Listopad w Lidze Ekspertów: spółki technologiczne ciążyły liderom

05.12.2018 | Wojciech Kiermacz
Ostatni miesiąc był zdecydowanie lepszy od kilku poprzednich dla portfeli ekspertów, ale korekta na spółkach technologicznych dała się we znaki liderom

Po fatalnym październiku, w listopadzie część rynków – szczególnie wschodzących – wróciła na ścieżkę wzrostu. Świetnie spisały się giełdy w Azji – indyjska, hongkońska czy koreańska, a także turecka czy brazylijska. Gorzej było na giełdach amerykańskich. Tam przez większość miesiąca dominowały spadki i choć ostatecznie główne indeksy zakończyły miesiąc nad kreską, to „konie pociągowe hossy” – Apple czy Facebook straciły po kilka procent. Tymczasem w Polsce na początku miesiąca rynek żył sprawą podsłuchu byłego szefa KNF przez Leszka Czarneckiego – właściciela grupy Getin Holding. Zamieszanie wokół Komisji Nadzoru Finansowego i banków Czarneckiego spowodowało kolejną falę przeceny na GPW. Ale po trudnym początku w połowie miesiąca parkiet przy Książęcej zaczął piąć się w górę i ostatecznie szeroki rynek wzrósł o +5,2%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Większość uczestników Ligi Ekspertów wypracowała w listopadzie dodatnią stopę zwrotu z obydwu strategii. W przypadku portfeli ofensywnych najlepiej poradził sobie Jacek Dekarz z NDM, który około jedną czwartą wirtualnych środków ulokowane ma w funduszach akcji azjatyckich z oferty zagranicznych firm zarządzających. Najwyższą stopę zwrotu, bo aż +11,36%, wypracował Schroder ISF Indian Opportunities A1 (Acc) z zabezpieczonym ryzykiem walutowym.

Na drugim miejscu listopadowego zestawienia znalazł się Paweł Mizerski z AXA TFI. W tym wypadku najlepiej wypadł AXA Akcji Rynków Wschodzących (+4,05%). Fundusz ten to w zasadzie zbiór ETF-ów na większość globalnych rynków wschodzących. Do dobrego wyniku dołożył się również fundusz akcji polskich.

Tym razem na dole zestawienia znalazł się Grzegorz Zatryb, Michał Stanek i Jarosław Niedzielewski. Jest to pochodna dużego udziału akcji amerykańskich spółek wzrostowych, zwłaszcza technologicznych w funduszach (szczególnie Skarbiec Spółek Wzrostowych czy Investor Zrównoważony). Zarówno Grzegorz Zatryb jak i Jarosław Niedzielewski utrzymali pozycję liderów rankingu od początku trwania Ligi, ale przewaga nad trzecim obecnie Janem Żuralskim wyraźnie stopniała.

Na czele listopadowego zestawienia portfeli defensywnych tym razem Jan Morbiato z NN Investment Partners TFI (+0,74%). To zasługa funduszu NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących, który w miesiąc wzrósł o +2,6%. Odwilż na emerging markets pomogła również wypracować dobry wynik strategii defensywnej Agaty Filipowicz-Rybickiej z Alior Banku (+0,68%). W jej portfelu największym składnikiem jest BlackRock GF Emerging Markets Local Currency Bond A2 Hedged (PLN), który dał w listopadzie zarobić +3,36%.
 
Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

Liga Ekspertówpodsumowanie miesiąca

zobacz także

↑ na górę