Październik w Lidze Ekspertów: nie ma mocnych na korektę

06.11.2018 | Wojciech Kiermacz
Żaden z portfeli ofensywnych uczestników Ligi Ekspertów nie wypracował zysku w październiku. Na drodze stanęły problemy strukturalne polskiej giełdy i globalna korekta

W październiku eksperci mieli wyjątkowo trudne zadanie. Polski rynek kapitałowy od kilku miesięcy zniżkuje z uwagi na problemy natury rynkowej i strukturalnej – brak popytu ze strony inwestorów detalicznych i spadki w segmencie małych i średnich spółek to największe bolączki GPW. W październiku dodatkowo przez globalne rynki przeszła korekta, która szczególnie mocno dotknęła spółki z Wall Street. W efekcie indeks MSCI AC World stracił blisko -7,57%, a amerykański S&P 500 -6,94%. Podobnie było w przypadku polskich indeksów – WIG20 (-6,21%), mWIG40 (-8,39%) i sWIG80 (-4,48%). Jedynym regionem, który dał zarobić inwestorom w październiku, była Ameryka Łacińska – w szczególności Brazylia, gdzie nowy prezydent, choć kontrowersyjny, daje nadzieję na przeprowadzenie niezbędnych reform.
 

Październik był najsłabszym dotychczas miesiącem pod względem wyników portfeli uczestników Ligi Ekspertów. Wszystkie strategie ofensywne były pod kreską. Najmniej stracił Grzegorz Raupuk z RDM Wealth Management (-0,83%), który od kilku miesięcy wyraźnie zmniejszył udział tradycyjnych funduszy akcji, zainwestował w fundusze dłużne i zwiększył ekspozycję portfela na rynek złota. Robi to za pomocą funduszu Schroder ISF Global Gold A (Acc) Hedged (PLN), którego środki lokowane są w akcje spółek działających w branży wydobycia i przetwarzania metali szlachetnych. To okazało się dobrą strategią na powrót zmienności. Wspomniany fundusz zyskał w październiku +2,34%.
Za złotem, zdaniem Grzegorza Raupuka, stoi szereg czynników – poczynając od zachwiania wiary w kryptowaluty, przez wzrost oczekiwań inflacyjnych w USA, na eskalacji wojny handlowej na linii Waszyngton-Pekin kończąc.

Długoterminowe skutki tego zjawiska są na dzisiaj trudne do określenia. Wzajemne nakładanie na siebie taryf celnych negatywnie wpływa na zmiany cen towarów i akcji niemal na całym świecie. Zakładamy, że to jeszcze nie koniec wzajemnych działań odwetowych i w każdej chwili może dojść do dalszej „wymiany ciosów” – pisał w kwietniowym komentarzu ekspert z RDM Wealth Management.

Na dalszych miejscach w październikowym zestawieniu znaleźli się Jan Żuralski z PWC Consulting (jemu pomogły fundusze wyceniane w dolarze, który to wyraźnie umocnił się względem złotego w październiku) oraz Sebastian Buczek z Quercus TFI. W tym wypadku względnie lepiej wypadł QUERCUS Agresywny, który stracił w październiku -2,32%, co było najlepszym wynikiem spośród wszystkich funduszy akcji polskich uniwersalnych.

W ogonie stawki znaleźli się ci uczestnicy, którzy postawili na spółki wzrostowe, technologiczne, w szczególności amerykańskie.

Lepiej było w przypadku strategii defensywnych – kilka z nich wypracowało zysk. Najlepiej poradził sobie wirtualny portfel Jacka Dekarza z NDM (+0,91%). W tym wypadku pomógł zarówno zagraniczny fundusz obligacji wyceniany w dolarze – Templeton Global Total Return Fund A (Acc) (USD) oraz wspomniany wcześniej fundusz akcji „złotych” spółek Schrodersa. Dobrze poradził sobie Grzegorz Zatryb z Skarbiec TFI (+0,25%), który zbudował zdywersyfikowany portfel kilku funduszy dłużnych opartych na polskich i globalnych obligacjach skarbowych.
 
Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

Liga Ekspertówpodsumowanie miesiąca

Popularne


zobacz także

↑ na górę