ofensywnych są ci, którzy postawili na fundusze akcji spółek wzrostowych, technologicznych notowanych np. na giełdach w Stanach Zjednoczonych.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Stopy
Po raz drugi z rzędu na czele zestawienia znalazł się Krzysztof Socha z Esaliens TFI (+2,97%). Dobre wyniki wypracowały Esaliens Okazji Rynkowych i Esaliens Małych Spółek Amerykańskich (po +4,57%). Za nim znalazł się Adam Łukojć z TFI Allianz (+2,82%) – motorem napędowym lutowych wyników był fundusz Allianz Artificial Intelligence (+9,83%). To przykład funduszu typu master-feeder – jego środki inwestowane są w fundusz zagraniczny. Ten z kolei jest zbudowany w oparciu o spółki z całego świata, które w ramach prowadzonej działalności czerpią korzyści z rozwoju sztucznej inteligencji. Na trzecim miejscu w lutowym rankingu ekspertów znalazł się Grzegorz Zatryb z Skarbiec TFI (+2,61%). Najwyższą stopę zwrotu wypracowały w jego strategii ofensywnej Skarbiec Spółek Wzrostowych (+6,68%) i Skarbiec Top Brands (+6,23%).

W przypadku portfeli defensywnych w lutym liderem był Jacek Dekarz z NDM (+0,55%) – najwięcej dały zarobić Schroder ISF EURO Credit Conviction A (Acc) (EUR), czyli fundusz obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym oraz Templeton Global Total Return Fund A (Acc) (USD), renomowany fundusz prowadzony przez Michaela Hasenstaba.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

Liga Ekspertów

zobacz także

↑ na górę